Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Türkiye, Oruç Reis'i Akdeniz'e gönderecek

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun Akdeniz’e Türkiye’nin 4. gemiyi gönderebileceğini açıklamasından sonra Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Oruç Reis’in araştırmalar yapmak üzere bölgeye gideceğini duyurdu.

Türkiye, Oruç Reis'i Akdeniz'e gönderecek
17 Temmuz 2019 - 07:58

AB’nin yaptırım kararları sonrası Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Akdeniz’e Türkiye’nin 4. gemiyi gönderebileceğinin sinyallerini vermişti. Çavuşoğlu’nun açıklamasından sonra Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Oruç Reis sismik araştırma gemisinin Akdeniz'de sismik araştırmalarını yapmak üzere bölgeye gönderileceğini açıkladı. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Türkiye'nin Doğu Akdeniz’deki arama ve sondaj faaliyetlerine aynı azim ve kararlılıkla devam ettiğini belirterek "Fatih ve Yavuz Sondaj gemilerimiz ve Barbaros Hayreddin Paşa sismik arama gemimizle bölgede sürdürdüğümüz faaliyetlerimize şimdi dördüncü gemimizi de dahil ediyoruz. Ağustos 2017’den bu yana Karadeniz ve Marmara’da sismik araştırmalarını sürdüren MTA Oruç Reis sismik araştırma gemimiz de Marmara'daki çalışmalarının hemen ardından, Akdeniz’deki sismik araştırmalarını yapmak üzere bölgeye gönderilecek." ifadelerini kullandı. Bakan Dönmez, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda Doğu Akdeniz'de yaşanan son gelişmelere ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

ÇALIŞMALAR ARALIKSIZ SÜRECEK

Türkiye'nin Doğu Akdeniz’deki arama ve sondaj faaliyetlerine aynı azim ve kararlılıkla devam ettiğini ifade eden Dönmez, Türkiye'nin hem kendi kıta sahanlığında hem de KKTC’nin Türkiye Petrolleri’ne verdiği ruhsat alanlarında çalışmalarını aralıksız sürdüreceğini vurguladı. Doğu Akdeniz'deki arama ve sondaj gemilerinin bölgedeki bütün operasyonlarını planlandığı şekilde yürüttüğünü ve yürütmeye devam edeceğini aktaran Dönmez, şunları kaydetti: "Türkiye bölgedeki kaynakları arama, üretme ve uluslararası pazarlara iletme kabiliyet ve gücüne sahiptir. Fatih ve Yavuz sondaj gemilerimiz ve Barbaros Hayreddin Paşa sismik arama gemimizle bölgede sürdürdüğümüz faaliyetlerimize şimdi dördüncü gemimizi de dahil ediyoruz. Ağustos 2017’den bu yana Karadeniz ve Marmara’da sismik araştırmalarını sürdüren MTA Oruç Reis sismik araştırma gemimiz de Marmara'daki çalışmalarının hemen ardından, Akdeniz’deki sismik araştırmalarını yapmak üzere bölgeye gönderilecek. Öte yandan, Türkiye’nin bölgedeki egemenlik haklarını yok sayacak her türlü girişim karşısında ilgili bakanlıklarımızla beraber koordinasyon içerisinde gerekli tedbirleri almaya devam edeceğiz."

KAPTANHABER

Bu haber 703 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum