Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

MSC'nin patronu Diego Aponte, dünyanın en büyük gemisine kayın validesinin ismini verdi

Dünyanın en büyük ikinci konteyner hat operatörü MSC'nin patronu Diego Aponte, geçen ay denize indirdiği dünyanın en büyük konteyner gemisine kayın validesi GÜLSÜN SOYUER'in ismini verdi.

MSC'nin patronu Diego Aponte, dünyanın en büyük gemisine kayın validesinin ismini verdi
02 Ağustos 2019 - 09:01


Asyaport Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Soyuer'in kızı Ela Soyuer Aponte ile evli olan dünyanın en büyük ikinci konteyner hat operatörü MSC'nin patronu Diego Aponte, geçen ay denize indirdiği dünyanın en büyük konteyner gemisine, kayın validesi GÜLSÜN SOYUER'in ismini verdi. Geçen ayın başında MSC taraffından teslim alınan ve Samsung Tersanesi'nde inşa edilen, 399.90 metre boyunda, 61.55 metre genişliğinde ve 22 bin 960 TEU taşıma kapasitesine sahip MSC GÜLSÜN, an itibariyle dünyanın en büyük konteyner gemisi olarak kayıtlara geçti. Dünyanın ilk MGX-24 sınıfı olma özelliğini taşıyan dev gemi MSC GÜLSÜN, 232 bin 618 GRT'luk hacmiyle göz kamaştırıyor. Denizhaber'in haberine göre, ülkemize milyar dolarlık liman ve armatörlük yatırımları yaparak, Türkiye'ye olan güvenini ortaya koyan Cenevre merkezli Mediterranean Shipping Company'nin başında İtalyan asıllı Aponte Ailesi bulunuyor.

gulsun_soyuer.jpg

MSC'NİN SAHİBİ İTALYAN ASILLI APONTE AİLESİ

1940 yılında İtalya'nın Sant'Agnello'da doğan kaptan Gianluigi Aponte tarafından 1970 yılında kurulan ve ilk gemisi MSC PATRICIA isimli genel kargo gemisi ile yola çıkan MSC (Mediterranean Shipping Company), bugün filosunda bulunan 3 milyon 600 bin TEU taşıma kapasitesine sahip 600 yakın gemiyle, dünya konteyner pazarının yüzde 15'ini kontrol eden dev bir hat operatörüne dönüştü.

MSC Group'un Yönetim Kurulu Başkanlığını Kaptan Gianluigi Aponte yaparken, oğlu Diego Aponte ise İcra Kurulu Başkanlığını sürdürüyor. Öte yandan kaptan Gianluigi Aponte'nin tek kızı Alexa Aponte Vago MSC Group'un CFO'luğunu üslenirken, MSC Cruises'in İcra Kurulu Başkanı Pierfrancesco Vago ile evli.

Türk işadamı Ahmet Soyuer'in kızı Ela Soyuer Aponte ile evlenen Diego Aponte'nin ASYA, OSCAR ve MAYA isminde üç çocuğu bulunuyor.

enbuyuk_buyuk.jpg

KAPTANHABER

Bu haber 2294 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum