Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Trabzon Limanı halka arz ediliyor

Albayrak Grubu’nun işletme hakkına sahip olduğu ve stratejik konumdaki Trabzon Limanı halka arza ediliyor. Trabzon Limanı önümüzdeki 5 yılda dağıtılabilir karının en az yüzde 70'ini nakit dağıtmayı planlıyor. Söz konusu işlemle birlikte Trabzon limanı, BIST'te işlem gören ilk liman unvanına da sahip olacak. Trabzon Limanı’nın halka arz fiyatı ise 15,50 TL olarak belirlendi.

Trabzon Limanı halka arz ediliyor

Albayrak Grubu’nun işletme hakkına sahip olduğu ve stratejik konumdaki Trabzon Limanı halka arza ediliyor. Trabzon Limanı önümüzdeki 5 yılda dağıtılabilir karının en az yüzde 70'ini nakit dağıtmayı planlıyor. Söz konusu işlemle birlikte Trabzon limanı, BIST'te işlem gören ilk liman unvanına da sahip olacak. Trabzon Limanı’nın halka arz fiyatı ise 15,50 TL olarak belirlendi.

Trabzon Limanı halka arz ediliyor
04 Ocak 2018 - 14:43 - Güncelleme: 05 Ocak 2018 - 07:35

Deniz Yatırım liderliğinde gerçekleştirilecek halka arzla Trabzon Liman İşletmeciliği A.Ş.’nin 21 milyon TL olan çıkarılmış sermayesinin yüzde 30’u Borsa İstanbul’da (BİST) işlem görmeye başlayacak.

Toplantı, Doğu Karadeniz’in en büyük limanı konumunda bulunan Trabzon Limanı’nın halka arzı dolayısıyla Albayrak Grubu CEO'su Dr. Ömer Bolat, Trabzon Liman İşletmeciliği A.Ş. Genel Müdürü Muzaffer Ermiş ve Deniz Yatırım Genel Müdürü Melih Akosman ev sahipliğinde gerçekleşti.

"Küresel bir şirket ve marka olma yolunda emin adımlarla yürüyüşümüze devam ediyoruz"

Albayrak Holding CEO'su Dr. Ömer Bolat, Trabzon Limanı'nın halka arz töreninde açıklamalarda bulundu. Ömer Bolat, "Tıpkı Türkiye ekonomisi gibi Albayrak Holding'de 2017 yılını olumlu ve başarılı bir yıl olarak geride bırakmıştır" dedi.

Bolat, "Yatırım üretim ve büyüme hedeflerini gerçekleştirdik. Grubumuz bir ayağı Anadolu'da Türkiye'de bir ayağı Asya Afrika ve Avrupa olmak üzere üç kıtada çalışmaları operasyonları olan bir şirketler grubuyuz ve inşallah küresel bir şirket ve marka olma yolunda emin adımlarla yürüyüşümüze devam ediyoruz. İnşaat lojistik hizmetler imalat sanayii ve medya alanlarındaki yatırımlarımızla ülkemizin kalkınması yolunda 66 yıldır faaliyette olan Albayrak Holding Türkiye'deki faaliyetlerinin yanında son altı yıldır Pakistan'ın en büyük şehirleri ve son üç yıldır Somali'nin başkenti Mogadişhu'nun limanını işletme gibi uluslararası operasyonlarını başarı ile sürdürmektedir" açıklamasında bulundu.

AFRİKA AÇILIMI DEVAM EDİYOR

Bolat, "Türkiye, Pakistan ve Somali'deki faaliyetlerimizin yanında inşallah 2018'de Gine, Sudan gibi Afrika ülkelerinde de yeni projelere başlama konusunda yoğun bir şekilde çalışıyoruz" dedi.

"Trabzon Limanı'nın halka arzı sonrasında bütün işletmelerimizin halka arz edilmesinde kararlıyız" diyen Bolat, "Trabzon Limanı halka arzı sonrasında Albayrak Grubu bünyesindeki Varaka Kağıt'ın da hazırlıklarını yapıp halka arz edileceğini umuyoruz" ifadelerini kullandı.

HALKA ARZ FİYATI 15,50 LİRA

Albayrak Grubu’nun 2033 yılına kadar işletme hakkına sahip olduğu Uzakdoğu ile Avrupa’yı birbirine bağlayan İpek Yolu’nun önemli kapısı Trabzon Limanı 2018 yılında talep toplama yöntemi ile gerçekleştirilecek ilk halka arzını gerçekleştirmeyi planlıyor.

Trabzon Limanı halka arz ediliyor.

Deniz Yatırım liderliğinde borsaya açılacak olan Trabzon Limanı’nın halka arz fiyatı 15,50 TL olarak belirlendi.

En az yüzde 70'i nakit dağıtılacak

Deniz Yatırım küçük yatırımları ödüllendirmek için halka arza 50 adet ve üzerinde başvuran her bir yatırımcıya 1 adet bedelsiz pay hediye edilecek.

Nakit yaratma kabaliyeti yüksek Trabzon Limanı önümüzdeki 5 yıl dağıtılabilir karının en az yüzde 70’ini nakit dağıtmayı planlıyor.

Toplam şirket degerinin 325,5 milyon TL halka arz büyüklüğünün ise 97 milyon TL olacağı belirtildi.

BIST'te işlem gören ilk liman

Halka arz, ortak satışı şeklinde gerçekleşecek ve Albayrak Turizm'e ait 6.3 milyon TL nominal pay halka arz edilecek. Halka arzda tahsisatlar yüzde 90 yurt içi bireysel yatırımcılara, yüzde 10 ise yurt içi kurumsal yatırımcılara yönelik olacak.Bu arada verilen bilgiye göre, Trabzon limanı önümüzdeki 5 yılda dağıtılabilir kârının en az yüzde 70'ini nakit dağıtmayı planlıyor.

Söz konusu işlemle birlikte Trabzon limanı, BIST'te işlem gören ilk liman unvanına sahip olacak.

50 FUTBOL SAHASI BÜYÜKLÜĞÜNDE

Trabzon Limanı’nın özelleştirilmesinden bugüne gelişimini anlatan ve Liman’ın özellikleri ile istikrarlı gelir yapısı hakkında ayrıntılı bilgi veren Muzaffer Ermiş, şunları söyledi:

“Yaklaşık 50 futbol sahası büyüklüğünde kara alanına sahip Trabzon Limanı, özelleştirme sonrası yapılan 45 milyon dolar tutarında yatırımla 10 milyon ton elleçleme kapasitesi ve 5 milyon ton depolama kapasitesine ulaştı. Özelleştirmeden bu yana Liman’da elleçlenen yük hacmi ise yıllık ortalama yüzde 7,7’lik bileşik büyüme ile yıllık 1 milyon tondan 3 milyon tona çıktı. Trabzon Limanı bugün elleçlediği yük miktarı ve liman sahası büyüklüğü ile Doğu Karadeniz Bölümü’nde bulunan en büyük liman konumunda. Trabzon Limanı, sahip olduğu modern altyapı ve makine parkı ile ek yatırıma ihtiyaç duymaksızın istikrarlı elleçleme hacmine ve güçlü bir gelir yapısına sahip. Ayrıca Şirket’in gelirlerinin tümüyle döviz bazında olması şirketimize avantaj sağlamakta ve kur riskine yönelik önemli koruma imkanı sunmakta.”

ÖNEMLİ BİR OYUNCU OLACAK

Deniz Yatırım Genel Müdürü Hüseyin Melih Akosman ise “Nakit yaratma potansiyeli son derece güçlü olan Trabzon Limanı’nın halka arzına aracılık etmek bize büyük heyecan veriyor. Trabzon Limanı döviz bazlı gelir yapısı ile yatırımcılara doğal bir korunma sağlayacak. İstikrarlı kar büyümesi ile borsanın önemli temettü oyuncularından birisi olacak” dedi.

CAZİP FİYAT SUNULDU

Halka arz birim pay değerinin 15.50 TL olarak belirlendiğini, toplam şirket değerinin 325.5 milyon TL, halka arz büyüklüğünün 97.7 milyon TL olacağını belirten Akosman, bazı önemli potansiyelleri şirket değerleme çalışmasına dahil etmediklerini vurguladı. Akosman, “Yatırımcılar için cazip bir fiyat ve yapı kurduğumuza inanıyoruz” dedi.

