Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Kruvaziyer gemilerine eleman arayışı hızlandı

Kruvaziyer gemi turlarının gelişmesiyle bu alanda çalışacak Türk personel ihtiyacı da artmaya başladı.

Kruvaziyer gemilerine eleman arayışı hızlandı

Kruvaziyer gemi turlarının gelişmesiyle bu alanda çalışacak Türk personel ihtiyacı da artmaya başladı.

Kruvaziyer gemilerine eleman arayışı hızlandı
30 Nisan 2017 - 05:15

KRUVAZİYERDE ELEMAN ARAYIŞI HIZLANDI

Kruvaziyer gemi turlarının gelişmesiyle bu alanda çalışacak Türk personel ihtiyacı da artmaya başladı.

'Beş yıldızlı oteller’ olarak bilinen kruvaziyer gemi turlarına Türkiye'den ilgi artıyor. Artan ilgi, şirketleri Türk personel çalıştırmaya itti. MSC Cruise, her segmentten Türk gemi adamları ve elemanlar arıyor.
 
Kerem Köfteoğlu'nun haftalık Para Dergisi'nde yayımlanan haberine göre, son yıllarda Türk gezginlerin gemi turlarına olan ilgisi artıyor. İlgi, bu alandaki dev şirketlerin pazarda yeniden konumlanmasına yol açıyor. 

Merkezi  İtalya'nın Napoli kentinde bulunan dünyanın ikinci en büyük yük taşıma firması MSC'nin (Mediterrenean Shipping Company) de Türkiye pazarında hamleleri ile dikkat çekiyor. 

Günümüzde bünyesinde bulunan 12 kruvaziyer gemisiyle Avrupa'nın en büyüklerinden olan MSC, bu gelişmeye paralel olarak gemilerde çalışacak Türk personel arıyor.

Gemici olmak şart değil

MSC Cruises Türkiye Genel Müdürü Necla Tuncel, gemilerde misafir ilişkileri, restoran, bar, resepsiyon, muhasebe, animasyon, alışveriş, tur ofisi gibi bölümlerde çalışacak Türk elemanlar aradıklarını söylüyor. MSC Cruises gemilerinde çalışmak için gemi adamı cüzdanının şart olmadığına vurgu yapan Tuncel, konuyla ilgili şu bilgileri veriyor: 

"Firmamız, MSC Panama gemi adamı cüzdanını tüm çalışanları için çıkartıyor. Bar ve mutfakta çalışacak personelin mutlaka HACCP sertifikasını alması gerekiyor. Gemilerde çalışmak isteyenlerin, İstanbul Karaköy'deki liman yetkililerinin yönlendireceği hastanelerden İngilizce olarak hazırlanmış sağlık raporu almaları şart."
 
Tuncel, gemi personelinin aylık kazancı hakkında ise şunları söylüyor: "Başlangıçta maaşlar bölümüne göre 800 ila bin dolar arasında değişiyor. Sonrasında personelin başarısı doğrultusunda artıyor. Bahşis konusu özellikle garsonlar için önemli. Bu rakam da aylık ortalama 400¬500 doları bulabiliyor."

Sertifika kursu

Gemide çalışmak isteyenlere liman başkanlığı ile onların yetkilendirdiği özel acenteler gemideki temel güvenlik eğitimlerini içeren STCW kursları veriyor. STCW İngilizce, 'Standards of Training, Certification and Watchkeeping for Seafarers' terimlerinin kısaltmasından oluşuyor. Tuncel, STCW kurslarının hem liman başkanlığı hem de özel acenteler aracılığıyla verildiğini anımsattıktan sonra, "Kursların süresi bir hafta ile 10 gün arasında değişiyor. Türkiye'deki kursların ücreti 500 ile bin TL arasında. Bu sertifika gemilerde çalışmak için mutlaka olması gereken uluslararası bir belge niteliğindedir" diyor.
Yabancı dil bilgisinin 'olmazsa olmaz' şartlardan biri olduğunu kaydeden Tuncel, diğer kriterlerle ilgili olarak şunları söylüyor: "Mutlaka İngilizce bilgisi gerekiyor. Ek olarak, Almanca, İtalyanca gibi dilleri de bilmek işe girme şansını artırıyor. Tecrübe de çok önemli. Garsonluk için yine İngilizce ve servis tecrübesi, animasyon ekibi için İngilizce'den başka dil bilgisi ve tecrübe aranan özellikler."
 
Elemanların gemilerde geçici, mevsimlik olarak değil, sözleşmeli olarak çalıştırıldığı belirtiliyor.

Bu haber 2076 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum