Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

"orantısız ve gaddarca" raporu onaylandı

İsrail'in Mavi Marmara saldırısını "orantısız ve gaddarca" olarak tanımlayan Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Konseyi raporu onaylandı.

"orantısız ve gaddarca" raporu onaylandı
30 Eylül 2010 - 06:20

Oylamada bir tek ABD ret oyu kullanırken, 15 ülke çekimser kaldı. Türkiye raporun onaylanmasından memnun, ama çekimser kalan Avrupa ülkelerine de ret oyu veren ABD'ye de tepkili.


İsrail'in Mavi Marmara baskınını, "orantısız ve gaddarca" ve "insan hakları yasası" da dahil uluslararası hukuk ihlal edildi" ifadeleriyle tanımlayan BM İnsan Hakları Konseyi'nin hazırladığı rapor oylanarak kabul edildi.

3 bilirkişi tarafından hazırlanan rapor İslam Konferansı Teşkilatı adına Pakistan tarafından Konsey'e sunuldu. Oylamaya sunulan karar tasarısı ABD'nin ret oyuna karşı, 30 kabul oyuyla onaylandı. 15 üye ise çekimser oy kullandı.

Çekimser oy kullanan ülkeler ise Fransa, İngiltere, İspanya, Belçika, İsviçre, Ukrayna, Norveç, Polonya, Moldova, Macaristan, Slovakya, Japonya, Güney Kore, Kamerun ve Zambia oldu.

BM İnsan Hakları Konseyi'yle işbirliğini reddeden İsrail ise bir kez daha raporu "önyargılı, siyasi ve abartılı" bulduğunu açıkladı.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ise raporun onaylanmasından memnuniyet duyduğunu açıkladı. Davutoğlu, özellikle AB ülkelerinin çekimser oy kullanmasını eleştirdi.

Dışişleri Bakanı, raporu ret oyu veren ABD'nin ise hayak kırıklığı yarattığını belirtti.

Bu haber 1615 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum