Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Obama Liderliğini Yine Kimseye Kaptırmadı

ABD, nefes kesen bir yarışın ardından seçimini yaptı.

Obama Liderliğini Yine Kimseye Kaptırmadı

ABD, nefes kesen bir yarışın ardından seçimini yaptı.

Obama Liderliğini Yine Kimseye Kaptırmadı
07 Kasım 2012 - 12:01

ABD, nefes kesen bir yarışın ardından seçimini yaptı. Başkanlık yarışı uzun süre başa baş giderken, Obama kritik eyaletlerden gelen sonuçlarla farkı açınca ibre Demokrat adaydan yana döndü. Cumhuriyetçi rakibi Mitt Romney'den yaklaşık 100 delege fazla kazanarak 303'ü bulan Obama, zafer konuşmasında Mevlana gibi mesaj verdi. Obama, ABD'nin vatandaşlarını eşcinsel ya da heteroseksüel, zengin ya da yoksul diye ayırt etmediğini söyledi.
ABD'de ikinci kez başkanlığa seçilen Barack Obama, son olarak Colorado, Nevada ve Virginia eyaletlerini de kazanarak, delege sayısını 303'e çıkardı.
Böylece Beyaz Saray'daki koltuğunu koruyabilmesi için gerekli olan 270 delegelik barajı rahatlıkla aşarak ABD'nin 45'inci başkanı olan Obama, 50 eyaletten 25'inin ve Washington DC'nin seçici delegesini kazandı.
Obama'nın ülke genelindeki oy oranı şu an itibarıyla yüzde 50. Toplam 206 delege kazanan Romney ise yüzde 48'de kaldı.
FLORIDA HARİÇ TÜM EYALETLER BELLİ OLDU
Obama'nın kazandığı eyaletler ve delege sayıları şöyle:
New York 29, California 55, Illinois 20, Pennsylvania 20, Ohio 18,  Michigan 16, New Jersey 14, Virginia 13, Washington 12, Massachusetts 11, Minnesota 10, Maryland 10, Wisconsin 10, Colorado 9, Connecticut 7, Oregon 7,  Nevada 6, Iowa 6, New Mexico 5, Maine 4, Rhode Island 4, Hawaii 4, New Hampshire  4, Vermont 3, Delaware 3. Obama aynı zamanda, eyaletlerden farklı bir statüye  sahip 3 delegeli başkent Washington DC'de de galip geldi.
Romney'nin 206 delege kazandığı eyaletler ve delege sayıları ise şöyle:
Teksas 38, Georgia 16, Kuzey Carolina 15, Arizona 11, Tennessee 11,  Indiana 11, Missouri 10, Güney Carolina 9, Alabama 9, Kentucky 8, Louisiana 8,  Oklahoma 7, Arkansas 6, Mississippi 6, Utah 6, Kansas 6, Batı Virginia 5,  Nebraska 5, Idaho 4, Montana 3, Kuzey Dakota 3, Güney Dakota 3, Wyoming 3, Alaska.
Seçim sonuçları kesinleşmeyen tek eyalet Florida. Bu eyaletteki delege sayısı 29.
KRİTİK EYALETLE GARANTİLEDİ
Seçimler öncesi en kritik eyalet olarak görülen Ohio, beklenildiği gibi kazananı belirledi. TSİ 06.15 sularında Ohio'yu kazanması kesinleşen Obama, başkanlık koltuğunda kalmayı da garantiledi.
Obama, Chicago'daki seçim karargâhında yaptığı zafer konuşmasında ABD'yi daha ileri götüreceğine ve Beyaz Saray'a daha güçlü bir başkan olarak dönmeye söz verdi.
MEVLANA GİBİ MESAJ VERDİ
Obama, "Gay misiniz, heteroseksüel misiniz, zengin misiniz, yoksul musunuz, yaşlı mısınız, genç misiniz, ABD için hiç farkı yok" ifadesini kullandı.
ROMNEY'DEN DUYGUSAL KONUŞMA
Seçimleri Boston'dan takip eden Romney ise sonuçların kesinleşmesinin ardından Cumhuriyetçilere hitaben yaptığı konuşmada yenilgiyi kabul etti.
Eski Massachusetts Valisi, eşi Ann Romney'yi göstererek, "Hayatımın aşkı eşime teşekür ederim. Çok iyi bir First Lady olurdu" diyerek, hayal kırıklığını dile getirdi.
KONGRE'DE "ÇİFT BAŞLILIK" SÜRÜYOR
ABD'de başkanlık seçiminin yanı sıra Kongre’nin iki kanadından biri olan 435 üyeli Temsilciler Meclisi için verilen yarışta, çoğunluk yine Cumhuriyetçilerde kaldı.
Üçte biri yenilenen Senato'da ise 33 sandalye için seçimler yapıldı. Seçimlerin ardından Demokratlar da Senato'daki üstünlüğünü korudu.     

Bu haber 7815 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum