Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Korsanların kaçırdığı 9 denizci 35 gün sonra serbest

Gine Körfezi’nde korsanların saldırısı ardından Norveç bandıralı gemiden kaçırılan 9 denizci 35 gün sonra serbest bırakıldı.

Korsanların kaçırdığı 9 denizci 35 gün sonra serbest
12 Aralık 2019 - 08:47

Gine Körfezi’nde korsanların saldırısı ardından Norveç bandıralı gemiden kaçırılan 9 denizci 35 gün sonra serbest bırakıldı. Yerel basının Norveç Deniz İşleri Müdürlüğü’ne dayandırdığı haberde, Kasım başında Benin sularında seyreden Norveç bandıralı Bonita isimli kargo gemisinden korsanlar tarafından kaçırılan 9 mürettebatın 35 gün sonra özgürlüklerine kavuştuğu belirtildi. Haberde, Filipin vatandaşı oldukları öğrenilen denizcilerin zarar görmeden ailelerine teslim edildiği ifade edildi. Öte yandan geminin sahibi Ugland firması da mürettebatın Cuma günü serbest bırakıldığını açıklayarak kaçıranların ailelerine kavuştuğuna ilişkin paylaştığı görüntülerle bilgiyi doğruladı.

Dünyanın en tehlikeli körfezi

Korsan saldırılarıyla adından söz ettiren Gine Körfezi dünyanın en tehlikeli deniz sahası olarak biliniyor. Körfezde Gabon, Ekvador Ginesi, Kamerun, Nijerya, Benin, Gana, Fildişi Kıyısı ve Liberya yer alıyor. Kasım ayının ilk haftasında Benin'in ekonomik başkenti Kotonu'ya 9 mil uzaktaki sularda seyreden Norveç menşeli kargo gemisine korsanlar saldırı düzenlenmiş, kaptanla birlikte gemideki 8 kişilik mürettebatı kaçırmıştı. Temmuz ayında da Nijerya açıklarında silahlı kişiler, bir Türk gemisine saldırarak 18 kişilik Türk mürettebattan 10'unu fidye için kaçırmıştı. Kaçırılan gemiciler Nijerya güvenlik güçlerinin operasyonuyla kurtarılmış, Abuja'daki Türk Büyükelçiliği’ne teslim edilmişti.

Bu haber 438 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum