Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Ruslar Geleceğin Yakıtını Buldu

Baykal Gölü'ndeki araştırmalara katılan bir yetkili Rus haber ajansı RİA Novosti'ye yaptığı açıklamada, gölde mini denizaltılarla yürütülen araştırma

Ruslar Geleceğin Yakıtını Buldu
17 Temmuz 2009 - 16:00

Ruslar Geleceğin Yakıtını Buldu 

Rusya'nın, Sibirya bölgesindeki Baykal Gölü'nde büyük gaz hidrat yatakları bulduğu bildirildi.

Baykal Gölü'ndeki araştırmalara katılan bir yetkili Rus haber ajansı RİA Novosti'ye yaptığı açıklamada, gölde mini denizaltılarla yürütülen araştırma faaliyetleri kapsamında dün yapılan dalışlarda bilim adamlarının, deniz veya okyanustakinden daha büyük gaz hidrat yatakları bulduğunu belirtti. Araştırmaların süreceği bildirildi.

Gaz hidrat, su ve metan gazının uygun ısı ve basınç koşullarında donmasıyla oluşuyor. Uygun koşullarda çıkartıldığında donuk haldeki gaz hidrat 164 kat genişleyerek, gaz ve LPG'ye dönüşebiliyor. Dipteki katı rezervlerin uygun koşullarda bu oranda büyümesi gaz hidratın önemini arttırıyor.

Günümüz teknolojisi henüz deniz dibindeki gaz hidratı işlemeye yetmiyor.

Ancak temiz ve güçlü bir yakıt olan gaz hidrattan faydalanmak için çalışmalar sürüyor.

Dünyadaki gaz hidratların çoğu derin deniz tabanı altında binlerce kilometrekarelik alanı kaplıyor. Dünya çapında gaz hidratlarda tutulan metan gazı miktarının dünyadaki tüm fosil yakıtlarında tutulan karbonun iki katı olduğu belirtilirken, dünyadaki gaz hidrat yatakları rezervinin 3 bin 700 trilyon ile 10 milyon trilyon metre küp arasında olduğu tahmin ediliyor.

Bu haber 1891 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum