Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

BIMCO'dan gemi finansmanı için standartlaştırılmış form

Baltık ve Uluslararası Denizcilik Meclisi, gemi ikili finansmanı için standart bir form oluşturdu ve sendikasyon için bir başka versiyon geliştirmeyi planlıyor.

BIMCO'dan gemi finansmanı için standartlaştırılmış form

Baltık ve Uluslararası Denizcilik Meclisi, gemi ikili finansmanı için standart bir form oluşturdu ve sendikasyon için bir başka versiyon geliştirmeyi planlıyor.

BIMCO'dan gemi finansmanı için standartlaştırılmış form
31 Mayıs 2017 - 22:44

Baltık ve Uluslararası Denizcilik Meclisi, gemi ikili finansmanı için standart bir form oluşturdu ve sendikasyon için bir başka versiyon geliştirmeyi planlıyor.

BIMCO'nun deniz taşımacılığı ve bunker standart sözleşme formları ve maddeleri tüm dünyada kullanılmaktadır, ancak gemi finansmanı için belgelerin standartlaştırılmasına ilk kez gidiliyor.

BIMCO alt komisyonu başkanı Francis Sarre, ikili finansman konusundaki terim belgesini geliştiren bir sonraki toplantıda, bir birlik olarak bir araya gelen bir dizi kredi verenin arasındaki ilişkilerin şart ve koşullarını standartlaştırmayı amaçlıyor.

Girişim, binlerce denizcilik şirketinin balast suyu yönetimi ve kükürt emisyonlarına ilişkin yeni normlar uygulanmadan önce filolarını genişletmek veya yenilemek için mümkün olan en düşük krediyi aradığı bir dönemde geliyor.

Sarre, "Küresel nakliye finansmanının büyük bir kısmı birlikler tarafından yapıldı ve yeni dönem belgesini iki yıldan daha kısa bir sürede geliştirmeyi hedefliyoruz" dedi.

Alt komite, her biri bankacılık ve gemi sahibi firmalardan üç, hukuk firmalarından üç temsilciden oluşuyor.

BIMCO 2.200'den fazla üyeye sahip en büyük deniz taşımacılığı birliği. Global kümülatif nakliye finansmanı milyarlarca dolara kadar çıkıyor.

Sarre, "Kredilerin çoğunluğu sendikasyon yapıyor ancak küçük sahipler ikili kredileri tercih ediyorlar" dedi.

Yetkili, Shipterm adlı ikili vadeli terim belgesi zaten mevcut ve sendikalar için yeni bir form geliştirmek için bir temel olarak kullanılabileceğini belirtti.

Bültenin büyük kısmı ikili Shipterm'de yapıldı, ancak BIMCO ile genel bir danışman olan Christian Hoppe, sbirlikteki gemi finansmanına hitap etmek için ayrıntıların eklenmesi gerektiğini söyledi.

Hoppe, yeni belgenin formüle edilmesi için paydaşlardan gelen ezici destek olduğunu sözlerine ekledi: "Yeni işler için yeni formun fiili hazırlanması henüz başlamadı," dedi.

Düzenleyici ile birliğin diğer üyeleri arasındaki ilişkiyi düzenleyen spesifik hüküm ve koşullar, bir birlik üyesi çıktığı taktirde takip edilecek kurallar ve değiştirilip değiştirilemeyecekleri kurallar ise dikkate alınacak konular arasında.

BIMCO'nun girişimi, yalnızca bu segmente ilk kez girdiği için değil, aynı zamanda gemi finansmanının zorlaştığı küresel ekonomik koşulların zeminine karşı geldiği için önem taşıyor.

BIMCO Başkanı Philippe Louis-Dreyfus, "Gemi finansmanını elde etmek, daha da karmaşık bir hal aldı" dedi.

AMBARGO, NEGATİF FAİZ ORANLARI

İki taraflı dönem raporunu hazırlarken, BIMCO alt komisyon üyeleri birçok tartışmalı konuyla dalgalandılar.

Danimarkalı Danimarka merkezli Hoppe, "Nihai belgede bazı hükümler yazıldığı halde diğerleri müttefik partilerin kontrol listesine girmesi için listeleniyor" dedi.

Olumsuz taban oranları olması halinde taban oran, taraflar arasında ikili vadeli form altında mutabık kalınacak.

Hoppe, "Olumsuz temel faizlerden bahsediyoruz, ancak nasıl kararlaştırılacağını söyleyip, taraflara bırakıyoruz" dedi.

Negatif faiz oranları belirli para birimleri ve piyasalarda uygulanmaktadır, ancak ikili borç piyasasında nasıl belirleneceği ve sıfırdan düşük bir oranda sabitlenip yüklenmeyeceğine ilişkin kabul edilmiş bir yaklaşım yoktur.

Alt komitede temsil edilen ve ikili Shipterm'ü tamamlayan bankalar Deutsche, Citi, HSBC ve ICBC'yi kapsamaktaydı. Deutsche Bank, o tarihten itibaren alt komiteden sendikasyon dönemi taslaklarının hazırlanmasından önce ayrıldı ancak kaynaklar, konsorsiyuma dayalı krediye maruz kalmanın sınırlı olduğunu söyledi.

Bir alt komite üyesi, "Birçok banka, Shipterm'a kararlı olmayabilir, ancak desteklemiş olabilir ve bu, doğrudan veya dolaylı kullanım için pazarın tanınmasını sağlamaya yardımcı olacaktır" dedi.

Hoppe'ye göre Banka, BIMCO'ya üye olmak zorunda değil ancak finans dünyasıyla olan ilişkisini güçlendiriyori.

Bankalar tipik olarak gemi finansmanı için kendi şirket içi formlarını kullanıyor ve BIMCO'nun yeni uzun formu onlara bir kredi anlaşması için bir başlangıç ​​noktası olarak standartlaştırılmış bir sürümü kullanma seçeneği sunuyor.

Yeni form, finansman veya yeniden finansman için ve bir veya daha fazla yeni veya ikinci el gemi için kullanılabilir.

Louis-Dreyfus, "Bütün taraflar müzakereleri için bugün hazırlanan standartların çoğundan daha kısa, basit ve dengeli bir başlangıç ​​noktası sağlayarak zamandan ve paradan tasarruf sağlayacaklar." Dedi.

Bu haber 4010 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum