Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Deniz Kaplumbağaları Araştırma Merkezi'nin kapanacağı iddiası

Deniz Kaplumbağaları Araştırma, Kurtarma ve Rehabilitasyon Merkezi(DEKAMER), üniversite ile çevrecileri karşı karşıya getirdi. DEKAMER'in kapanma tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu...

Deniz Kaplumbağaları Araştırma Merkezi'nin kapanacağı iddiası

Deniz Kaplumbağaları Araştırma, Kurtarma ve Rehabilitasyon Merkezi(DEKAMER), üniversite ile çevrecileri karşı karşıya getirdi. DEKAMER'in kapanma tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu...

Deniz Kaplumbağaları Araştırma Merkezi'nin kapanacağı iddiası
28 Ekim 2018 - 00:27 - Güncelleme: 28 Ekim 2018 - 00:27

Deniz Kaplumbağaları Araştırma, Kurtarma ve Rehabilitasyon Merkezi(DEKAMER), üniversite ile çevrecileri karşı karşıya getirdi. DEKAMER'in kapanma tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu belirten çevreciler önlem alınmasını isterken, rektörlük ise; "DEKAMER'in kapatılmasını değil, denetlenmesini istiyoruz" diye açıklama yaptı.
Muğla'da bulunan Denizli Pamukkale Üniversitesi(PAÜ)'ne bağlı Deniz Kaplumbağaları Araştırma, Kurtarma ve Rehabilitasyon Merkezi'nin kapatılacağı yolundaki iddialar çevrecileri ayağa kaldırdı. Deniz Kaplumbağaları konusunda yaptığı çalışmalarla tanınan Kuşadası Eko Sistemi Koruma ve Doğa Sevenler Derneği(EKODOSD) Başkanı Bahattin Sürücü, DEKAMER'in kapatılmasının yaralı deniz kaplumbağalarının kaderine terk edilmesi anlamına geleceğini belirterek, bir an önce önlem alınmasını istedi. DEKAMER'in çok önemli bir görevi yerine getiren önemli bir kuruluş olduğunu kaydeden Kuşadası EKODOSD Başkanı Bahattin Sürücü, " DEKAMER'in olmadığı yıllarda, bölgemizde yaralı bulunan deniz kaplumbağalarına bir şey yapılamıyor ve bu nadir canlılar, çaresizlik içinde ölüme terk ediliyordu. Merkez açıldıktan sonra, yaralı olarak bulunan kaplumbağalar en kısa sürede DEKAMER'e ulaştırılıp, tedavileri sağlanmaya başladı. Kuşadası ve çevresinden de yaralı olarak bulduğumuz birçok deniz kaplumbağası DEKAMER'e ulaştırılıp, onların tedavileri gerçekleştiriliyordu. Tedavileri biten kaplumbağalar tekrar Kuşadası'na getirilip, yaşam alanı olan denizlere bırakılıyordu. Deniz kaplumbağalarına ne olacak? Ölüme mi terk edilecek? Bunun sorumlusu kim olacak? DEKAMER, deniz ekosistemi için çok önemli olan deniz kaplumbağalarının tedavisi için önemli bir işlev gerçekleştiriyor. Bu merkezin yaşaması ve işlevini sürdürmesi, hatta daha kapsamlı bir hale getirilmesi gerekir. Yaralı deniz kaplumbağalarının tedavileri için büyük bir eksikliği gideren DEKAMER gibi merkezlerin desteklenmesi, hatta yaralı bulunduğunda büyük sıkıntıya düştüğümüz yunuslar için de bu tür merkezlerin açılması gerekir " dedi.
-PAÜ Rektörü, " Kapatılmasını değil, denetlenmesini istiyoruz "
Bu arada, yaşanan tartışmaların ardından PAÜ Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Bağ bir açıklama yaptı. DEKAMER'e nakdi bağışlar yapıldığını, ancak kurum yetkililerinin bunları kayıt altına almadığını belirten Rektör Bağ, " DEKAMER'de gelir ve giderlerle ilgili hiçbir kayıt tutulmuyor. Daha önce de bu konuda uyarılarda bulunduk. Biz DEKAMER'in kapatılmasıyla ilgili bir adım atmadık. Daha önce DEKAMER'le ilgili yapılan işlemlerin kayıt altına alınmasını istedik. Biz de ödenek sağlıyoruz, ancak orası yabancı para birimiyle ve TL adı altında bağışlar alıyor. Bunlar nereye gidiyor bilmiyoruz. Gelir ve giderler kayıt altına alınmıyor. Bunların kayıt altına alınmasını istedik. Denetleme yapılsa orası için hesap veremeyiz. Şimdiye kadar hiçbir kayıt yapılmamış, bizim oradan istediğimiz kayıtların yapılmasıdır" diye konuştu.
-Kira süresi bitti
PAÜ Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yakup Kaska'nın müdürlüğünü yaptığı DEKAMER'de farklı ülkelerden gönüllülerin de çalışıyor. Muğla Dalyan'daki DEKAMER'in bulunduğu 22 dönümlük arazi, 9 yıl önce, PAÜ tarafından Muğla Orman Bölge Müdürlüğü'nden kiralandı. Sürenin sona ermesiyle birlikte Muğla Orman Bölge Müdürlüğü'nden PAÜ'ye gönderilen yazıda, caretta caretta kaplumbağaların rehabilitasyonun yapıldığı DEKAMER'e tahsis edilen Dalyan ilçesindeki 22 dönümlük arazi kullanılmaya devam edilecekse, taahhüt senedinin verilmesi ve ilk yıl kira bedellerinin yatırılması istendi. PAÜ Rektörlüğü ise Muğla Orman Bölge Müdürlüğü'ne gönderdiği yazıda, "Rektörlük bünyemizde bulunan DEKAMER yürürlükte olan mevzuatlar çerçevesinde eksiklerini tamamlayamamış olduğundan, söz konusu alan teslim alınmayacaktır" cevabını vermişti.
DHA

Bu haber 1256 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum