Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Ukrayna donanması Rus denizaltılarına karşı koyabilecek mi?

Rusya askeri araştırma enstitülerinden birinde görevli üst düzey bir kaynak, Ukrayna yönetiminin askeri alanda yürüttüğü politikanın NATO’yu Rusya ile ihtilafa çekmeyi amaçladığını belirtti.

Ukrayna donanması Rus denizaltılarına karşı koyabilecek mi?

Rusya askeri araştırma enstitülerinden birinde görevli üst düzey bir kaynak, Ukrayna yönetiminin askeri alanda yürüttüğü politikanın NATO’yu Rusya ile ihtilafa çekmeyi amaçladığını belirtti.

Ukrayna donanması Rus denizaltılarına karşı koyabilecek mi?
01 Ekim 2017 - 11:47

Russia Today (RT) televizyonuna konuşan yetkili, denizaltısavar kuvvetleri kurma planlarını açıklayan Ukrayna Deniz Kuvvetleri Komutanı İgor Voronçenko’nun Kiev’in NATO’yu Rusya ile ihtilafa çekmek istediğini gösterdiğini söyledi.

Adını açıklanmasını istemeyen yetkili, “Kiev, NATO kuvvetlerinin bizimle savaşa girmesi için silahlı çatışma çıkartmaya çalışıyor. Ukrayna, çatışmadan ve gerilimden yararlanmayı hesap ederek provokatör rolünde. Bu açıklamaya mantıklı bir sebep bulmak mümkün değil, çünkü Voronçenko’nun niyeti mantıktan uzak” dedi ve sözlerine şöyle devam etti:

“Kalibr füzelerinin menzili 2 bin 500 kilometre, Ukrayna donanmasının bulunduğu Odessa ise 300 km mesafede bulunuyor. Bu durumda bizim denizaltılarımız niçin Ukrayna kıyılarına yanaşsın? Nasıl bir tehlikeden bahsediliyor? Ukrayna’ya hayalet tehditler uydurmayıp ekonomisiyle uğraşmasını önerebilirim.”

VARŞAVYANKA ‘TEHDİDİ’

Ukrayna Deniz Kuvvetleri’nin Facebook sitesinde geçen pazartesi yayınlanan mesajda, Ukrayna Deniz Kuvvetleri Komutanı İgor Voronçenko’nun açıklamalarına yer verildi. Voronçenko, Rusya’nın Karadeniz Filosu için son zamanlarda 636.6 ‘Varşavyanka’ projesi kapsamında ürettiği, Kalibr füzeleriyle donatılmış 6 dizel elektrikli denizaltının Ukrayna’nın güvenliği için ciddi bir tehdit oluşturduğunu ve denizden gelecek tehditlere karşı koymak için Ukrayna’nın caydırıcı unsur olarak denizaltısavar gemilerine ihtiyacı olduğunu vurguladı.

Ukrayna Savunma Bakanlığı’nın bu tür gemileri inşa etmek veya satın almak için yeterli kaynağı bulunmadığı da belirtilen açıklamada, “Tüm kaynaklar dikkate alındığında önümüzdeki 3-4 yıl içerisinde bu sınıftan bir gemi elde edemeyeceğiz. Yeni korvetin inşaatına da finansman sorunları nedeniyle devam edilemiyor” dendi.

Voronçenko, 1976’da üretilen Vinnitsa adlı 1124P korvetinin ‘denizden gelebilecek tehditlere karşı kullanılabileceğini’ ifade etti.

Vinnitsa’nın küçük bir deniazltısavar gemisi olduğu, ancak eskidiği için verilen görevleri yerine getiremediği ve şu anda bu geminin onarından geçmesi konusunun karar aşamasında olduğu biliniyor.

DONANMASIZ ÜLKE

Rusya ile Ukrayna arasında 20 yıl önce imzalanan anlaşma çerçevesinde Kiev, Moskova’dan 30 Sovyet savaş gemisi, bir denizaltı ve 30 takviye gemisi aldı.

Global Firepower analiz portalının verilerine göre şu anda bir korvet, bir firkateyn, bir mayın tarayıcısı ve 3 sahil güvenlik gemisi dâhil toplam 25 gemisi bulunuyor. Kiev’in bu yılbaşı itibarıyla açıkladığı rakamlarla donanmada 6 savaş gemisinin bulunduğu anlaşılıyor.

Kamuya açık verilerden, Ukrayna donanmasının herhangi bir denizaltısavar gemisine sahip olmadığı görülüyor.

Ukrayna donanmasının başlıca sorunu, sahip olduğu gemilerin giderek eskiyor olması. Bağımsızlık döneminde Ukrayna yönetimi 10 savaş gemisi inşa etmeyi planlamış, ancak neticede sadece bir savaş gemisi donanmaya katılmıştı. Söz konusu geminin de onarım için tersanede olduğu ve onarımının bir türlü tamamlanamadığı biliniyor.

'UKRAYNA'NIN AÇIKLAMALARI SİRK GÖSTERİSİ GİBİ'

Morskoy Sbornik VMF (Donanma Deniz Derlemesi) adlı derginin Genel Yayın Yönetmeni Viktor Osipenko, Ukrayna Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nın yaptıkları açıklamaları ‘sirk gösterisine’ benzetti. Osipenko, Ukrayna donanmasının kıyılarda en basit görevleri bile yerine getirecek durumda olmadığını savundu.
Osipenko, RT’ye verdiği mülakatta, “Vinnitsa korvetinin dahil olduğu 1124P projesinin kapsamındaki gemiler hem teknik, hem de manevi açıdan eskimiş durumda. Bu gemilerin Rus nükleer denizaltılarına karşı etkili olacaklarını söylemek gerçekten komik. Ancak birkaç kilometre mesafeye saldırabilen gemi, menzili 2 bin 500 kilometre olan Kalibr füzeleriyle donatılmış denizaltılara karşı ne yapabilir?” diye konuştu.

Askeri uzman Dmitriy Litovkin de aynı bakış açısını paylaştı. Rus uzman, RT’ye yaptığı değerlendirmede Ukrayna donanmasının finansman sıkıntısı çektiğini, Savunma Bakanlığı’nın daha çok kara kuvvetlerine ağırlık verdiği için Ukrayna donanmasının yok olma tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu belirtti.

Litovkin, “Karadeniz’de Varşavyanka denizaltılarının bulunması, Ukrayna’ya bir takım sıkıntılar yaşattığı belli. Ancak Ukrayna Rus denizaltılarına karşı koyacak durumda değil. Eski korvetlerini onarmak mi istiyorlar? İstedikleri şekilde eğlenebilirler” ifadelerini kullandı. (Sputnik)

Bu haber 2569 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum