Resifler balık popülasyonunu arttırdı.
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Resifler balık popülasyonunu arttırdı.

Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi Denizcilik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sarı "Yapay resiflerde bol miktarda balık, yumuşakça, kabuklu ve eklem bacaklı türü gözlenmiş olup yapay resiflerin sucul ortamda biyolojik verimliliği artırdığı tespit edilmiştir" dedi.

19 Temmuz 2017 - 07:12

Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi Denizcilik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Sarı, Erdek Körfezi'nde yapay resiflerin balık popülasyonunu artırdığını söyledi.

Sarı, gazetecilere yaptığı açıklamada, Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi Denizcilik Fakültesinin projesi olarak yürütülen Erdek Körfezi yapay resiflerinin mevcut durumunun tespitine yönelik çalışmaların tamamlandığını belirtti.

Ticari ve sportif balıkçılık açısından Marmara Denizi'nin en verimli alanlarından Erdek Körfezi'ne 6 yıl önce atılan yapay resiflerin balık popülasyonunu pozitif yönde etkilemeye başladığını vurgulayan Sarı, şöyle devam etti:

"Erdek Körfezi'ne 2011 yılında atılan yapay resiflere ilişkin yaklaşık bir yıldır sürdürülen sualtı çalışmaları sonuçlandı. Belli aralıklarla gündüz ve gece resiflere yapılan dalışlarla resiflerdeki canlı yaşamı gözlendi ve yakınlarındaki resif bulunmayan alanlarla, barındırdığı tür toplulukları açısından karşılaştırıldı."

Sarı, elde edilen sonuçlara dikkati çekerek şunları söyledi:

"Yapay resifler, atıldıkları alanda bulunan flora ve fauna tarafından tamamen kaplanmıştır. Resif atılan alanların taban yapısı tamamen kumla kaplı olup balıkların resiflerden başka saklanma ve barınma yeri bulunmamaktadır. Yapay resiflerde bol miktarda balık, yumuşakça, kabuklu ve eklem bacaklı türü gözlenmiş olup yapay resiflerin sucul ortamda biyolojik verimliliği artırdığı tespit edilmiştir. Diğer taraftan resif diplerinin ıstakozlar için önemli bir yuvalanma alanı olduğu görülmüştür. Yapay resiflerin atıldığı alanlar, kaçak trol avcılığına uygun olup taban düz ve kumludur. Yapılan dalışlarda hemen hemen tüm resif kümeleri üzerinde parçalanmış halde trol ağı parçalarıyla uzatma ağları gözlenmiştir. Diğer bir ifadeyle yapay resifler ikincil amaçları olan illegal balıkçılığı engellemede etkindir."

Prof. Dr. Sarı, 1 yıldır sürdürülen çalışmalar sonucu elde edilen bulgular ışığında yapay resiflerin amacına uygun işleve kavuştuğunu kaydetti.

Bu haber 2195 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
15 kişilik tekneden 54 mülteci çıktı
15 kişilik tekneden 54 mülteci çıktı
Yüksek Denizcilik Okulu Makine 1964 Lütfü Tuncer Aksoy vefat etmiştir.
Yüksek Denizcilik Okulu Makine 1964 Lütfü Tuncer Aksoy vefat...