Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Tersan Tersanesi; Calvert isimli Fabrika Balıkçı gemisini Kanada'ya teslim etti.

Tersan Tersanesi; NB1091 inşa numaralı Calvert isimli Fabrika Balıkçı gemisini Ocean Choice Ineternational Kanada’ya başarılı bir şekilde teslim etti.

Tersan Tersanesi; Calvert isimli Fabrika Balıkçı gemisini Kanada'ya teslim etti.
22 Mayıs 2020 - 16:39

Covid-19 Salgını zorluklarına rağmen başarılı bir teslimat: NB1091 Calvert!

Yalova – Turkiye, Mayıs 2020 – Tersan Tersanesi; NB1091 inşa numaralı Calvert isimli Fabrika Balıkçı gemisini Ocean Choice Ineternational Kanada’ya başarılı bir şekilde teslim etti.

Skipsteknisk tarafından tasarlanan gemi orta ve derin sularda tek ve çift ağ sistemi ile avlanabilme özelliklerine sahip. Bünyesinde son teknoloji fabrika barından; yakalanılan balıkları güvertesinde işleyerek donduracak kapasite ile donatılan gemi, buzlu Arktik sularında verimli bir şekilde çalışabilmesini sağlayacak özellikte üretildi. Ayrıca gemi 39 kişilik mürettebat için eşsiz yaşam alanları sunuyor.

74 metre uzunluğunda, 16 metre genişliğindeki geminin 2019 Haziran ayında gerçekleştirilen suya inme töreni, Sanayi ve Teknoloji bakanı Sn. Mustafa Varank’ın da katılımı ile gerçekleşmişti.

Covid 19 Salgınına bağlı seyehat yasakları sebebi ile , Calvert’in mürettebatı Türkiye’ye özel izinlerin alınması ile onları için kiralanmaış bir uçakla geldi. Her iki tarafta; Kanada ve Türkiye İç İşleri Bakanlıkları, Dış İşleri Bakanlıkları ve Sağlık Bakanlıklarının ve özellikle Kanada Konsolosluğunun katkıları ile, özel izinler almak için üstün çaba sarf etti. Mürettebat Türkiye’ye indikten sonra, sıkı Covid-19 önlemleri altında kimse ile temas kurmadan doğruca gemiye transfer edildi. Minimum teması sağlamak adına gemi, mürettebatın varışından önce çalışanalar tarafından boşaltıldı. Calvert, Covid 19 salgını sürecinde bu nitelikte yasal prosedürler çerçevesinde ihracatı yapılan ilk gemi oldu.

 Gemi 20 Mayıs ‘ta operasyon yürüteceği bölge olan Newfoundland’e doğru yola çıkarak Tersaneden ayrıldı.
 
 .
Tersan Tersanesi Genel Müdür Mehmet Gazioğlu bu özel gemiyi Covid-19 salgını zorluklarına rağmen Ocean Choice International’a başarılı bir şekilde teslime etmiş olmaktan dolayı çok mutlu ve gururlu olduklarını iletti . “Calvert, Türkiye ve Kanada arasındaki ekonomik işbirliğine olan katkılarından dolayı bizim için ayrı bir yere sahip. Bu önemli işbirliğinin, Kuzey Amerikanın en büyük balıkçı firmalarından biri olan Ocean Choice International’I referanslarımızın arasına eklemiş olmamızın verdiği itibar ile artarak devam edeceğine inanıyoruz . Ayrıca bu başarıya ulaşmamızı sağlayan tüm Tersan ekibine de teşekkür ediyoruz”

Tersan Tersanesi Hakkında:

Tersan, İstanbul ve Yalova'da,ki iki tersanesinde yaklaşık 4.000 kişiyi istihdam eden ve 80’den fazla gemi etmiş Türkiye'nin en büyük yeni inşa tersanelerinden biridir. Tersane, özellikle Kuzey Avrupa'dan olmak üzere uluslararası müşterileri için teknolojik açıdan son donanımlara sahip açık deniz, balıkçılık ve diğer gemi türlerinin inşasında uzmanlaşmıştır. Tersan tersanesi , LNG ve batarya ile çalışan gemiler ve katma değeri yüksek olan çeşitli tür ve büyüklükteki niş gemilerin üretiminde önemli bir deneyim kazanmıştır. Tersane 2018 yılında da üst üste 6. Kez olmak üzere Türkiye Gemicilik sektörü ihracat birincisi olarak ödüllendirilmişir.

Bu haber 7039 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum