Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Rusya'nın nükleer denizaltıları, rakip ülkelerin radarlarına takılmayacak

Rusya'nın '995 projesi' çerçevesinde en son geliştirdiği Borey-A ve Yasen-M tipi nükleer denizaltılar, yine Rusya'da geliştirilen teknoloji sayesinde rakip ülkelerin denizaltıları, gemisavar gemileri ve uçakları tarafından fark edilmeden seyahat edebilecek.

Rusya'nın nükleer denizaltıları, rakip ülkelerin radarlarına takılmayacak
16 Ağustos 2017 - 19:05

İzvestiya gazetesinin haberine göre, daha önce Moldova Bilim Teknik Merkezi 'Hidroteknik' tarafından imal edilen ürünlerle donatılan Rus nükleer denizaltıları için Rusya'da sesi emen ve sızdırmaz pompalar üretildi.

Her denizaltıda onlarca adet kullanılan ve denizaltıların 'kalbi' ve 'damarları' gibi işlev gören bu pompalar, atım öncesinde reaktördeki sıvının sirkülasyonunu, torpido aparatlarının suyla dolmasını sağlıyor ve dalış-çıkış süreçlerini kontrol ediyor. Bu sayede Borey-A ve Yasen-M tipi nükleer denizaltılar, denizaltıları tespit etmek için kullanılan ana araç durumundaki hidroakustik istasyonlar tarafından fark edilmiyor.

Çalıştıkları zaman oluşturdukları gürültü, denizaltıların fark edilmesine yol açan ana faktör durumunda, zira bu ses rakip ülkelerin hidroakustik istasyonları tarafından 'duyuluyor'

Bu haber 2649 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum