KaptanHaber Haberin ve Habercili?in Kaptany
| RSS | Sitemap | Künye | Arşiv&Arama | ÜYE GİRİŞİ Sitede 300 kişi var..| 03/07/2015 18:36:35
Gemi inşa sektörü yüzde 360 büyüdü


Gemi inşa sektörü yüzde 360 büyüdü

image-1

Denizcilik Müsteşarlığı Müsteşar Yardımcısı Naiboğlu, "Dünya gemi inşa sektörü son 3 yılda yüzde 89 büyürken, ülkemizde gemi sektörü yüzde 360 büyümüştür" dedi.

Denizcilik Müsteşarlığı Müsteşar Yardımcısı Hasan Naiboğlu, dünya gemi inşa sektörü son 3 yılda yüzde 89 büyüme gösterirken, Türkiye'de gemi sektörünün ise yoğun çalışmalar sonucu yüzde 360 büyüdüğünü söyledi.

Naiboğlu, Prof. Dr. Osman Turan Kongre ve Kültür Merkezi'nde düzenlenen "Gemi İnşa Sanayinin Ulusal ve Bölgesel Ekonomiye Katkısı" konulu panelde yaptığı konuşmada, kıyıların Türkiye'nin sosyo ekonomik gelişimi için en önemli kaynaklardan biri olduğunu ifade etti.

Tersanecilik faaliyetinin Türkiye'nin bulunduğu coğrafyada çok önemli olduğunu ifade eden Naiboğlu, "Dünya gemi inşa sektörü son 3 yılda yüzde 89 büyüme gösterirken, ülkemizde gemi sektörü ise yoğun çalışmalar sonucu yüzde 360 büyümüştür. Bu pazar şartlarında tersanelerimizin özellikle son 3 yılda sağladığı kapasite ve istihdam artışı ile gemi siparişleri sıralamasında ülkemiz 1.8 milyon DWT'luk hacimle dünya genelinde 23. sıradan, 8. sıraya yükseldi" diye konuştu.

Naiboğlu, tersanelerde, Denizcilik Müsteşarlığı ile yürütülen koordineli çalışmalar sonucu 2003 yılında başlatılan tevsi ve modernizasyon çalışmaları ile 500 milyon dolarlık yatırım gerçekleştiğine işaret ederek, "Bunun sonucu olarak 2 yılda fiili kapasitemiz 2 kat artmıştır. Ancak günümüz pazar şartlarında bu ülkemiz için yeterli değildir. Ülkemizde 2002 yılında 37 tersane vardı, yapılan çalışmalar sonucu bu sayı 59'a çıkmıştır. Ayrıca 60 yeni tersanenin proje ve yatırım çalışmaları devam etmektedir. Bunlar da tamamlandığı zaman toplam tersane sayımız 119'a yükselecektir" dedi.

Yaşanan gelişmelerin bir sonucu olarak 3 yıl öncesinde 550 bin DWT/yıl olan proje kapasitesinin yaklaşık yüzde 200 büyüyerek 1.4 milyon DWT'a ulaştığını aktaran Naiboğlu, şöyle konuştu: "Yeni kurulan ve kurulma aşamasında olan tersanelerin tam kapasiteye ulaşması ile toplam proje kapasitemizin 2013 yılında 6 milyon DWT/yıla yükseleceği tahmin edilmektedir. Özel sektör tersanelerinde yapılabilen en büyük gemi 15 bin DWT iken bugün 60 bin DWT'lik gemiler inşa edilebiliyor. Ayrıca yeni yatırımlarla tek parçada 340 bin DWT'lik gemi inşa edebilecek kızaklarımız yapılmıştır. Kullanılan kapasite ise 37 bin DWT'den 2003 yılında 138 bin DWT'a taşınmış, 2003'den 2005 yılına gelindiğinde ise bu değer 390 bin DWT'a çıkarılmıştır. 2002 yılında 14 bin 545 olan çalışan sayısı 2006 yılında 28 bin kişiyi aşmıştır. 2006'da gemi inşa sanayisindeki istihdam geçen yıla göre yüzde 18 artış göstermiştir."

Naiboğlu, Türkiye'nin 2005 yılında gemi inşa sanayi ürünü olarak 1.25 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirdiğini, bakım-onarım hizmet ihracatının ise yaklaşık 1 milyar dolar olduğunu belirterek, şöyle devam etti:

"Yurtiçi hizmetler toplamı olarak da yaklaşık 1.5 milyar dolarlık bir hacmi eklersek, gemi inşa sanayimizin ticari hacminin yaklaşık 4 milyar dolar olduğunu söyleyebiliriz. Gemi inşa sektörü 2006 yılının 8 aylık döneminde 1 milyar doları aşmayı başarmıştır. Bu doğrultuda sene sonunda yeni bir ihracat rekoruna ulaşılacaktır. Bundan da anlaşılacağı gibi gemi inşa sektörü cari açığı artırıcı değil, azaltıcı bir etkiye sahiptir."

Naiboğlu, şöyle devam etti: "Mega yat yapımında dünya altıncısı olan ülkemiz, 2006 yılında 3. sıraya yükselmiştir. Türkiye'deki tersaneler 2009'u da aşan bir süre için dolular. Yıllık sipariş miktarı 133.7 milyon tondan, 253.7 milyon tona yükselmiştir. Sektörün 2006'da yüzde 11'e, 2007'de ise yüzde 16 büyümesi beklenmektedir."

DenizHaber.Com

Kaptan Haber Ajansı

Bu Haber 1586 kez okundu.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Lojiturk veya KaptanHaber.Com sorumlu tutulamaz.


(100 Kırmızı Kart gören yorum otomatik olarak sistemden çıkmaktadır)

  Henüz yorum girilmemiş. İlk yorumu siz yapın! Yorum Ekle
GEMY YN?A Kategorisinden Diğer Başlıklar:
MİLPER, Electric, Hybrid, Marin, , Cem Aziz çakmak, Tuğamiral, , Çanakkale, Sahil Güvenlik, Balıkçı, Aynalı Sazan, Levrek, Abdürrahim Akarsu, Friedman, Yat, Bodrum, ABDiEkonomist, Sea Cloud , İzmir Limanı, Yelkenli, Gemi, Körfez, İzmir, Tüp Geçit, Kocaoğlu, Ulaştırma Bakanlığı, Yunanistan, Mali Kriz, Bodrum, Yunus, terapi, Güvercinlik, Polonya, Hollanda, İspanya, Meksika, Kaçak, eğitim, Akdeniz, Kırıkkale, sazan, Balıkçılık, Marmaris, Aida Stella, Yolcu Gemisi, Çanakkale Boğazı, İbrahim Konan, Celestyal Crystal, Çanakkale,