Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
FATİH YILMAZ

FATİH YILMAZ


Hayaldi Gerçek Oldu: Van Feribotlarına Yerli Motor

25 Kasım 2015 - 12:33

Değerli okuyucular,

Sizlerin de denizcilik basınından takip ettiğiniz gibi, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığımız (TCDD) tarafından Van Gölü’nde faaliyet göstermek üzere inşa ettirilen feribotlara, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı kuruluşu olan Tülomsaş'ta üretine %85 yerli üretim motorları takıldı.

Öncelikle, insanımızın ulaştırma ve erişim imkanlarını daha da kolaylaştıracak olan feribotların ülkemize ve insanımıza hayırlı-uğurlu olmasını dilerim.

***

Hatılarsanız, Tülomsaş'ta üretilen %80-85 oranında yerli katkı oranına sahip dizel motorların, gemilerde ana ve yardımcı makine olarak kullanılabileceği görüşünü, ilk olarak, Gemi Mühendisleri Odamızın (GMO) resmi yayın organı olan Gemi ve Deniz Teknolojisi Dergisi'nin Ekim 2009/182. sayısında yayımlanan "Gemi Motoru İmalatında TÜLOMSAŞ Potansiyeli" başlıklı makalem ile gemi inşa, denizcilik ve gemi mühendisliği dünyasının gündemine getirmiştim.

Sonraki süreçte Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Sn. Binali Yıldırım’ın da gösterdiği duyarlılık ve gösterdiği irade sonucunda Tülomsaş motorlarının Van Gölü feribotlarına takılması ile sonuçlandı. Söz konusu süreçlerin hangi aşamalardan bügüne gelindiğini gerek makalelerimde (Bkz. http://www.kaptanhaber.com/YAZAR/30/100675/fatih-yilmaz.html) ve gerekse 2013 yılında yayımlan Denizcilik ve Gemi İnşa Sektörü adlı kitabımda detaylarıyla anlattım. O yüzden takrar etmeyeceğim.

***

Benim bu yazımda anlatmak istediğim, bir şeye inanmanın   

Böylece, ülkemiz ve denizcilik sektörümüz, her ne kadar orta ve uzun vadede daha fazla geliştirilmeye ihtiyaç olsa da,  özellikle küçük özel tip gemilere uygun yerli gemi dizel motoru markasına sahip olma noktasında önemli bir adım atmıştır.

2009 yılında Odamızın yayın organında yayımlanan bir görüş yazısı ile ortaya konulan yenilikçi bir fikrin, süreç içerisinde hayata geçmesi ve önemli bir noktaya geldiği görmek, Odamızın teknik yayın faaliyetlerinin etkinliğinin bir kez daha farkedilmesi açısından sevindirici bir gelişme olmakla birlikte, üyelerimizin yenilikçi fikirler üretme noktasında teşviki açısından da önem arz etmekte ve örnek teşkil etmektedir.

2009 yılında Odamızın Gemi ve Deniz Teknolojisi Dergisi'nde Ekim 2009/182. sayısında yayımlanan "Gemi Motoru İmalatında TÜLOMSAŞ Potansiyeli" başlıklı makalesi ile TÜLOMSAŞ’ta üretilen dizel motorların gemilerde de kullanılabileceği görüşünü meslek camiamızın gündemine taşıyarak, Türk gemi inşa ve yan sanayiinin gelişmesine ve dışa bağımlılığın azaltılmasına yönelik çalışmalarıyla fikir ve aksiyon bazında öncülük eden üyemiz, Ankara İrtibat Büro Temsilcimiz Fatih Yılmaz’a, 2015 yılı Gemi Mühendisliği Haftası Etkinlikleri kapsamında Odamızca manevi destek olunması önerilmektedir.

Bu yazı 1101defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum