KaptanHaber Haberin ve Habercili?in Kaptany
| RSS | Sitemap | Künye | Arşiv&Arama | ÜYE GİRİŞİ Sitede 317 kişi var..| 01/07/2015 22:11:52
ICS'e göre Panama geçiş ücretleri yüksek


ICS'e göre Panama geçiş ücretleri yüksek

image-1

Uluslararası Deniz Ticaret Odası (ICS), Panama Kanalı’ndan geçiş ücretlerindeki artışların çok fazla ve çok hızlı olduğunu bildirmekte.

ICS'e göre Panama geçiş ücretleri yüksek

Uluslararası Deniz Ticaret Odası (ICS), Panama  Kanalı’ndan geçiş ücretlerindeki artışların çok fazla ve çok hızlı olduğunu bildirmekte olup,  Nisan ayı içinde, Panama Kanalı geçiş ücretlerinde yapılması önerilen artışları  etkilemek üzere son bir teşebbüste daha bulunmuştur.

Panama Kanalı’ndaki yeni ücretlerin uygulanmasını Mayıs’tan Temmuz’a ertelemek için Panama Kanalı İdaresi (ACP) bir karar almıştır, buna göre konteyner gemileri, yolcu gemileri ve  soğutucu ambarlı (reefer) gemiler için olan fiyat saptamaları, planlandığı şekilde devam edecektir.  Mayıs ayında konteyner (box) ücretleri teu başına 49 ABD Dolarından 54 ABD Dolarına çıkacaktır.  Daha sonraki artış ise, konteyner ücretlerini teu başına 63 ABD Dolarına çıkaracak ve  2009 yılında teu başına 72 ABD Dolarına yükseltecektir.

Soğutucu ambarlı (Reefer) gemilerin geçiş ücretleri, Ekim ayında yaklaşık %14 artacaktır.  Yolcu gemileri de Ekim ayından itibaren ileriye doğru her bir yolcu için 100 ABD Dolarlık bir ücrete tabi olacaktır.  Her iki değişiklik de 2007-2008 soğutucu ambarlı (reefer) ve kruvazyer (yolcu gemileri) gemi mevsimlerinin başlaması ile aynı zamana rastlayacak şekilde planlanmıştır.

 ICS, bu sektörlerin belirtilen geçiş ücretlerindeki artışları onaylamaya razı olduklarını kabul etmiştir.

 Karışık yük, kuru dökme yük, tanker ve araba taşıyan gemilerle ilgili bölümlerde ise belirsizlik devam etmektedir.  Panama Kanalı İdaresi (ACP), “denizcilik endüstrisinin talebi üzerine” bu sektörler için olan artışların uygulanmasını ertelemiştir. Bir ICS sözcüsü şunları söylemiştir: “Panama Kanalı İdaresi’nin bazı bölümlere biraz daha zaman sağlamasını takdirle karşılamamızın yanı sıra, geçiş ücreti artışlarının büyüklüğü bunun ele alınmasını güçleştirmektedir.  Panama Kanalı İdaresi yetkilileri, denizcilik endüstrisinin endişelerini dinlediklerini söylemişlerdir, ancak önerinin ana unsurları hala aynıdır.”

 Uluslararası Deniz Ticaret Odası (ICS), geçiş ücretlerindeki artışların çok yüksek olduğunu ve çok kısa bir zaman çerçevesi içinde uygulandığını ileri sürmektedir.  ICS aynı zamanda, bu artışları 2009 yılında ilave fiyat arttırmalarının izlemeyeceği hususunda Panama Kanalı İdaresi’nden (ACP) uzun vadeli taahhütler almak için de lobi faaliyetlerinde bulunmaktadır.
ICS sözcüsü, “Gelecekte ne olacağı hususunda elimizde hala açık bir veri yok”, demiştir.

 Panama Kanalı İdaresi ise, 2009 yılına kadar garantili fiyat sağlamak yoluyla ”denizcilik endüstrisinde şimdiye kadar kimsenin yapmamış olduğu bir şeyi” önerdiğini öne sürmektedir.


(18.04.2007 tarihli Lloyd’s List gazetesinde yayınlanmıştır.)

Alıntı: Deniz Ticaret Odası Web Sitesi www.denizticaretodasi.org

Kaptan Haber Ajansı

Bu Haber 2100 kez okundu.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Lojiturk veya KaptanHaber.Com sorumlu tutulamaz.


(100 Kırmızı Kart gören yorum otomatik olarak sistemden çıkmaktadır)

  Henüz yorum girilmemiş. İlk yorumu siz yapın! Yorum Ekle
GÜNDEM Kategorisinden Diğer Başlıklar:
Istanbul, 100 denizci, Kabotaj Bayramı, Liman başkanlığı, Özkan Poyraz, Metin kalkavan, Denzcilik Federasyonu, İbrahim Konan, Çanakkale Boğazı, , 1 Temmuz, Kabotaj, Feridun Bilgin, Denizcilik, Eğitim, Lim Ki-Tack, IMO, Genel Sekreter, Bohai Denizi, Çin, Gemi Kazası, Sanmar Denizcilik, Abdurrahim AKARSU, vefat, Prontotour, Milano EXPO 2015 , Solar Impulse, Büyük Okyanus, Sabancı, Deniz Polisi, Kuğu, Muğla, Datça, Tekne, Bot, Yunanistan, ERDEMİR, Ali Pandır, Demir Çelik,