50 ADET ÜZERİNE 1 BEDELSİZ PAY

2017 yılında TSPB Sermaye Piyasaları Ödülleri kapsamında, Deniz Yatırım’ın halka arzlarda kullandığı “Yatırımcı Koruma ve Teşvik Uygulamaları” ile ‘En Yaratıcı Sermaye Piyasası Ödülü’ne layık görüldüğünü ifade eden Akosman, şu değerlendirmede bulundu: “Trabzon Limanı halka arzında da 10 işgünü süreyle Günlük Alım Emri Uygulaması ve 1 ay süre sonunda 1 ay boyunca elinde tutan yatırımcılara yüzde 2 Bonus Pay uygulamaları kullanılacak. Ayrıca ilk defa Trabzon Limanı’nda uygulanacak yeni bir teşvik de söz konusu. Küçük tasarrufları ödüllendirmek amacıyla halka arza 50 adet ve üzerinde taleple başvuran yatırımcılara 1 adet bedelsiz payı Deniz Yatırım olarak biz vereceğiz. Bu sayede 50 adet başvuran bir yatırımcı en az yüzde 2’lik getiri ile yatırımına başlayacak.”

KAR MARJI YÜZDE 43'E YÜKSELDİ

2017 yılı 9 aylık sonuçlarına göre Trabzon Limanı’nın gelirleri; 2016 yılının ilk 9 aylık dönemine göre yüzde 48 artışla 53.3 milyon TL’ye, net karı ise yüzde 76’lık yükselişle 23.1 milyon TL’ye ulaştı. Buna göre şirketin 2016 yılının ilk 9 ayında yüzde 36 seviyesinde olan net kar marjı yüzde 43’e yükseldi.

9 AYDA ÖNEMLİ BÜYÜME

Trabzon Limanı, şirketlerin esas faaliyetlerinden kar yaratma kabiliyetini ifade eden “faiz, amortisman, vergi öncesi kar (“FAVÖK”) açısından değerlendirildiğinde de 2017 yılının ilk 9 ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre önemli büyüme gerçekleştirdi. 2016 yılının ilk 9 ayında 16.8 milyon TL seviyesinde olan FAVÖK, 2017 yılının aynı döneminde yüzde 87 artışla 31.4 milyon TL’ye ulaştı. Şirketin bu dönemlerde FAVÖK marjı yüzde 47’den yüzde 59’a yükseldi.

HALKA ARZ OCAK AYINDA YAPILACAK

Halka arz yolunda yasal süreçleri devam eden Trabzon Limanı İşletmeciliği A.Ş.’nin 21 milyon TL olan çıkarılmış sermayesinin yüzde 30’una tekabül eden ve Albayrak Turizm Seyahat İnşaat Ticaret A.Ş.’ye ait 6.300.000 TL nominal değerli payın SPK ve Borsa onaylarını takiben Ocak ayında halka arzı planlanıyor.

HALKA ARZIN KÜNYESİ

Konsorsiyum Lideri: Deniz Yatırım

Halka Arzın Yapısı

Çıkarılmış sermaye 21 milyon TL

Ortak satışı 6.3 milyon TL

Halka açıklık oranı % 30

Halka Arz Tahsisatları

% 90 Yurt içi bireysel yatırımcılar

% 10 Yurt içi kurumsal yatırımcılar

Teşvik ve Uygulamalar

GÜNLÜK ALIM EMRİ

Halka arz büyüklüğünün 2/3’üne karşılık gelen 65,1 milyon TL kaynak ile payların işlem görmeye başladığı gün dahil olmak üzere 10 işlem günü boyunca her gün, halka arz fiyatından 420.000 adet günlük alım emri girilecek.

YÜZDE 2 BONUS PAY

Halka arzdan aldığı payları, ilk işlem gününden itibaren 1 ay boyunca elinde tutan yatırımcılara yüzde 2 oranında bonus pay verilecek.

Bu haber 2550 defa okunmuştur.