Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

MİLGEM korvetlerinin üçüncüsü Karaçi'de törenle kızağa konuldu

Türkiye tarafından Pakistan'a ihraç edilen MİLGEM korvetlerinin üçüncüsü, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar'ın da katıldığı törenle kızağa konuldu. Bakan Akar, "Pakistan ve...

MİLGEM korvetlerinin üçüncüsü Karaçi'de törenle kızağa konuldu
26 Ekim 2020 - 11:36 - Güncelleme: 26 Ekim 2020 - 12:04
Türkiye tarafından Pakistan'a ihraç edilen MİLGEM korvetlerinin üçüncüsü, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar'ın da katıldığı törenle kızağa konuldu. Bakan Akar, "Pakistan ve Türkiye bölgemizdeki ve dünyadaki insani trajedileri görmezden gelmedi" dedi.
Ana yükleniciliğini Milli Savunma Bakanlığına bağlı ASFAT'ın yaptığı Pakistan'a ihraç edilen 4 adet MİLGEM Korvet Gemi Projesi planlandığı şekilde devam ediyor. Yerli savunma sanayiinin tek kalemde gerçekleştirdiği en büyük ihracat atılımı olan proje kapsamında MİLGEM korvetlerinin üçüncüsü için Karaçi Tersanesi'nde kızağa konma töreni düzenlendi. Törene Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ve Pakistan Savunma Üretim Bakanı Zubaida Jalal Khan da katıldı. Tersane komutanının projeye ilişkin bilgi verdiği törende konuşan Bakan Akar, Pakistan Silahlı Kuvvetleri için inşa edilen MİLGEM korvet projesinin bir aşamasının daha hayata geçirildiği bugün dost ve kardeş Pakistan'da olmaktan duyduğu memnuniyeti ifade etti. Türkiye ile Pakistan arasındaki ilişkilerin devletler arasındaki sıradan ilişkilere hiç benzemeyen kendine özgü bir yapıya sahip olduğunu vurgulayan Bakan Akar, iki ülke arasında tarihi, köklü, kadim dostluk ve kardeşlik bağları bulunduğunu belirtti. Her alanda yakın iş birliği içerisinde hareket eden Türkiye ve Pakistan arasındaki ilişkilerin mükemmel ve örnek bir seviyede olduğunu dile getiren Bakan Akar, şu ifadeleri kullandı:
"Pakistan halkının Milli Mücadelemiz sırasında bizlere verdiği destek gönlümüzde ve zihinlerimizde silinmez bir yer edinmiştir. Türk milletini yalnız bırakmayan, kederde ve kıvançta daima bir ve beraber olduğumuz Pakistanlı kardeşlerimizin fedakârlıklarını asla unutmayacağız. Bugün de aynı şekilde Azerbaycan Türkü'nün yanında olduğunuzu görmek bizler için çok anlamlı ve kıymetlidir. Türkiye de Pakistan'ın haklı davası Keşmir konusunda her zaman Pakistanlı kardeşlerinin yanında oldu, bundan sonra da yanında olmaya devam edecektir."

"Türkiye bölgemizdeki ve dünyadaki insani trajedileri görmezden gelmedi"
Bölgenin ve İslam coğrafyasının zor bir dönemden geçtiğini belirten Bakan Akar, "Sırf Müslüman olduğu için İslam coğrafyasında yaşanan insani trajediler görmezden geliniyor, insan hakları konusunda ikiyüzlü bir tutum sergileniyor. Etrafımızın kriz alanları ile çevrildiği böyle hassas bir süreçte tarih ve medeniyetimizin omuzlarımıza yüklediği sorumluluk büyük. Bu sorumluluk gereği Pakistan ve Türkiye bölgemizdeki ve dünyadaki insani trajedileri görmezden gelmedi, şu anda Azerbaycan'da yaşanan gelişmeler karşısında bazı ülkeler gibi kör, sağır ve dilsiz olmadı. Burada bir kez daha ifade etmek istiyorum ki, Azerbaycan'ın 30 yıldır Ermenistan işgalindeki öz topraklarını kazanmak için giriştiği mücadeleyi sonuna kadar destekliyoruz. Savaş ve insanlık suçu işleyen Ermenistan, işlediği suçların hesabını Azerbaycan ordusu önünde verdiği gibi, tarih ve uluslararası hukuk önünde mutlaka verecektir. Uluslararası mekanizmalar da Ermenistan'ın daha fazla sivil masum insan katletmesinin artık kalıcı barış, huzur ve istikrarın Ermenistan'ın işgal ettiği Azerbaycan'ın öz topraklarından çekilmesiyle sağlanacağını anlamalıdır. Bu duyguları paylaşan ve haklı davasında Azerbaycan'ın yanında olan Pakistan halkına buradan bir kez daha şükranlarımızı sunuyoruz" diye konuştu.

"Ülkelerimiz adına büyük ve önemli bir kazanım"
Tüm yaşananların İslam coğrafyasının güçlü, bir ve beraber olmaya ihtiyacı olduğunu bir kez daha gösterdiğini vurgulayan Bakan Akar, güçlü savunma sanayiine, etkin ve caydırıcı bir orduya sahip olunmasının önemine değindi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın liderlik, teşvik ve destekleriyle başta savunma sanayii olmak üzere hemen her alanda Türkiye'nin önemli atılımlar yaptığını, büyük başarılar elde ettiğini bildiren Bakan Akar, savunma alanında yerlilik ve millilik oranının yüzde 70'lerin üzerine çıktığını kaydetti. Bakan Akar, Türk savunma sanayii şirketlerinin uluslararası pazarda adından sıkça söz ettirdiğini, dünyanın önde gelen ilk 100 savunma kuruluşu arasında 7 Türk firmasının yer aldığını belirterek, "Tasarımdan üretime savunma sanayiimizin elde ettiği tecrübeyi Pakistanlı kardeşlerimizle paylaşmak, ülkelerimiz adına büyük ve önemli bir kazanım olacaktır" dedi.
Yerli ve milli savunma sanayi ürünlerinin Türk Silahlı Kuvvetlerine üstün bir hareket kabiliyeti kazandırdığını ifade eden Bakan Akar, son teknoloji ürünü MİLGEM gemilerinin de aynı şekilde Pakistan Silahlı Kuvvetlerinin gücüne güç katacağını söyledi. Böyle büyük bir projenin korona virüs salgınının tüm olumsuz etkilerine rağmen "en düşük maliyet", "en yüksek kalite" ve "en kısa zaman" prensibiyle planlanan zamanda gerçekleştirilmesinin ortak proje yönetim kabiliyeti, iş disiplini ve kararlılığı göstermesi açısından önemli olduğunu belirten Bakan Akar, "Gemilerimizin dost ve kardeş Pakistan halkına, Pakistan Silahlı Kuvvetlerine bir kez daha hayırlı uğurlu olmasını, iki ülke arasındaki dostluk bağlarını daha da güçlendirmesini diliyorum" dedi.
Bakan Akar, sözlerini Pakistanlı denizcilere yönelik "Denizleriniz sakin, pruvanız neta; yolunuz bahtınız açık olsun" ifadeleriyle tamamladı.
Konuşmaların ardından gemi Bakanlar Akar ve Khan'ın düğmeye basması ile kızağa konuldu. Okunan duanın ardından iki bakan sertifikaları imzalayarak, hatıra fotoğrafı çekimine katıldı. Törene Milli Savunma Bakan Yardımcısı Muhsin Dere ile ASFAT Genel Müdürü Esad Akgün de katıldı.
 
Bu haber 754 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum