Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Kuzey Star Tersanesi'nde Vinç Devrildi

Tuzla’da bulunan Kuzey Star Tersanesi’nde yanlış yüklemeden dolayı vinç devrildi. Yaşanan kazanın ardından yaralıların olduğu bildirildi.

Kuzey Star Tersanesi'nde Vinç Devrildi
12 Nisan 2019 - 16:15

 

Tuzla Kuzey Star tersanesinde yüzer havuzda bulunan bir gemiye, üretici firmanın 'Korkmaz' olduğu öne sürülen vinçle kurulum yapıldı. 

Kurulumun ardından iddialara göre yanlış yükleme ve test yapılmaması nedeniyle vinç devrildi. 

Edinilen bilgiye göre, vincin devrilmesinden dolayı içinde iki gemi olan havuz ikiye bölünmüş durumda. Havuza düşenler olduğu , olay yerine çok sayıda ambulans ve itfaiye ekiplerinin geldiği öğrenildi. 

Daha sonra Kaptanhaber'in ulaştığı bilgilere göre vinç operatörlerinin durumu iyi, hastaneye kaldırılan 2 yaralıdan birisi taburcu oldu. Diğerinin de bugün taburcu olması bekleniyor. 

Tuzla’da bulunan Kuzey Star Tersanesi’nde sabah saatlerinde yaşanan kazanın ardından Türkiye Gemi İnşa Sanayicileri Birliği (GİSBİR) tarafından yazılı bir acıkama yapıldı.

Bir tersane çalışanı hafif yaralı 

GİSBİR açıklamışında Kuzey Star Tersanesi’nde bugün sabah saatlerinde yaşanan, havuz manevrası sırasında, üzerinde tamir amacıyla 2 gemi bulanan yüzer havuzda bir çatlama meydana geldiği belirtildi. Herhangi bir can kaybının yaşanmadığı ifade edilen açıklamada, bir tersane çalışanının hafif bir şekilde yaralandığı kaydedildi.

Teknik çalışmalar yapılacak 

Açıklamada, Tuzla Liman Başkanlığı, Tuzla Emniyet Müdürlüğü, Sahil Güvenlik Ekipleri, Tuzla itfaiyesi ve GİSAŞ yetkililerinin çok kısa bir sürede olay yerine gelerek gerekli müdahalelerde bulunduğuna işaret edilirken, yapılan incelemelerin ardından, kaza yerinde çevre kirliliğine yol açabilecek herhangi bir sızıntının yaşanmadığı belirtildi. Gemilerin yüzdürülmesinin ardından kaza ile ilgili teknik çalışmaların yapılacağına dikkat çekildi.

GİSBİR Başkanı Kıran: Herhangi bir can kaybının yaşanmamasına şükrediyoruz 

Açıklamada, kazadan kısa bir süre sonra olay yerine gelen GİSBİR Yönetim Kurulu Başkanı Murat Kıran’ın, kaza sırasında bacağında ezilme meydana gelen hafif yaralı kazazedeye geçmiş olsun dileklerini ileterek, “Herhangi bir can kaybı yaşanmamış olması ve çevre kirliliğine neden olacak bir durumun ortaya çıkmaması nedeniyle Allah’a şükrediyoruz.  İlgili tüm birimler anında olaya müdahale etti. Olay esnasında havuzda bulunan gemilerin tekrar yüzdürülmesinin ardından her şey normale dönmüş olacak” denildi.


Bu haber 6209 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Kuzey kuzeyli
    1 yıl önce
    Bu olayın neden olduğunu havuzu tüm tanklarina giren ve o sistemi çok iyi bilen biri olan ben eski bir kuzeyli olarak şöyle derim;rnPara, para, pararnBu kadar para odaklı ve profesyonellikten çok uzakta bir firmada bir süre çalıp bu olaydan kısa bir süre önce ayrıldım.rnHavuz tanklarında yapılması gereken hiçbir ana saç değişimi yapılmadı.rnBu zaten tipik kuzeystar tutumu, ancak buna onay veren sistemi değiştirmediğini sürece bu olaylar hep yasanacakrnBu firma geçen ay dolgu alanı için ciddi bir izin aldı.rnAncak atladıkları bir şey var;!rnHerkes plan yapar,rnAncak ALLAH' ında bir planı vardır.rnEn güzel plani O yaparrnBu güne zerre onemsemediginiz seylerin farkına varma vakti.