Advert
Advert
Advert
Advert
Advert
Advert

Gazprom, TürkAkım Gaz Taşıma A.Ş.'nin kurulmasını onayladı

Gazprom Yönetim Kurulu, Türk Akımı doğalgaz boru hattının Avrupa'ya uzanacak kısmının inşası için Gazprom ve Botaş arasında ortak girişim kurulmasını onayladı.

Gazprom, TürkAkım Gaz Taşıma A.Ş.'nin kurulmasını onayladı
Bu içerik 428 kez okundu.

 

Gazprom'dan yapılan açıklamaya göre Türk Akımı doğalgaz boru hattının Avrupa'ya uzanacak kısmının inşası için Botaş'la 'TürkAkım Gaz Taşıma A.Ş.' adı verilen ortak girişimin kurulması konusunu görüşen Gazprom Yönetim Kurulu kararı onayladı.

Yönetim kurulu üyeleri, TürkAkım Gaz Taşıma A.Ş.'deki yüzde 50 hisseye denk gelen, her bir 1.000 Türk Lirası değerindeki 50 hissenin Gazprom'a ait olmasını da kararlaştırdı.

Gazprom'un daha önce yaptığı açıklamaya göre ortak girişim, Rusya ve Türkiye arasında imzalanan hükümetlerarası anlaşma kapsamında Türk Akımı'nın 2. kolunun Türkiye topraklarında kalan kara kısmının inşasını gerçekleştirmek için kuruluyor.

GAZPROM, SÖZ KONUSU KISMIN TAMAMINI KULLANMA HAKKINA SAHİP

Hükümetlerarası anlaşmaya göre Gazprom, Türkiye topraklarından sınırdaş ülkelere kadar uzanan kara kısmının hacminin yüzde 100'ünü kullanma hakkına sahip.

Söz konusu kısmı inşa edecek şirket, tarife düzenleme, üçüncü kişilerin erişimi ve yapısal ayrışma ile ilgili normlar da dahil olmak üzere doğalgaz pazarını düzenleyen Türk kanunlarına tabi olmayacak. (Sputnik)

Sende Yorumla... (Yorumlarda fotoğrafının görünmesini istiyorsan ÜYE OL)
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bakan Elvan’dan İzmir'e liman sözü
Bakan Elvan’dan İzmir'e liman sözü
Gemi yasağının arkasında AB'nin olduğu iddiası
Gemi yasağının arkasında AB'nin olduğu iddiası