Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

ABD savaş gemisi USS John S McCain ile petrol tankeri çarpıştı

Singapur açıklarında ABD donanmasına ait bir savaş gemisi ile bir petrol tankeri çarpışması sonucu 10 asker kayboldu, 5 asker yaralandı. Kaza sonrası arama çalışmaları başlatıldı.

ABD savaş gemisi USS John S McCain ile petrol tankeri çarpıştı

Singapur açıklarında ABD donanmasına ait bir savaş gemisi ile bir petrol tankeri çarpışması sonucu 10 asker kayboldu, 5 asker yaralandı. Kaza sonrası arama çalışmaları başlatıldı.

ABD savaş gemisi USS John S McCain ile petrol tankeri çarpıştı
21 Ağustos 2017 - 06:57

Çarpışma, Singapur Boğazı'nın doğusunda saat 05: 24'de meydana geldi.

ABD Deniz Kuvvetleri, bir Amerikan destroyeri ve bir petrol tankerinin Singapur yakınlarında çarpıştıktan sonra on denizcinin kayıp olduğunu ve beşinin yaralandığını belirtti.

Güdümlü füze destroyeri USS John S McCain, Singapur'un doğusuna doğru yola çıktı ve Liberya bayraklı gemiyle çarpışma meydana geldiğinde Singapur Limanını ziyarete hazırlanıyordu.

Bu, son birkaç ayda ABD Donanması gemisinin katıldığı ikinci çarpışma. 

Çarpışma Pazartesi günü saat 05.24'de (Pazar günü saat 21.24) şafaktan önce bildirildi ve USS John S McCain Singapur'da rutin bir liman durağıiçin hazırlandığı esnada Singapur Boğazı'nın doğusunda gerçekleşti.

Singapur ve ABD yetkilileri, destroyerin geminin sol tarafı olan İskele tarafına hasar verdiğini söyledi. 

M/T Alnic MC ile çarpışan destroyer geminin önüne yakın bir tanka hasar verdi ancak hasar su hattının 7 m üzerindeydi ancak mürettebatından hiçbiri yaralanmadı ve petrol sızıntısı meydana gelmedi.

Tankerin USS John S McCain'inkinin üç katı olan 30.000 tonluk bir kapasitesi var ve 600ft'de (182m) 505ft'lik Amerikan destroyerinden biraz daha uzun. 

ABD askeri helikopterleri ile Singapur ve Malezya donanmaları ve sahil güvenlik görevlileri şu anda arama kurtarma operasyonları yürütüyorlar.

Singapur Hava Kuvvetleri helikopteri yaralıları hastaneye nakletti.

Malezyalı Deniz Kuvvetleri şefi Amiral Kamarulzaman, kayıp denizcileri aramaları  için Johor ve Pahang sahillerindeki balıkçı gemilerine bir mesaj gönderildiğini söyledi.

ABD Donanması, yaralı denizcilerin dördünde yaşamı tehdit edici olmayan yaralar olduğunu ve tıbben Singapur'daki bir hastaneye tahliye edildiğini söyledi. Beşinci kişi tıbbi yardıma ihtiyaç duymadı.

Destroyer şu anda kendi gücüne sahip ve Singapur'daki Changi deniz üssüne gidiyor. M/T Alnic MC, Singapur'da limana yöneliyor.

Petrol tankerinden bir mürettebat, telefonla gemiye bir miktar hasar olduğui konusunda bilgi verdiler. Geminin Tayvan'dan Singapur'a yaklaşık 12.000 ton petrol taşıdığını bildirildi.

Singapur Deniz ve Liman Otoritesi (MPA) şunları söyledi: "Petrol kirliliği konusunda bir rapor yok ve Singapur Boğazı trafiği etkilenmiyor."

Bunun zamanlaması ABD için garip. ABD ve Güney Kore orduları arasındaki yıllık tatbikatların ilk günü, Kuzey Kore'nin savaşına karşı güç gösterisi.

USS John McCain, ABD Donanmasının 7. Filosuna, en büyük filosuna sahip ancak bu kaza, bölgedeki donanmanın operasyonları hakkında daha geniş kapsamlı sorulara neden olacak.

Bu, sadece yedi ABD denizcisinin hayatını kaybettiği Haziran'da benzer bir kaza geçiren deniz grubuyla aynı. Sadece geçen hafta birkaç subay o olayla ilgili olarak disipline edildi.

Bunun, geçen yıl ABD savaş gemilerini de kapsayan dördüncü çarpışma olduğu düşünülüyor.

Buna ek olarak, bu yılın başında, Pasifik'teki bir başka ABD savaş gemisi - USS Carl Vinson - Başkan Trump'ın Kuzey Kore için denizlere açıldığını, ancak aslında Avustralya donanması ile eğitim tatbikatlarının tersi yönünde gittiğini söylediği yerde bulunan karışıklığı ekleyin. 

ABD'nin deniz operasyonları şefi John Richardson, çarpışma haberi yayınlanıncaya kadar birincil önceliğin gemi ve mürettebatın güvenliğini belirlemek olduğunu tweet etti. 

ABD'li senatör John McCain, denizciler için kendisinin ve eşinin dua ettiğini tweet etti.

(Kaptan Haber Ajansı)

Bu haber 3184 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum