Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

TGM Denizcilik'den Basın Açıklaması

30.09.2017 tarihinde teknik işletmesini yapmakta oldukları GAS CAT isimli gemide yaşanan talihsiz ve üzücü bir kaza sonucu elektrik stajyeri olarak gemide bulunan Delil Arslan isimli stajer mürettebatın hayatını kaybetmesiyle ilgili TGM Denizcilik internet siteleri aracılığıyla bir basın açıklaması yayınladı.

TGM Denizcilik'den Basın Açıklaması

30.09.2017 tarihinde teknik işletmesini yapmakta oldukları GAS CAT isimli gemide yaşanan talihsiz ve üzücü bir kaza sonucu elektrik stajyeri olarak gemide bulunan Delil Arslan isimli stajer mürettebatın hayatını kaybetmesiyle ilgili TGM Denizcilik internet siteleri aracılığıyla bir basın açıklaması yayınladı.

TGM Denizcilik'den Basın Açıklaması
05 Ekim 2017 - 10:31

30.09.2017 tarihinde teknik işletmesini yapmakta olduğumuz GAS CAT isimli gemide yaşanan talihsiz ve üzücü bir kaza sonucu ne yazık ki elektrik stajyeri olarak gemide bulunan Delil Arslan isimli mürettebat hayatını kaybetmiştir. Öncelikle tüm yakınlarına ve çalışma arkadaşlarına baş sağlığı, merhuma Allah’tan rahmet dileriz. Ailesine ve sevenlerine sabırlar diler, acılarını tüm kalbimizle paylaşırız.

Basında bugün çıkan haberlerin gerçeklerle bağdaşmıyor olması sebebi ile işbu basın açıklamasını yapmak zarureti doğmuştur. Söz konusu elem hadise, gemiden alınan rapor ve bilgilere göre, elektrik zabitinin yanında ampul değiştirme işine refakat eden elektrik stajyeri Delil Arslan’ın sol sırt bölgesine tavandaki ampul değişimini yaptıkları lambadan kurtularak düşen bir kablonun değmesi sonucu yaşanmıştır. Merhum elektrik şok sonucu vefat etmiştir.

Belirtmek isteriz ki kendisi stajyer olması sebebi ile söz konusu işi yapan değil, refakat edendir ve buna rağmen hem elektrik zabiti hem de kendisi izolasyon eldiveni kullanmak dahil olmak üzere tüm emniyet tedbirlerini almak sureti ile söz konusu işi yapmışlardır. Merhumun vücudundaki yaralar, vücutta toplanan elektriğin dışa vurumudur.

Olayın vuku bulmasının ardından seyir halinde olan gemide kendisine ilk yardım uygulanmış, en yakında bulunan Sri Lanka Hambonata Liman otoriteleri ile temasa geçilmiş, bu esnada mevcut rota değiştirilmiş, rota ilgili limana çevrilerek ivedi şekilde askeri bot ile buluşma sağlanmıştır.

Merhum gemiden plastik poşetle değil, gemide mevcut kefenle indirilmiştir, ki bu şekilde olduğu haberi yaparken basın mensuplarının paylaşmış olduğu fotoğraflarda da açıkça görülmektedir. Merhum’un cenazesine sarılı ipler, halatlar gemiden indirilirken kullanılması gereken ekipmanlardır, plastik poşet parçaları değildir. Belirtmek isteriz ki gemilerde vefat halinde izlenmesi gereken tüm Uluslararası kural ve uygulamalar tarafımızca eksiksiz uygulanmış, bu konuda gerekli hassasiyet gösterilmiştir.

Bu esnada aileye telefonda bilgi vermenin uygun olmayacağı düşünülerek, gemi ilgililerini temsilen bir grup, aileyi Bursa’da ziyaret ederek acı haberi vermişlerdir, bu sebeple aile, olaydan Cumartesi günü öğleden sonra bilgi sahibi olmuştur. Kendilerine geç bilgi vermek gibi bir durum söz konusu değildir, sadece durumun hassasiyeti ile yüz yüze bilgilendirme yapılmıştır.

Merhumun cenazesi Hambonata Limanına, Asgari Gemi Adamı oranlarını korumak zorunluluğu sebebi ile 4. Kaptan refakati ile teslim edilmiş, lokal otoritelerce tahkikat başlatılmıştır.

Belirtmek isteriz ki 4. Kaptanın refakati, ilgili otoritelerin veyahutta ailenin talebi ile değil gemi ilgililerinin duruma gösterdiği hassasiyet sebebiyledir ve kendisinin refakati Merhum’un cenazesi Türkiye’ye gönderilene kadar devam etmektedir. Hafta sonu olması sebebi ile Sri Lanka Türk Otoritelerine ulaşılamamış, ancak gemi sigorta şirketi lokal temsilcileri ile tüm idari işlemler takip edilmiştir. Sri Lanka Mahkemeleri, söz konusu hadisenin kriminal olmadığı kararı ile Cumartesi gününden Pazartesi gününe değin ilgili limanda tahkikat yürüttükleri geminin seyrine izin vermişlerdir. Ancak merhumun cenazesine dair işlemlerin Sri Lanka otoritelerindeki bürokrasi sonucu yavaş ilerliyor olması sebebi ile aileye Sri Lanka’da bu işlemlere nezaret edip etmedikleri tarafımızca sorulmuş, yanlarında yardımcı ve refakatçi olması adına şirket yetkilisi ile birlikte üç aile mensubunun biletleri temin edilerek Sri Lanka’ya gönderilmiştir. Bu çerçevede merhumun cenazesi hiçbir zaman sahipsiz bırakılmamış, gemi ilgilileri olarak yapılması gereken her husus eksiksiz yerine getirilmiştir.

Basında yer alan söz konusu ifadelerin ve iddiaların gerçekleri yansıtmadığını, gerçeklerin yukarıda izah edildiği gibi olduğunu kamuoyuna saygı ile bildiririz.

TGM Deniz İşletmeciliği ve Acenteliği Ltd. Şti.

Bu haber 4508 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum