Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

İnönü-Churchill görüşmesinin 75. yıl dönümü kutlandı

Mersin'in Tarsus ilçesinde İnönü-Churchill Yenice görüşmesinin 75. yıl dönümü dolayısıyla etkinlik düzenlendi.2. Dünya Savaşı sırasında Cumhurbaşkanı İsmet İnönü ile...

İnönü-Churchill görüşmesinin 75. yıl dönümü kutlandı
31 Ocak 2018 - 14:49 - Güncelleme: 31 Ocak 2018 - 14:50

Mersin'in Tarsus ilçesinde İnönü-Churchill Yenice görüşmesinin 75. yıl dönümü dolayısıyla etkinlik düzenlendi.
2. Dünya Savaşı sırasında Cumhurbaşkanı İsmet İnönü ile İngiltere Başbakanı Winston Churchill'in Yenice İstasyonu'nda bir tren vagonu içerisinde yaptıkları tarihi görüşmenin 75. yıl dönümü çeşitli etkinliklerle kutlandı.
Saygı duruşu, İstiklal Marşı'nın okunması ve Yenice Atatürk anıtına çelenk sunulmasıyla başlayan etkinliğin ardından bando eşliğinde yürüyüşe geçen protokol üyeleri İnönü-Churchill Barış Parkı Salonu'nda düzenlenen programa katıldı.
Tarsus Belediye Başkan Yardımcısı Hüseyin Boro, yaptığı konuşmada, 30 Ocak 1943'te dönemin Cumhurbaşkanı İsmet İnönü ve İngiltere Başbakanı Winston Churchill'in buluşmasıyla Türkiye'nin 2. Dünya Savaşına girmediğini ifade etti.
Yenice'nin iki büyük dünya savaşında iki önemli toplantıya ev sahipliği yaptığını söyleyen Boro, "İlki 19 Aralık 1921'de yine Yenice İstasyonu'nda bir vagon içerisinde Fransızların topraklarımızı devrettiği protokoldür. İkincisi ise İngilizlerin Türkiye'yi savaşa dâhil etmek için yapılan baskılar üzerine Dönemin Cumhurbaşkanı İsmet İnönü ile İngiltere Başbakanı Winston Churchill'in Yenice İstasyonun'da yaptıkları 30-31 Ocak 1943 teki buluşmadır. Görüşmenin sonucunda Türk heyeti Atatürk'ün 'Yurtta sulh dünyada sulh' ilkesini savunmuş ve barıştan yana tavır sergileyerek ülkeyi savaşa sokmamıştır. Tarihi barış görüşmesine ev sahipliği yapan Yenice'den başta ülkemiz olmak üzere tüm dünyada barış huzur ve kardeşliğin daim olduğu ve savaşların yaşanmadığı bir dünya diliyorum" dedi.
Konuşmasının ardından Belediye Başkan Yardımcısı Hüseyin Boro, Çağ Üniversitesi Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Ali Engin Oba'ya katkılarından dolayı teşekkür plaketi verdi.
Daha sonra 2. Dünya Savaşı sırasında Ankara'daki Casusluk Olayları ve İngiliz Büyükelçiliğindeki Casusluk Olayını anlatan '5 Parmak' isimli 1952 yapımı filmin gösterimi yapıldı. Film gösteriminin ardından görüşmenin yapıldığı Beyaz Vagon gezildi.


Bu haber 2645 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum