Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Rusya, vize serbestliğine sıcak bakıyor

Rusya Enerji Bakanı Aleksandr Novak, Türk vatandaşlarına vize serbestliği sağlanmasına olumlu baktıklarını belirterek, "Hizmet pasaportu sahiplerine ve lisans sahibi araç kullanıcılarına vize serbestisi sağlanması için çalışmaların yakında sonuçlanacağı konusunda iyimseriz." dedi.

Rusya, vize serbestliğine sıcak bakıyor

Rusya Enerji Bakanı Aleksandr Novak, Türk vatandaşlarına vize serbestliği sağlanmasına olumlu baktıklarını belirterek, "Hizmet pasaportu sahiplerine ve lisans sahibi araç kullanıcılarına vize serbestisi sağlanması için çalışmaların yakında sonuçlanacağı konusunda iyimseriz." dedi.

Rusya, vize serbestliğine sıcak bakıyor
22 Ekim 2017 - 23:58

Rusya Enerji Bakanı Aleksandr Novak, Rusya Federasyonu'na bağlı Tataristan Cumhuriyeti'nin başkenti  Kazan'da düzenlenen Rus-Türk Hükümetlerarası Karma Ekonomik Komisyonu (KEK) 15.  Dönem Toplantısı nı muhabirine değerlendirdi.

Toplantı kapsamında Rusya ve Türkiye arasındaki bazı ticari engellerin  kaldırılmasına yönelik fikir alışverinde bulunduklarını ifade eden Novak,  Gelecekteki ortak projelere ilişkin konuları ele aldık. Atılan adımlardan son  derece memnunum. Geçen yıla göre ticaret hacmimiz yüzde 30 arttı ancak bu rakam  bile potansiyelimizin çok altında. değerlendirmesinde bulundu.

Novak, Türk ve Rus liderlerin ortaya koyduğu 100 milyar dolarlık  ticaret hacmi hedefine ulaşmak için gerekli adımların atıldığını ve bu konuda iki  ülkenin kurduğu ortak yatırım fonunun çalışmalarının hızla devam ettiğini  bildirdi.

İki ülke arasındaki vize uygulamısında değişikliğin yakın olduğunu  aktaran Novak, Türk vatandaşlarına vize serbestliği sağlanmasına olumlu  bakıyoruz. Hizmet pasaportu sahiplerine ve lisans sahibi araç kullanıcılarına  vize serbestisi sağlanması için gerekli teklifleri Rusya Dışişleri Bakanlığına  ilettik. Bu çalışmaların yakında sonuçlanacağı konusunda iyimseriz. ifadelerini  kullandı.

TÜRKİYE'YE ET İHRAÇ ETMEK İSTİYORUZ

Novak, KEK toplantısında yatırımların karşılıklı olarak  çeşitlendirilmesi konusunu görüştüklerini ve tarım alanında da iki ülke  arasındaki engellerin kaldırılması gerektiğini belirtti.

Rus şirketlerinin, Türkiye'ye kırmızı ve beyaz et ihraç etmek  istediklerini bildiren Novak, Tarım bakanlıklarımız gerekli sertifikaların  alınması konusunda çalışmalarına devam ediyor. Türk yetkililer, üç Rus şirketi  üzerinde incelemelerini sürdürüyor. Türkiye'nin bu konuda izinleri yakın zamanda  vereceğini umuyoruz. diye konuştu.

Türkiye ve Rusya arasındaki iş birliğinin sadece enerji alanıyla  sınırlı kalmaması gerektiğini vurgulayan Novak, Sanayi, tekstil, ekipman üretimi  gibi alanlarda birçok ortak yatırımımız var. Finans alanında da Sberbank'ın  DenizBank'a yönelik yatırımı söz konusu. dedi.

TÜRKAKIM'DA İKİNCİ HATTIN KARA KISMINDA ANLAŞTIK

TürkAkım doğalgaz boru hattı projesinde birinci ve ikinci hattın deniz  kısmıyla ilgili inşaatın devam ettiğini hatırlatan Novak, Yıl sonuna kadar  ikinci hattın kara kısmının protokollerini imzalama konusunda anlaştık. dedi.

Rus enerji şirketi Gazprom'un, Bulgaristan, Sırbistan ve Macaristan  ile TürkAkım üzerinden doğalgaz temini konusunda anlaşma imzaladıklarını  anımsatan Novak, Yunanistan ve İtalya'ya da doğalgaz temini konusunu yakın  gelecekte değerlendireceğiz. Özellikle Güney Doğu Avrupa'nın doğalgaz ihtiyacı  için çalışmalarımız devam ediyor. diye konuştu.

Novak, iki ülke arasındaki doğalgaz indirimi konusunun hala tahkimde  olduğunu ifade ederek, Bu konuyla ilgili müzakereler devam ediyor, ortak bir  anlaşmaya varacağımızı umut ediyorum. değerlendirmesinde bulundu.

Akkuyu Nükleer Güç Santrali'ne Türk yatırımcıların ortak olmasının da  oldukça önemli bir gelişme olduğunu belirten Novak, şunları söyledi: Proje bugüne kadar belirlenen takvim doğrultusunda ilerledi. Projenin  sadece Rus şirketleri ile değil, Türk şirketleri ile birlikte tamamlanacak olması  iyi bir işaret. Neredeyse gerekli tüm lisans ve onaylar alınmış durumda. İnşaat  için gereken son lisansın da alınmasını bekliyoruz. Sonrasında ilk beton da  dökülecek.

Bu haber 2283 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum