Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Lale Festivali Taksim'de Start Aldı

3. Uluslararası Lale Festivali, Taksim Meydanı'nda gerçekleştirilen törenle başladı

Lale Festivali Taksim'de Start Aldı
05 Nisan 2008 - 21:21

Lale Festivali Taksim'de Start Aldı

Törende konuşan İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Kadir Topbaş, Osmanlı döneminde Orta Asya'dan getirtilen ve bir devre adını veren lalenin, sanayileşme süreci ile birlikte ihmal edildiğini ve 150 yıl önce İstanbul'dan ayrıldığını söyledi.

Türk sanatı ve edebiyatına yansıyan, kültürel bir olgu olmasının yanında ekonomik bir değer de yaratan lalenin, Silivri, Çatalca ve Şile'deki yetiştiriciler tarafından üretildiğini dile getiren Topbaş, yaratılan büyük sinerji ile artık sadece İstanbul'un değil başka şehirlerin de lale ile buluştuğunu söyledi.

Festivalde, 13 Nisan'a kadar sürecek etkinlikler kapsamında, konserler, resim ve heykel sergileri, yarışmalar gibi çeşitli aktiviteler düzenlenecek.

Taksim Meydanı'nda festival boyunca her gün Türk Halk Müziği, Türk Sanat Müziği, pop müzik ve enstrümantal olmak üzere 4 farklı müzik grubu canlı performans sunacak.

Ayrıca, Emirgan Korusu Beyaz Köşk ve Sarı Köşk bahçeleri, Ortaköy Meydanı, Sultanahmet Meydanı, Bağdat Caddesi ve Göztepe Parkı olmak üzere 5 ayrı noktada, festival boyunca her gün 11.00-19.30 saatleri arasında farklı müzik gruplarının gösterileri olacak.

Topkapı Sarayı Müzesi 2. Avlu Revnakları'nda 7 Nisan Salı günü ''Lale Yansımaları Sergisi'', Emirgan Korusu Beyaz Köşk'te 13 Nisan Pazar günü ''Laleler Heykel ve Tasarım Sergisi'', Yıldız Sarayı Büyük Mabeyn'de 13 Nisan Pazar günü İsmail Acar'ın ''Lale'' temalı resim sergisi açılacak.

Bu arada, ''En Güzel 100 Lale Yarışması'' ödül töreni de Emirgan Korusu'nda 10 Mayıs Cumartesi günü yapılacak.(AA)

DenizHaber.Com

Bu haber 8777 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum