Bu Projeler İzmir’e Çağ Atlatacak
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Bu Projeler İzmir'e Çağ Atlatacak

Başbakan Binali Yıldırım geçtiğimiz gün bir dizi açılış için geldiği İzmir'de müjdeleri sıralarken, tüm projelerin kararlılıkla sürdürülerek tek tek hizmete açılacağını söyledi.

12 Eylül 2017 - 10:59

Başbakan Binali Yıldırım geçtiğimiz gün bir dizi açılış için geldiği İzmir'de müjdeleri sıralarken, tüm projelerin kararlılıkla sürdürülerek tek tek hizmete açılacağını söyledi. İzmir'de hayata geçirilecek dev projeler kentin yıldızını parlattı. Balçova'da tüp geçit ile İstinyepark, Çiğli'de Çandarlı Otoyolu'nun uzatılması, Bayraklı'da şehir hastanesi kampüsü projeleri, bu bölgelerdeki arazi ve konut fiyatlarını yükseltti. Yıldırım'ın açıkladığı dev projelerle İzmir dünyanın en önemli cazibe merkezlerinden biri haline gelecek. Aynı şekilde Yıldırım'ın temellerini attığı Alsancak, Karşıyaka ve Göztepe stadyum inşaatlarıyla birlikte İzmir sporda da büyük atılım yapacak.

İŞTE KENTİ UÇURACAK YATIRIMLAR

Başbakan Binali Yıldırım'ın İzmir'de gerçekleştirileceğini açıkladığı dev projeler şunlar:

KÖRFEZ TÜP GEÇİDİ

İzmir'i kuzey ve güney aksında birleştirecek Körfez Tüp Geçit Projesi kent merkezindeki trafiği rahatlatacak. İzmir'in trafiğini ring haline getirecek proje kapsamında Çiğli'den körfezin yarısına kadar köprü yapılacak. Ardından köprüden denizin altına açılacak tüp geçit ile birlikte İnciraltı'na kadar yol inşa edilecek. Bu tünel İnciraltı'ndan Çeşme-Aydın otoyoluna bağlanacak. Bu sayede günde on binlerce araç şehir merkezine uğramadan geçiş yapmış olacak.

BAYRAKLI ŞEHİR HASTANESİ

2019 yılında bitirilmesi planlanan ve yaklaşık 3 milyar liraya mal olacak Bayraklı Şehir Hastanesi 2 bin 60 yatak kapasiteli şehir hastanesi olacak. İçerisinde oteli, restoranları çeşitli aktivite alanları bulunacak hastanede; günde 71 bin 500 hastaya sağlık hizmeti verilecek. Şehir hastanesinde 568 yatak kapasiteli genel hastane, 373 yatak kapasiteli kadın doğum ve çocuk hastanesi, 213 yatak kapasiteli kardiyovasküler cerrahi hastanesi, 159 yatak kapasiteli onkoloji hastanesi, 300 yatak kapasiteli fizik tedavi ve rehabilitasyon hastanesi, 100 yatak kapasiteli yüksek güvenlikli adli psikiyatri hastanesi, 347 yatak kapasiteli yoğun bakımlar, 51 ameliyathane ve 414 poliklinik bulunacak.

ÇANDARLI OTOYOLU

Bu yıl içinde başlanması planlanan, Menemen'den sonra Nemrut Körfezi ve Aliağa'yı da içerisine alacak ve Çandarlı Limanı'na kadar gidecek 76 kilometrelik proje günde 60 bin aracın geçtiği bölgede yapılacak. Yol, gidiş geliş toplam altı şeritli olacak. Yolun tamamlanmasıyla bölgede Tüpraş'ın, Petkim'in, Nemrut'taki limanların yol açtığı ağır araç trafiği sorunu bitecek. Menemen, Aliağa ve Çandarlı'da yaşayanların ulaşımı kolaylaşacak.

Otoyol İzmir-Ayvalık- Bergama-Çanakkale yoluna alternatif olacak. Yap-işletdevret modeliyle gerçekleştirilecek projede günde 35- 40 bin aracın geçişi öngörüldü. Yolun devreye girmesiyle hem bölge ekonomisinin hem de ağır sanayinin büyümesi bekleniyor. Çiğli - Aliağa - Çandarlı Otoyolu, Sasalı Köprülü Kavşağı çıkışından başlayacak, Hatundere ve Helvacı mevkilerinden geçerek, Çandarlı Liman bölgesinde son bulacak. Projede 14 adet köprülü, 4 adet hemzemin kavşak, 6 adet ücret toplama alanı, 3 adet otoyol hizmet alanı ve 7 adet viyadük bulunacak.

İSTİNYEPARK

İzmir'in Balçova ilçesi sınırları içinde Fahrettin Altay Meydanı'nın yakınına inşa edilecek İstinyepark Alışveriş Merkezi inşaatı da tüm hızıyla sürüyor. AVM inşaatı henüz tamamlanmadan Balçova'da emlak fiyatları tavan yaptı. Ortalama bin 500 lira olan ev kiraları 2 bin ila 2 bin 500 liraya kadar çıktı. Bunun yanı sıra İnciraltı'ndan geçmesi planlanan körfez tüp geçit projesi de arsa ve konut fiyatlarını artıran faktörlerden biri oldu.

SABUNCUBELİ TÜNELİ

Başbakan Yıldırım tarafından "ışık gördü" açılışı yapılan Sabuncubeli Tüneli'nde de sona gelinirken, Yıldırım'ın deyimiyle "korkunç Sabuncubeli" lafı tarihe karışacak. Her biri iki gidiş iki gelişten oluşan iki tünel toplam 8 bin 140 metreyi bulurken proje 500 milyon liraya mal oldu. Sabuncubeli Tüneli sayesinde sürücüler 14 viraj çilesinden kurtulacak, 45 dakikalık yol 15 dakikaya inecek. (YeniAsır)

Bu haber 746 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Karadeniz'den 25 kiloluk levrek çıktı
Karadeniz'den 25 kiloluk levrek çıktı
700 milyon liralık ordino kavgası
700 milyon liralık ordino kavgası