Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Deniz Taşımacığında Yeni Yaptırımlar ve Vergiler

IMO Deniz Çevresini Koruma Komitesi’nin (MEPC) 61. Dönem Toplantısında en önemli gündem maddesi olarak gemi kaynaklı karbondioksit emisyonlarının azaltılması hususu öne çıktı.

Deniz Taşımacığında Yeni Yaptırımlar ve Vergiler
30 Eylül 2010 - 09:21

Londra’da devam etmekte olan Uluslararası Denizcilik Örgütü (IMO) Deniz Çevresini Koruma Komitesi’nin (MEPC) 61. Dönem Toplantısında en önemli gündem maddesi olarak gemi kaynaklı karbondioksit emisyonlarının azaltılması hususu öne çıkmaktadır.

Küresel ısınmanın gündemde olduğu şu günlerde, IMO gemi kaynaklı karbondioksit emisyonlarının azaltılması hususunda sıkı önlemler almayı planlamaktadır. Bu kapsamda yeni inşa edilecek gemilere zorunlu uygulanacak "energy efficiency design index" uygulamasının hayata geçirilmesi ve bu uygulamanın MARPOL Ek 6'ya yapılacak yeni bir değişiklik ile en kısa sürede kabul edilmesi beklenmektedir. 

Yeni inşa edilecek gemiler daha az enerji harcayacak ve dolayısı ile daha az karbondioksit emisyonu üretecek şekilde inşa edilecektir. Bu durum yeni gemilerin tasarımlarında büyük değişikliklere yol açacak olup, standartlara uymayan gemilere ekonomik yaptırımlar getirilmesi öngörülmektedir.

Ayrıca, yeni gemilere zorunlu uygulamalar getirilmesinin yanında mevcut gemilerden kullandıkları bunker miktarına bağlı olmak üzere karbondioksit vergisi alınması hususu tartışılmaktadır. Bu hususta gelişmekte olan ülkelerin itirazları devam ederken gelişmiş ülkeler verginin getirilmesi yönünde görüş vermektedirler. Alınacak vergiler taşımacılık fiyatlarının artmasına neden olacaktır.
Bu yöntem ile daha az emisyon yapan gemilerin rekabet avantajları sağlaması amaçlanmakta ve dolaylı yoldan armatörlerin gemilerini daha az emisyon yapacak şekilde yenilemesi amaçlanmaktadır. 

Bu haber 8751 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum