Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Denizlerin Hukukçu Kaptanı Gündüz Aybay, 9 Eylül'de anıldı

Denizlerimizin Hukukçu Kaptanı Gündüz Aybay Belgesel Film Gösterimi ve Montrö Boğazlar Sözleşmesi’nin Önemi Konulu Bir Konferans ile Dokuz Eylül Üniversitesi Denizcilik Fakültesi’nde anıldı

Denizlerin Hukukçu Kaptanı Gündüz Aybay, 9 Eylül'de anıldı
26 Nisan 2019 - 14:22


Denizlerimizin Hukukçu Kaptanı Gündüz Aybay Belgesel Film Gösterimi ve Montrö Boğazlar Sözleşmesi’nin Önemi Konulu Bir Konferans ile Dokuz Eylül Üniversitesi Denizcilik Fakültesi’nde anıldı
24.04.2019 Çarşamba günü Dokuz Eylül Üniversitesi Denizcilik Fakültesi Çakabey Deniz Feneri Konferans Salonu’nda kaptan ve deniz hukukçusu Gündüz Aybay kendisinin hayatını konu alan belgesel bir film gösterimi ve Montrö Boğazlar Sözleşmesi’nin Önemi Konulu Bir Konferans ile Anıldı.
Aybay ailesinden Gündüz Aybay’ın eşi Meral Aybay, kardeşi Prof. Dr. Rona Aybay ve eşinin, Aybay ailesi sevenleri ve dostlarının katıldığı anma toplantısına ayrıca İMEAK Deniz Ticaret Odası İzmir Şubesi Meclis Başkanı Kenan Yalavaç, İMEAK Deniz Ticaret Odası Aliağa Şubesi Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ufuk Yıldırım, İMEAK Deniz Ticaret Odası Aliağa Şubesi Müdürü Ahmet Orçun Tuncer, Dokuz Eylül Üniversitesi Denizcilik Fakültesi kurucu dekanı Prof.Dr. A. Güldem Cerit, akademisyenler ve öğrenciler katılmıştır. Denizlerimizin Hukukçu kaptanı Gündüz Aybay: Türk Boğazlarına Adanmış Bir Ömür adlı anma toplantısı Dokuz Eylül Üniversitesi Denizcilik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. D. Ali Deveci’nin konuşmaları ile başladı. Prof.Dr. D. Ali Deveci konuşmasında, Gündüz Aybay’ın Türk boğazları ile ilgili ülkemizin hak ve menfaatlerinin savunulmasında daima liderlik yaptığını, Türk Boğazları Deniz Trafik Düzeni Tüzüğünün hem iç hukukta hem de Uluslararası Denizcilik Örgütü tarafından kabul edilmesinde aktif rol oynayarak öncülük ettiğini belirtmiştir. Denizcilik ve deniz hukuku araştırmacısı ve eğitmeni olarak, Gündüz Aybay’ın denizcilikle çok farklı kurumlarda lisans ve lisansüstü dersler vererek çok az sayıda yayının bulunduğu bir alanda çok sayıda özgün kitap ve makaleler ürettiğini, kurduğu vakıf aracılığıyla deniz kökenli öğretim üyelerine sağlamış olduğu burs olanaklarıyla denizci akademisyen yetiştirilmesine destek olduğunu, bu akademisyenlerden bazılarının profesörlük unvanlarını alarak DEU Denizcilik Fakültesi’nde de çalışmakta olduklarını belirtmiştir. Prof. Dr. D. Ali Deveci anma toplantısının ve belgesel film gösteriminin denizci öğrencilerin kariyerlerinde kaptan ve hukukçu Gündüz Aybay’ı rol model alarak iyi birer denizci olma yolunda motivasyonlarının arttıracağına inancının tam olduğunu vurgulamıştır. 
Prof. Dr. Rona Aybay “Möntrö Boğazlar Sözleşmesi’nin Önemi” başlıklı konferans konuşmasında boğazlar üzerinde hâkimiyetin kazanıldığı 1453 yılından Sevr Antlaşmasına kadar olan dönemi, 1923 Lozan Antlaşmasında Türk Boğazları için öngörülen düzenlemeleri ve 1936 Möntrö Sözleşmesinin kabul edilmesi sürecini anlatarak, Türk Boğazları ile ilgili tarihsel akışı açıklamıştır. Prof.Dr. Rona Aybay ayrıca Möntrö Sözleşmesinin Türkiye için stratejik önemini vurgulamıştır.  
Röportajları yapan gazeteci Elif Aydoğdu Oral belgesel filmin hazırlık ve yapım sürecini anlatmış, daha sonra yönetmenliğini Atom Şaşkal’ın yaptığı belgesel filmin gösterimine geçilmiştir.
Film gösterimi sonunda, Türkçe’nin doğru kullanımı konusunda çok duyarlı bir insan olan Gündüz Aybay’ın  Türkçe’nin yanlış kullanılmasının örneklerini gösteren, Türk P&I Sigorta tarafından basılan “Sözcükler Üzerine Anımsatmalar” adlı kitabı  öğrenci ve katılımcılara dağıtılmıştır.

Bu haber 1273 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum