Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Türk denizciler İspanya açıklarında 24 Afrikalı mülteciyi kurtardı

Ekmen Denizcilik'e ait olan 'EKMEN TRANS' isimli gemi, dün gece saat 12:00 sularında Fas'a doğru giderken İspanya'nın 60 deniz mili açığında denizin üzerinde bir nesne fark edip rotasını çevirdi. Bir botta mahsur kalmış 24 Afrikalı mülteciyi farkeden Türk denizciler, mültecileri kurtardı.

Türk denizciler İspanya açıklarında 24 Afrikalı mülteciyi kurtardı
02 Eylül 2019 - 09:29

Ekmen Denizcilik'e ait olan 'EKMEN TRANS' isimli gemi, dün gece saat 12:00 sularında Fas'a doğru giderken İspanya'nın 60 deniz mili açığında denizin üzerinde bir nesne fark edip rotasını çevirdi. Bir botta mahsur kalmış 24 Afrikalı mülteciyi fark eden Türk denizciler, mültecileri kurtardı.

Konuya ilişkin Ekmen Denizcilik ve Ticaret Ltd. Şti. ile Esenyel Hukuk Bürosu Kurucu Ortağı Selçuk Esenyel'in paylaştığı bilgiler şöyle:

“Ekmen Denizcilik ve Ticaret Ltd. Şti.'ye ait olan 9204348 IMO Numaralı 'EKMEN TRANS' isimli gemimiz dün gece saat 12.00 sularında Fas'a doğru gitmekte iken İspanya'nın 60 deniz mili açığında denizin üzerinde bir nesne fark etmiş ve bir tehlike olup olmadığını tespit etmek için rotasını değiştirerek bu nesneye yaklaşmıştır. Nesneye yaklaştıklarında içerisinde 24 tane Afrikalı mültecinin bulunduğu bir botun olduğu anlaşılmıştır. Mürettebatımız armatörün talimatı ile hiç tereddüt etmeden mültecileri denizden kurtarmış ve hepsini sağ salim gemimize almıştır. Mültecilerin içerisinde doğumu çok yaklaşan hamile bir kadın olduğunun fark edilmesi neticesinde İspanya makamları ile iletişime geçilmiş ve bütün gece süren operasyon neticesinde hamile kadın helikopterle denizin ortasında gemiden alınmıştır. Kurtarılanlar arasında üç tane de çocuk bulunmaktadır. Kurtarılan tüm mültecilerin sağlık kontrolleri ve ilk müdahaleler mürettebatımız tarafından yapılmıştır. Mültecilere kendi kıyafetlerini vererek tüm gece ayakta kalan mürettebatımız ve armatör firma, bir kez daha Türk denizcilerinin ne kadar yardımsever olduğunu tüm dünyaya ispat etmiştir. Gemimiz mültecilerin tahliyesi için rotasından çıkarak İspanya'nın Las Palmas şehrine gitmiştir ve bu sıralar mültecilerin gemiden alınmasını beklemektedir.”

Gemi kaptanı ise armatöre attığı mesajda duygularını şöyle ifade etti:

"Allah tüm işlerinizi rast getirsin telefonunuzu duyamadan üzgünüm tüm gece ayaktaydım. Yardımlarınız için çok teşekkür ederim. Şirketteki herkesi seferber ettiniz Allah gönlünüzün tüm dileklerini gerçekleştirsin 24 kişi sizin sayenizde şu anda hayatta bunu bütün samimiyetim ile söylüyorum selamlar Allah’a emanet olun"

Kurtarılan mülteciler gemiden indi.

KAPTANHABER

Bu haber 588 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum