Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Costa Cruises filosuna bir gemi daha geliyor

Carnival Şirketler Grubu’na bağlı Costa Cruises; Costa Smeralda’nın ardından yeni gemisi Costa Toscana’nın da yapımına başladı. Finlandiya’daki Meyer Turku tersanesinde ilk çeliği kesilen gemi, 2021 yılında suya indirilecek.

Costa Cruises filosuna bir gemi daha geliyor
27 Ağustos 2019 - 08:37

Dünyanın en büyük eğlence seyahat şirketi Carnival Şirketler Grubu’nun bünyesindeki Costa Cruises filosuna bir gemiyi daha eklemeye hazırlanıyor. Costa Smeralda’dan sonra yapımına başlanan Costa Toscana için ilk çelik Finlandiya’daki Meyer Turku tersanesinde kesildi.

 

Costa Toscana da tıpkı Costa Smeralda gibi hem limanda hem de denizde, dünyanın en temiz fosil yakıtı olan sıvılaştırılmış doğal gaz (LNG) ile çalışacak. İki gemi de 180.000’in üzerinde brüt tonaj ve 2600’den fazla kabin kapasitesiyle şimdiden dikkatleri üzerine çekiyor. Costa Toscana ve Costa Smeralda; Costa Grubu’nun toplam 6 milyon Euro üzerinde bir yatırımla, 2023 yılına kadar filolarına eklemeyi planladıkları 7 gemiden sadece ikisi. Bu planlama dahilinde filoya eklenen ilk iki gemi geçtiğimiz Aralık ayında suya indirilen AIDAnova ve onu takiben 2019 Şubat ayında suya indirilen Costa Venezia olmuştu.

 

 

İki yeni amiral gemi ise isimlerini İtalya’nın en gözde bölgelerinden aldı; bir yanda şarap vadileriyle ünlü Toscana, diğer yanda İtalya’nın en popüler sahil bölgesi Smeralda. Bunun yanı sıra Costa Smeralda’nın tüm kabin katları ve sosyal alanları İtalya’nın çeşitli bölgelerinden esinlenerek tasarlandı. Costa Cruises filosunun bu yeni gemileri sadece tasarımıyla değil mutfağıyla da İtalyan rüzgarı estirecek. İtalyan lezzetleri ve mutfak gelenekleri gemideki misafirlerle buluşacak.

 

 

Avrupa’nın en gözde şehirlerinde 2 gün demirleyecek

 

20 Ekim 2019’da Hamburg’dan Savona’ya ilk seferini gerçekleştirecek olan Costa Smeralda; 11 farklı restoran, 19 bar, 16 terapi odasıyla görkemli SPA’sı, kaydıraklı su parkı, dört havuz ve çocuklara özel eğlence alanları ile misafirlerine eşsiz bir deneyim sunmak için hazırlanıyor. Denizlerin zümrütü diye anılacak olan Costa Smeralda; Hamburg, Rotterdam, Lizbon, Barselona ve Marsilya dahil olmak üzere, Avrupa’nın en gözde şehirlerinden bazılarında iki gün süreyle demirleyerek seferini 15 günde tamamlayacak. Costa Smeralda; Savona, Marsilya, Barselona, Palma de Mallorca, Civitavecchia ve La Spezia limanlarından oluşan rotada bir haftalık seferler ile 2021 Nisan ayına kadar Batı Akdeniz’de hizmet verecek. 2021’de suya indirilmesi planlanan Costa Toscana’nın seyir programı ise önümüzdeki birkaç ay içinde açıklanacak.

 

 

İki gemi de son derece yenilikçi ve tasarım harikası

 

Costa Cruises Başkanı Neil Palomba, Costa Toscana’nın çelik kesme töreninde şunları söyledi: “Sürdürülebilir büyümeyi hedefleyen küresel vizyonumuz bağlamında LNG teknolojisinin kullanılmasına yatırım yapan ilk cruise şirketiyiz. Bunu önemsiyoruz, çünkü bu ileri teknoloji, gaz emisyonlarını önemli ölçüde azaltacak şekilde düşük karbonlu yakıtların kullanılması anlamına geliyor. Bugün yolcu gemilerinde LNG kullanımının yangınlaştığını görmek mutluluk verici. LNG’ye kesintisiz geçişi sağlamak için gaz tankeri altyapısının hazır bulunabilirliği konusunda yapılacak daha çok şey var. Costa Toscana ve ikizi Costa Smeralda son derece yenilikçi gemiler. İki yeni gemimiz de aynı zamanda Costa Cruises’ın ayırt edici özelliği olan eşsiz İtalyan misafirperverliğini okyanus seyahatinin coşkusu ile birleştirecektir.’’

 

 

Meyer Turku CEO’su Jan Meyer ise “Modern gemiler için modern bir tersane gerek. İlk Costa Cruises gemisi olan Costa Smeralda Ekim ayında teslim ediliyor.  Bu gemilerin her ikisi de harika tasarımlara ve ilginç özelliklere sahip olacak. İkisi için de sektörün en iyi mühendislik ürünleri diyebilirim. Costa Cruises için bu gemileri yapmaktan gurur duyuyoruz” dedi.

 

 

KAPTANHABER

Bu haber 930 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum