Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Vanlı tekne üreticisinin hedefi Hazar Denizi'ne açılmak

Van'daki tersanede 6 yılda ürettiği 24 tekneyi çeşitli illere satan Nevzat Aydın, şimdi de Hazar Denizi'ne kıyısı olan ülkelere açılmayı amaçlıyor.

Vanlı tekne üreticisinin hedefi Hazar Denizi'ne açılmak
24 Temmuz 2017 - 07:38

Van'ın Edremit ilçesindeki tersanede ürettiği tekneleri çeşitli illere satan Enzar Denizcilik Müdürü ve Van Deniz Ticaret Odası (DTO) Başkanı Nevzat Aydın, şimdi de Hazar Denizi'ne kıyısı olan ülkelere tekne pazarlamayı hedefliyor.

İş Geliştirme Merkezi'nde (İŞGEM) kiraladığı tersanede 2011 yılında çalışmalara başlayan Aydın, 6 yılda 24 tekne üretti.

Uzunluğu 5 ile 24 metre, fiyatı 6 ile 400 bin lira arasında değişen tekneleri Türkiye'nin çeşitli illerine satan Aydın, işlerini daha da geliştirerek Hazar Denizi kıyısındaki ülkelere tekne satmayı amaçlıyor.

Aydın, ilk başta Vanlıları Van Gölü'nde gezdirebilmek için tersane açtığını, bu kapsamda küçük ekonomik tekneler yaptığını ifade etti.

"Amacımız Hazar Denizi'ne açılmak"

Aydın, ürettikleri tekneleri Van'ın yanı sıra Adana, Şanlıurfa, Elazığ, Samsun, Artvin ve Mersin gibi illere de sattıklarını anlattı.

Asıl amaçlarının yurt dışına tekne satışı gerçekleştirmek olduğunu vurgulayan Aydın, şöyle konuştu:

"Amacımız Hazar Denizi'ne açılmak. Hazar Denizi bizler için çok büyük potansiyele sahip. Çünkü biz orada bir gölden bahsetmiyoruz. Büyük bir deniz ve ona kıyısı olan ülkeler var. Van Ticaret Sanayi Odası ile Gümrük ve Ticaret Bakanlığı koordinesinde bir projeyi yakında hayata geçireceğiz. Hazar Denizi'nde balıkçılık alanında da kendimizi göstermek istiyoruz. Eğer bunu sağlarsak tekne satışının yanında yedek parça ve ekipman sektörü de canlanacak."

Hazar Denizi'ne kıyısı bulunan İran, Azerbaycan, Türkmenistan, Rusya ve Kazakistan'da daha çok 20 metre uzunluğunda lüks tekneler ile 8 metre uzunluğundaki sürat teknelerinin talep gördüğünü anlatan Aydın, çalışmalarını bu yönde gerçekleştireceklerini bildirdi.

Bu haber 3453 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum