Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
R. HAKAN ŞEN

R. HAKAN ŞEN


Sıfırcı Hoca

17 Mayıs 2013 - 22:03

Türkiye’nim uzun süredir beklediği not artışını ikinci bir derecelendirme ajansının da yapması ve iki farklı ajansın bu notu teyit etmesi ile not artırımı nihayet işlerlik kazanmaya başlayacak.

"Yatırım yapılabilir" seviyesine gelen not ile dünyada 2008 finansal krizi sonrası yaşanan parasal gelişmenin neticesinde oluşan likidite bolluğunun Türkiye’ye para akışını hızlandıracağını, finansman maliyetini azaltacağını öngörmek için kahin olmaya gerek yok.

Bu durum bir yandan TL'nin değerlenmesi ve cari açığın artması yönünde olumsuz bir baskı yaratacak diğer taraftan ise ucuzlayan finans maliyeti ve para bolluğu ile yatırım ve tüketimin artışı ile büyüme hızının artmasına sebebiyet verecektir, tabii mücbir haller hariç.

Bunun yanında ekonomisi yol almaya başlamış ABD ile devlet tahvil borçlanma maliyetleri düşmeye başlayan AB içindeki sorunlu ülkelerin borçlarını daha rahat ve düşük maliyetler ile çevirmeye başlaması da yılın ikinci yarısında ve önümüzdeki yıl ile birlikte "kriz" söyleminin gündemden kalkıp
büyüme ekonomisine geçisin beklenmesi hatalı olmayacaktır.

Bu durumun krizi en derinden ve uzun sure yasayan denizcilik sektörüne beş yıldan sonra tekrar önümüzdeki yıllarda fırsatlar yaratmaya başlaması ihtimal dahilinde olacaktır.

Tabi bu fırsatların varlığı sektörün değişik segmentleri için aynı seviyede olması beklenmemelidir.

Is yapma sekli tamamen değiştiğinden yüksek kaldıraçlı işlemlerin yapılmasının artık zor olacağı öngörülmelidir. 

Umarım yeni durum sektör için hayırlara vesile olur.

Bu yazı 2470 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum