Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Havelsan, KKTC ve Akdeniz'e trafik gözetleme istasyonları kuracak!

İrini Operasyonu kapsamında Alman savaş gemisinin Libya’ya seyreden Türk gemisinde yaptığı hukuksuz aramadan sonra yeni tedbirler gündeme geldi.

Havelsan, KKTC ve Akdeniz'e trafik gözetleme istasyonları kuracak!
26 Kasım 2020 - 14:36

Havelsan'ın KKTC ve Akdeniz’e trafik gözetleme istasyonları kuracağı açıklandı. Bu gözetleme istasyonu sayesinde Türkiye, Doğu Akdeniz’deki her gemiden anında haberdar olacak.

KKTC Gemi Trafik Hizmetleri Sistemi'nin Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı ile KKTC Ulaştırma Bakanlığı arasında imzalanan protokol ile hayata geçirilmesi planlandı. Türkiye'nin bu sistemi 2021 yılında kullanmaya başlayacağı belirtildi.

Havelsan tarafından geliştirilen yerli ve milli yazılımın önümüzdeki yıl KKTC ve Doğu Akdeniz’de de hayata geçirileceği açıklandı. Proje kapsamında KKTC’ye bir gemi trafik hizmetleri merkezi ile 2 trafik gözetleme istasyonundan oluşan gemi trafik hizmetleri sistemi kurulacak. Kurulacak gemi trafik hizmetleri sistemi Mersin gemi trafik hizmetleri ile entegre edilecek. Oradan da Ankara’daki merkez sistemle irtibat kurularak, Türkiye Doğu Akdeniz’deki her gemiden anında haberdar olacak.
 

Bu haber 1373 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum