Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Kadir Uğur, 30 yıllık hayali olan yelkenli ile dünya turuna çıktı

Bentour Travel’in Onursal Başkanı Kadir Uğur, 30 yıllık hayali olan yelkenli tekne ile dünya seyahatine çıktı.

Kadir Uğur, 30 yıllık hayali olan yelkenli ile dünya turuna çıktı

Bentour Travel’in Onursal Başkanı Kadir Uğur, 30 yıllık hayali olan yelkenli tekne ile dünya seyahatine çıktı.

Kadir Uğur, 30 yıllık hayali olan yelkenli ile dünya turuna çıktı
24 Ağustos 2017 - 07:00

Türk turizminde fark yaratanlar arasında bulunan Bentour Travel’in Onursal Başkanı Kadir Uğur, 30 yıllık hayali olan yelkenli tekne ile dünya seyahatine Kuşadası Pine Bay Otel’den verilen armağanlar, söylenen marşlar, havayi fişekleri, duygusal müzikler ve sevgi gözyaşları ile uğurlandı.

Bentour Turizm’in Onursal Başkanı Kadir Uğur, denizci deyimiyle “Vira Bismillah” diyerek Kuşadası’ndan palamar çözdü ve dünya denizlerine ‘yelkenleri fora’ ederek Benswissyacht isimli 17 m uzunluğunda olan Hanse 575 modeli yelkenli yat ile açıldı. Başkaptan Kadir Uğur, Alman uyruklu Kaptan Volker Brau ve Katrin Uğur kendilerini yolcu edenlere el sallayarak iki yıllığına veda ederken duygusal anlar yaşandı.

MARŞLAR, DUYGUSAL ŞARKILAR….

Uğurlama törenine katılan İstanbul Erkek Lisesi’nden arkadaşları okulun Sakarya Marşı’nı “Her yerde inlesin gürleyen sesi / İstanbul yıldızı Erkek Lisesi / Kar fırtına bora sükun bulacak /Sana yıldırımlar, sana yıldırımlar selam duracak / Sevgili Sarı Siyah'lılar’’ diye hep birlikte söylediler.

Kuşadası Belediye Başkanı Özer Kayalı bir kahve takımı ile Kuşadası kitabı armağan etti.

Turizm Bakanlığı eski yöneticilerinden Hüsnü Gümüş’te yolculuk için Sinop takaları verdi.

Akgün Oteli Genel Müdürü Sevda Yılgaz “Denizaltı Arkeolojisi” adlı kitap verdi.

Turizm fotoğrafçısı Halil Tuncer ise 40 yıllık akadaşım dediği Kadir Uğur'a nazar boncuğu armağan etti.
Uğurlama töreni sırasında diskjokeyin çaldığı son günlerin popular şarkısı “Ben yoruldum hayat gelme üstüme…” adlı şarkı ortamı daha duygusallaştırdı.

ÖNEMLİ KATILIM OLDU

Kuşadası Pine Bay Otel, Kadir Uğur’u dünya denizlerine uğurlama töreni için Liman Bölgesi’nde balık kızlardan, ikramlara kadar herşeyi hazırlamıştı.

Törene ev sahipliği yapan Pine Bay Oteli’nnin sahibesi Naile Göçer ve eşi ile birlikte eski Başbakanlardan Mesut Yılmaz,

Kuşadası Kaymakamı Muammer Yılmaz, Kuşadası Belediye Başkanı Özer Kayalı, İstanbul Büyükçekmece Belediye Başkanı Hasan Akgün, Bentour Yönetim Kurulu Üyesi ve Satış Direktörü Dieter Reiser, Bentour Antalya Temsilcisi Ufuk Erbilen, MTS Globe'un Genel Müdürü Tanju İçten, Bölge Müdürü Haldun Alay, İsviçre Golf Federasyonu Başkanı Karl Struder, Kuşadası Otelciler ve Yatırımcılar Derneği (KODER) Başkanı Tacettin Özden, sanatçı Nuri Alço ile İstanbul Erkek Lisesi’nden arkadaşları, seçkin konuklar, gazeteciler ve yakınları katıldı.

NAİLE GÖÇER: HAYALLER, FARK YARATANLARINDIR

Kadir Uğur’un veda töreninde ilk konuşmayı yapan Pine Bay Oteli sahibesi Naile Göçer “Fark yaratanlar hayallerinin peşinde olanlardır. Kadir Uğur hayalini gerçekleştirdiği programına bizi kattığı ve yolculuğunda durak olarak eçtiği için çok mutluyum” dedi.

MESUT YILMAZ: RÜZGARI BOL VE UYGUN OLSUN

Kadir Uğur’un İstanul Erkek Lisesi’nden arkadaşı eski başbakanlardan Mesut Yılmaz ise “Ortaokul arkadaşım Kadir Uğur’u yolcu etmek için buradayım” diye başlayarak sözlerini şöyle sürdürdü.

“Kadır Uğur hep ticaret adamı oldu. Okulda kantini bile işletirdi. Sonra İsviçre’de seyahat acentesi kurarak Türkiye’ye en çok turist getiren acentesi ödülünü aldı. Mesleğinin doruk noktasında yerini oğlu Deniz’e bıraktı. O da genç girişimci ödülünü aldı. Kadir Uğur ufak bir tekneyle dünyayı dolaşmak istedi. Bu iş ustalık ve cesaret ister. Onda bunlar var ki talip oldu. Rüzgarı bol ve uygun olsun”

KADİR UĞUR: KUŞADASI SESSİZ TATİL YAPILACAK YER OLMUŞ

Yakınlarını ve arkadaşlarını bir arada görmenin yanında iki yıl sürecek uzun bir yolculuğa çıkmanın heyecanı içinde olan Kadir Uğur turizm yaşamı ile ilgili anılarını anlatarak konuşmasına şöyle başladı: “1967-68 yıllarında başladığım Türkiye’de turizme Kuşadası’nda başlamıştım. O zamanlar 4 otele 3 bin turist getiriyorduk. Kuştur, İmbat ve Kısmet otelleri vardı. Sonra Alanya’da muz bahçelerinin sahipleri oteller yaptı. Turizm ilerledi. Antalya Avrupa’nın turizm başkenti oldu.”

Sözlerine Kuşadası’nın diğer tatil yörelerine örnek olacak şekilde gürültü olmadan eğlence sorununu çözdüğünü belirten Kadir Uğur “Kuşadası sakin bir şekilde tatili yapılacak bir yer olmaş. Bu nedenle yerel yönetimlere teşekkür ediyorum” dedi.

KADİR UĞUR 30 YILLIK HAYALİME 70 YAŞINDA KAVUŞTUM

Kadir Uğur sözlerini şöylü sürdürdü: “Meslekte 50 yılı doldurdum. Turizm benim için bitti. Eşim kıskanmasın. Hep işim ve eşim dedim. Bu geziyi 30 yıldır yapmak istiyordum. İlk teknemi aldığım zaman bir takım krizler oldu. Satıp acente kurdum. 70 yaşına gelince artık geç kalıyorum dedim. 3 yıl önce Almanya’da Hansa’dan aldığım tekne ile hazırlanmaya başladım.

YAT KULÜPLERİNDE TÜRKİYE’Yİ TANITACAĞIM

Yanıma 500 kilo hediyelik eşya aldım. Uğrayacağım limanlardaki yat kulüplerine yazılar yazdım. Yaklaşık 20 yat kulübünün 4’ünden cevap geldi. Oralarda Türkiye geceleri düzenleyerek Türkiye’yi tanıtacağım. Türkiye’den ve dostlarımdan 2 yıl uzak kalacağım için hüzünlüyüm. Sevinçliyim hayalim olan geziye çıkıyorum. 2 yıl sonra bu gezinin romanını yazıp herkese imzalayıp veeceğim.

SEYAHATİ DOĞDUĞU YERDE BİTECEK

Sizleri çok özleyeceğim. Kuşadası’ndan başladığım yolculuğumu 19 nisan 2019’da doğduğum yer olan İstanbul Büyükçekmece’ye giriş yaparak tamamlayacağım. Eşim Katrin beraberimizde Barcelona ya kadar gelecek. Hakkınızı helal edin. Dualarınızı eksik etmeyin. Yüreklerimiz hep sizinle olacaktır. (Özkan Altıntaş-Türkiye Turizm)

Bu haber 2954 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum