Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Trump'ın Paris Anlaşmasından çekilmesi, IMO üzerinde baskıyı arttıracak

Çevreci STK'ların Cuma günü yaptığı açıklamada, Trump'ın kilometre taşı olan İklim Değişikliği Anlaşması'ndan çekilme kararının, Uluslararası Denizcilik Örgütü'nün uluslararası denizcilikten sera gazı emisyonlarını azaltma yönünde ek baskı yaratacağı bildirildi.

Trump'ın Paris Anlaşmasından çekilmesi, IMO üzerinde baskıyı arttıracak
03 Haziran 2017 - 06:44

Çevreci STK'ların Cuma günü yaptığı açıklamada, Trump'ın kilometre taşı olan  İklim Değişikliği Anlaşması'ndan çekilme kararının, Uluslararası Denizcilik Örgütü'nün uluslararası denizcilikten sera gazı emisyonlarını azaltma yönünde ek baskı yaratacağı bildirildi.

Aralık 2015'te Amerika da dahil olmak üzere 195 ülke tarafından kabul edilen Paris Anlaşması, tarihin küresel iklim değişikliğine yönelik en önemli anlaşması niteliğinde ve küresel ısınmayı 2 santigrat dereceye kadar sınırlandırmaya ve sıcaklığı sınırlama çabalarını sürdürmeye çalışıyor, böylelikle ısı sanayi öncesi seviyelerin sadece 1.5 ° C üzerine çıkıyor.

Uluslararası deniz taşımacılığı  (ve havacılık) Anlaşma'ya dahil edilmemesine karşın, STK'lar ABD'nin çekilmesinin sadece denizcilik sektörü de dahil olmak üzere tüm büyük sanayi sektörleri üzerindeki baskıyı artırarak, karbon azaltımının payını ortaya çıkardığını söylüyor.

Uluslararası deniz taşımacılığı, insan kaynaklı CO2 emisyonlarının % 2'sinden fazlasını oluşturuyor ve toplu olarak dünyanın en büyük sera gazı yayıcılarından biri arasında yer alıyor. Bu nedenle birçok kişi  Paris'te yer alması gerektiğini savunuyor. Ancak, deniz taşımacılığı Anlaşmaya dahil olmadığından, sorumluluk artık sektördeki genel CO2 emisyonlarını daha da azaltmak için sektörün küresel regülatörü olan ABD Uluslararası Denizcilik Örgütü'ne (head-on kabul ettiği bir meydan okuma) dayanıyor.

Beyaz Saray kararının Uluslararası Denizcilik Örgütü (IMO) iklim görüşmelerini doğrudan etkilemesine karşın, bazı STK'lara göre bu durum baskıyı artırıyor.

Avrupa'daki deniz çevre STK'larının şemsiye bir organizasyonu olan Seas At Risk'teki Kıdemli Politika Danışmanı John Maggs, "İklim sorumluluklarını gizlediğinden, uluslararası deniz taşımacılığı gibi diğer büyük emisyon yayıcıların fiillerinin önemi artar" dedi. Örgüt, aynı zamanda, Paris Anlaşmasına deniz taşımacılığına dahil olmak için mücadele eden aynı STK'lardan bazılarını da içeriyor.

IMO, deniz taşımacılığından kaynaklanan emisyonların azaltılmasına yönelik önlemleri aldı ve 2028 yılına kadar 2018 yılında kararlaştırılacak sera gazı emisyonları için küresel hedefler koymayı kabul etti.

Taşımacılık ve Çevre Havacılık ve Denizcilik Direktörü Bill Hemmings, Birleşik Devletler'in çekilişinin IMO'nun iklim değişikliği konusunda "ya şimdi ya hiçbir zaman" görevi verdiğini söyleyerek gemicilik endüstrisine daha fazla baskı uyguladığını söyledi.

"Tüm IMO üye ülkelerini, özellikle de dünya filosunun büyük bir bölümünü geride bırakmamak için temsil eden bazı kolay bayrakları izleyip baskı altına alacağız. Uluslararası Deniz Ticaret Odası'ndan (ICS) ve diğerlerinden gelen  öneri zaten her zamanki gibi iş dünyasından uzaklaşıyor." Hemmings, IMO'nun şu anda ya da hiç bir zaman harekete geçmeyeceği ya da olmayacağı ve  IMO'nun başarısız olması durumunda AB'nin bir "sigorta poliçesi" uygulama zamanı geldiğini belirtti.

Bu haber 6398 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum