Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Binali YILDIRIM

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı

Binali YILDIRIM

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı

Binali YILDIRIM
18 Mart 2012 - 16:00

Erzincan’ın Refahiye kasabasında 1955 yılında doğan Binali Yıldırım, İstanbul Teknik Üniversitesi Gemi İnşa ve Deniz Bilimleri Fakültesi’nden mezun oldu ve daha sonra aynı bölümde yüksek lisans eğitimini gerçekleştirdi. Türkiye Gemi Sanayi Genel Müdürlüğü ve Türkiye’nin en eski tersanelerinden Camialtı Tersanesi’nde çeşitli kademelerde mühendislik ve yöneticilik görevleri aldı.

Eğitime büyük önem veren Binali Yıldırım, iş hayatının yanı sıra eğitimini de sürdürerek, 1990-1991 yılları arasında İsveç’te bulunan Birleşmiş Milletler Uluslararası Denizcilik Örgütü’ne ait Dünya Denizcilik Üniversitesi’nde Denizde Can ve Mal Güvenliği Yönetimi konusunda ihtisas eğitimi aldı.

Türkiye’ye döndüğünde İstanbul Büyükşehir Belediyesi Deniz Otobüsü İşletmeleri (İDO) Genel Müdürlüğü görevini üstlenen Binali Yıldırım, İDO’yu kendi alanında dünyanın en büyük kurumlarından biri haline getirirken, İstanbul’da toplu taşımacılığın denize kaydırılması yönünde önemli projelere imza attı.

İstanbul-Yalova ve İstanbul-Bandırma hatlarının açılması, Adnan Menderes ve Turgut Özal hızlı feribotlarının sefere konulması gibi icraatlar Binali Yıldırım döneminde hayata geçirildi. İstanbul’da 29 iskele/terminal, 22 deniz otobüsü ve 4 feribot ile İDO dünya devleriyle yarışır hale geldi.

Deniz toplu taşımacılığı ve turizme katkıları Binali Yıldırım’a uluslararası “Skal” kulübü tarafından verilen kalite ödülünü kazandırdı.

İstanbul 1. Bölge Milletvekili olarak 3 Kasım 2002 seçimlerinde parlamentoya giren Binali Yıldırım, kabinede Ulaştırma Bakanı olarak görev aldı. Türkiye’nin en büyük sorunlarından biri olan ulaşım alanında gerçekleştirdiği etkin ve verimli çalışmaları milletin takdirini kazandı ve 22 Temmuz 2007 tarihli Genel Seçimlerinde Erzincan Milletvekili seçildi. 58. ve 59. Hükümetlerde Ulaştırma Bakanı görevini üstlenen Binali Yıldırım, Cumhuriyet Dönemi’nin en uzun süre görev yapan, en etkili Ulaştırma Bakanı olarak, dünyanın gıpta ile izlediği projelere imza atmayı sürdürüyor. Binali Yıldırım, AK Parti’nin ülke çapında oyların yüzde 50’sini alarak büyük bir başarıya imza attığı 12 Haziran 2011 seçimlerinde İzmir 2.bölgeden 1.sırada milletvekili seçildi. AK Parti’nin tüm Türkiye’yi kucakladığı bu seçimlerde İzmir’de eski Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım ve Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay’ın öncülüğünde puanını muhalefeti ciddi biçimde tedirgin edecek şekilde artırdı. “İzmir’de artık tek kale değil, çift kale maç oynanıyor” diyen Binali Yıldırım’ın bu kinayeli sözleri, hizmet bekleyen İzmirliler için gelecek adına sevindirici bir haber niteliği taşıyor.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın 6 Temmuz 2011’de açıkladığı “Ustalık Kabinesi” olan 61. hükümette Binali Yıldırım, Türkiye'nin 71. Ulaştırma Bakanı olarak görev aldı. 8 yıl 2 ay boyunca Ulaştırma Bakanı olarak ülkeye büyük hizmetlerin kazandırılmasına vesile olan Yıldırım, bu göreve 4. kez getirilen ilk bakan oldu.

Binali Yıldırım’a verilen fahri doktora unvanları kronolojik olarak şu şekilde sıralanıyor:

20 Temmuz 2006 Girne Amerikan Üniversitesi, 19 Haziran 2009 Samsun 19 Mayıs Üniversitesi, 7 Mayıs 2010 Cumhuriyet Üniversitesi, 29 Eylül 2010 Yozgat Bozok Üniversitesi, 28 Şubat 2011 Anadolu Üniversitesi, 30 Eylül 2011 Kırklareli Üniversitesi ve 12 Eylül 2011 Erzincan Üniversitesi.

Ayrıca 2007’den bu yana İsveç’te bulunan Dünya Denizcilik Üniversitesi Yönetim Kurulu Üyesi.

Evli ve 3 çocuk babası olan Binali Yıldırım, İngilizce ve Fransızca biliyor.

İş Hayatı

Binali YILDIRIM 1994-2000 yılları arasında Türkiye Denizcilik İşletmeleri (İDO) Genel Müdürlüğü görevinde bulunmuştur.

Bu görevi sırasında başta İstanbul-Yalova ve Bandırma hatlarının açılarak, Adnan Menderes ve Turgut Özal hızlı feribotlarının sefere konulması olmak üzere İstanbul'a kazandırılan toplam 29 iskele/terminal, 22 deniz otobüsü ve 4 feribotla IDO'yu alanında dünyanın en büyük Şirketleri arasına soktu.

1999 yılında deniz toplu taşımacılığı ve turizme katkılarından dolayı uluslararası "Skal" kulübü tarafından verilen kalite ödülüne layık görüldü.

Binali YILDIRIM'ın İDO Genel Müdürlüğü sırasında yapmış olduğu değerli hizmetlerinin bazıları Şunlardır:

 İstanbul Büyükşehir Belediyesi bünyesinde bulunan İDO'ya Avustralya'dan iki tane deniz otobüsü getirdi. Bu deniz otobüsleri 449'ar yolcu kapasiteli ve saatte 30,5 deniz mili hız yapabiliyorlar. 10,5 metre eninde ve 40.1 metre boyunda olan deniz oyobüsleri "sujeti sistemi" ile çalışıyorlar.

 Avustralya'dan 60 metre boyunda ve 17,5 metre eninde olan, 450yolcu, 94 araç alabilen ve saatte yaklaşık olarak 34,5 deniz mili hız yapabilen çift katlı feribotları getirdi. Binali YILDIRIM alınan yeni modern deniz otobüslerinin İstanbul - Yalova hattında çalışacağını ve 3 saat olan ulaşım süresini 45 dakikaya düşüreceğini söyledi.

 Türk yapımı olan deniz otobüsü Temel Reis 2 Pendik Tersanesi'nde 35 kişilik bir Mühendis ve işçi ekibi tarafından inşa edildi.

Projesi bir Norveç firmasına ait olan deniz otobüsü 35 metre uzunluğunda ve 400 yolcu kapasitesi bulunuyor. 10 ayda tamamlanan tekne tümüyle alüminyumdan oluşuyor ve 38 deniz mili hız yapabiliyor. Tekne'nin motorları ise Norveç'ten ithal edildi.

 İstanbul trafiğinin denize kaydırılması konusunda çok önemli çalışmalarda bulunan Binali YILDIRIM bu amaçla 6 adet 350 kişilik, 2 adet 450 kişilik, 2 adet 94 otomobil ve 450 yolcu kapasiteli 10 adet yüksek hızlı katamaran tipi gemi ihalesini tamamladı.

 İDO faaliyetine iki terminalle başlamış ve bu hizmet ağı 1994 yılında 9 terminale yükselmiştir. Binali YILDIRIM'ın göreve geldiği 1994 yılından sonra terminal sayısı 27'ye, gemi sayısı ise 4'ü hızlı feribot olmak üzere 24'e yükselmiştir


Bu haber 5900 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum