Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

CHP'de 'Dersim' Depremi

CHP Grup Başkanvekili Kemal Kılıçdaroğlu, Dersim isyanıyla ilgili sözleri nedeniyle CHP Genel Başkan Yardımcısı Onur Öymen’i gereğini yapmaya davet etti.

CHP'de 'Dersim' Depremi
16 Kasım 2009 - 09:43

CHP'de 'Dersim' Depremi

Tunceli'de konuşan CHP'li Kemal Kılıçdaroğlu, Dersim isyanları ile ilgili açıklaması nedeniyle parti Genel Başkan Yardımcısı Onur Öymen'i bir an önce gereğini yapmaya davet etti.

CHP Grup Başkanvekili Kılıçdaroğlu, CHP Genel Başkan Yardımcısı Onur Öymen'in 10 Kasımda TBMM'de yaptığı konuşmadaki “Dersim isyanıyla ilgili” sözlerini değerlendirirken, “Yara kanamıştır. Bu süreçte yapılması gereken tepkileri dikkate almaktır. Tepkileri dikkate alması gereken sayın Onur Öymen'dir ve gereğini yapmak zorundadır. Gereğini yaptığı zaman hem CHP'yi, hem CHP'deki parlamenterleri ve CHP'lileri rahatlatmış olacaktır” dedi.

Kılıçdaroğlu, hafta sonu annesinin cenaze törenine katılmak için geldiği Tunceli'de, CHP İl ve Merkez İlçe Başkanlığında düzenlediği basın toplantısında, 10 Kasımda TBMM Genel Kurulu'nda Öymen'in CHP Grubu adına söz alarak bir konuşma yaptığını hatırlattı. “Sayın Öymen'in yaptığı konuşmada, Dersim isyanına vurgu yapması, PKK terör örgütü ile Dersim isyanı arasındaki bağlantıyı kurmak istemesi, çoğu çevrede gerçekten ciddi tepkiler yaratmıştır” diyen Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:"Şunun altını özenle çizmek isterim. Dersim coğrafyasında yaşanan olay, bir insanlık dramıdır. Bu bölgede yaşayan insanlar, o dönemin acılarını, o dönemin kaybolan hayatlarını, o dönemin ağıtlarını dinleyerek, bugünlere geldiler. O dönemde yapılan çok ciddi, insanlıkla bağdaşmayan olaylar oldu. Ama bu olaylarla, günümüzde terör örgütüyle mücadelenin bir unsuru, benzeriymiş gibi ifade etmenin doğru olmadığını ifade etmek istiyorum.”

CHP Grup Başkanvekili Kılıçdaroğlu, bölge insanının, bu coğrafyada yaşanan olayları, “Biz kimseye kin tutmayız” felsefesinin gereği olarak, hiçbir zaman intikam duygusuyla geleceğe taşımayı düşünmediklerini belirterek, “Acıyı bal eylemiş, bağırlarına taş basmışlardır. Elbette o dönemde yanlışlar, hatalar olmuştur. Ama bunu günümüze taşıyıp, o olayları kaşımak doğru değildir. Yara kanamıştır. Bu süreçte yapılması gereken tepkileri dikkate almaktır. Tepkileri dikkate alması gereken sayın Onur Öymen'dir ve gereğini yapmak zorundadır. Gereğini yaptığı zaman hem CHP'yi, hem CHP'deki parlamenterleri ve CHP'lileri rahatlatmış olacaktır” diye konuştu.

Onur Öymen'in, Tuncelililer'i üzmek istemediğini söylediğini, “Eğer üzdüysem özür dilerim” dediğini anlatan Kemal Kılıçdaroğlu, ancak tepkilerin dinmediğini kaydederek, Öymen'in bu konuda gereğini yapması gerektiğini bildirdi.

Talihsiz bir açıklama

CHP Genel Başkan Yardımcısı Öymen'in konuşmasını “Talihsiz bir açıklama” olarak niteleyen Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:“Hepimiz üzerimize düşen görevi yaparak, toplumun duyarlılık ve tepkilerinin, beklentilerinin gereğini yapmak durumundayız. Bunu yaptığımız zaman Türkiye'de demokratikleşmenin önünü açmış oluruz. Halkın tepkisine karşı, politikacının duyarlılığının önünü açmış oluruz. Bu çok önemli bir olgudur, önemli bir olaydır. Sayın Öymen'in söylediklerinden daha çok kamuoyunun algılama tarzı daha önemlidir. Eğer kamuoyu sayın Öymen'in söylediklerini farklı algılamışsa, sayın Öymen bunun gereğini yerine getirmelidir.”

Onur Öymen 'Kürt' açılımının görüşüldüğü Meclis oturumunda "Dersim isyanı"yla ilgili "Orada da anneler ağladı, kimse anneler ağlamasın dedi mi" diyerek hem Tuncelilerden, hem de CHP'nin doğal tabanında büyük tepki almıştı!

Onur Öymen'in sözleri nedeniyle birçok ilde protesto gösterisi düzenlenmişti. Öymen ise sözlerinin yanlış anlaşıldığını savunarak özür dilemişti.

Bu haber 1531 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum