Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Tüfenkci: Şeffaf ve hesap verebilir olmalıyız

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, şeffaflığın önemini vurgulayarak, "Şeffaf ve hesap verebilir olmalıyız. Eğer biz yaptığımız işlerin hesabını verebiliyorsak, şeffaflığı önceliyorsak her zaman başımız dik olarak yaptığımız işin gururuyla yolumuza devam ederiz." ifadelerini kullandı.

Tüfenkci: Şeffaf ve hesap verebilir olmalıyız

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, şeffaflığın önemini vurgulayarak, "Şeffaf ve hesap verebilir olmalıyız. Eğer biz yaptığımız işlerin hesabını verebiliyorsak, şeffaflığı önceliyorsak her zaman başımız dik olarak yaptığımız işin gururuyla yolumuza devam ederiz." ifadelerini kullandı.

Tüfenkci: Şeffaf ve hesap verebilir olmalıyız
22 Ekim 2017 - 23:58

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, bakanlığın  2018-2022 Stratejik Planı'nı değerlendirmek üzere Antalya'da yapılan toplantıda,  bakanlık yönetici ve personeliyle bir araya geldi.

Tüfenkci, burada yaptığı konuşmada, çağdaş kamu yönetimi anlayışının  katılımcı, sonuca, çözüme ve eyleme odaklı bir çalışma anlayışını gerektirdiğini  belirterek, bakanlık çalışanlarından planın oluşmasına katkı vermelerini istedi.

Özellikle sahada gördükleri aksaklıkları veya düzeltilmesi gereken  hususları paylaşmaları gerektiğini ifade eden Tüfenkci, yeni dönem stratejisinin,  misyon ve vizyonunun oluşmasına katkı sağlayacaklarını bildirdi.

Sonuca odaklı çözümler üretilmesi ve bu çözümlerle 80 milyon  vatandaşın, ithalat ve ihracat yapan paydaşların, ihracatçı ve üreticinin lehine  çalışacak bir vizyon ortaya koymaları gerektiğini vurgulayan Tüfenkci,  katılımcılığın ön planda olduğu, hesap verilebilen ve şeffaf bir kamu yönetiminin  önemli olduğunu, yalnızca mali yönetimde değil bütünüyle kamu yönetiminde  kapsamlı düzenleme yapılmasının zorunlu hale geldiğini ifade etti.

İCRTLAR KADAR YAPILANI ANLATMAK DA ÖNEMLİDİR

Tüfenkci, günümüz yönetim anlayışında değişen şartlara bağlı olarak  kurumsal sorumluluk kavramının giderek daha fazla ön plana çıktığına işaret  ederek, Kıt kaynakların verimli kullanılması, saydamlığın ve hesap  verilebilirliğin sağlanması için faaliyetlerin kamuoyu ile paylaşılması önem  kazanmaktadır. Sizler yaptığınız faydalı işleri özelikle muhatap olduğunuz  kesimlerle paylaşmalısınız. Yapılan icraatlar kadar yapılanı anlatmak da  önemlidir. değerlendirmesinde bulundu.

Yeni yönetim anlayışıyla ortaya çıkan düzenlemelerden birinin de  kamuda stratejik plan hazırlama gereği olduğuna dikkati çeken Tüfenkci, stratejik  planların kamu kurumlarının misyon, vizyon ve temel ilkelerini, hedeflerini,  önceliklerini ortaya koyduğunu, köklü bir değişimi öngören stratejik yönetim  anlayışının aracı olduğunu bildirdi.

Strateji planlamanın bir yandan kamu mali yönetimine etkinlik  kazandırırken, diğer yandan da kurumsal kültür ve kimliğin gelişimine ve  güçlendirilmesine destek olduğunu belirten Tüfenkci, şunları kaydetti: Özellikle gümrük idarelerinde yeknesaklığın sağlanması, her gümrük  idaresinde aynı iş ve işlem süreçlerinin uygulanması, aynı stratejilerinin  belirlenmesi çok önemli. Farklı yöntemlerin uygulanması bakanlığımızın  muhatapları tarafından farklı algılanmasına neden olmaktadır. O yüzden bütün  uygulamalara tüm gümrük idarelerimizin aynı hassasiyeti göstermesi önemlidir.  Şeffaf ve hesap verebilir olmalıyız. Eğer biz yaptığımız işlerin hesabını  erebiliyorsak, şeffaflığı önceliyorsak her zaman başımız dik olarak yaptığımız  işin gururuyla yolumuza devam ederiz.

HEDEFİMİZ İŞLEMLERİ HIZLANDIRMAK, MALİYETİ DÜŞÜRMEK

Türkiye'yi dış politika öncelikleriyle uyumlu olarak gümrük  hizmetlerinin ve ticaretin en kolay ve güvenli yapıldığı, dünyanın sayılı ticaret  merkezlerinden biri haline getirmeyi hedeflediklerini ifade eden Tüfenkci, şöyle  devam etti: İhracata dayalı büyümeyi öngören bir ülkeyiz. Hedefimiz üretimi  artırmak, ürettiğimizi satabilmek. Uluslararası rekabette öne çıkabilmek için  gümrük iş ve işlemlerini hızlandırmak, maliyetleri düşürmek istiyoruz. Bunun için  diğer bakanlıkları da içine alacak Tek Pencere ve Tek Durak gibi projelerle  işlemleri bürokrasi ayağında daha da hızlandırabiliriz. 2022'ye kadarki temel  hedefimiz ihracatın artırılması ve maliyetlerin düşürülmesidir.

Bakan Tüfenkci, ortaya konulan icraatlar kadar bunların  denetlenmesinin de önemli olduğunu vurgulayarak, bir yöneticinin en önemli  vasfının sahaya hakim olması ve yapılanı takip etmesi olduğuna işaret etti.

Takip edemediğiniz iş yapılmış iş değildir. ifadesini kullanan  Tüfenkci, işin sonucundan emin olunması halinde yeni kararların alınabileceğini  kaydetti.

Bu haber 2310 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum