Advert
Advert
Advert
Advert
Advert
Advert

Yat bir anda battı, neden battığı bilinmiyor

Batan motoryatta bulunan 11 kişiden 8'i Sahil Güvenlik botuna alındı Motoryatın altında kaldığı belirlenen 3 kişiden birinin cesedi çıkartıldı.

Yat bir anda battı, neden battığı bilinmiyor
Bu içerik 1425 kez okundu.

Yat bir anda battı, neden battığı bilinmiyor

Batan motoryatta bulunan 11 kişiden 8'i Sahil Güvenlik botuna alındı Motoryatın altında kaldığı belirlenen 3 kişiden birinin cesedi çıkartıldı Muğla Valisi Civelek: "Tekne sahibi Ali Doğan Çayırlıoğlu'nun cesedine ulaşıldı, bölgede arama çalışmaları devam ediyor" Marmaris Kaymakamı Yüksel:"Bize ulaşan bilgilerde deniz dibinde görüş mesafesinin yarım metreden az olduğu yönünde. Çalışmalar bu nedenle güçlükle yürütülüyor"Motoryatın Bozburun Limanı'ndan hareket etmesinden 10 dakika sonra arka kısmından su alması sonucu battığı öğrenildiKazada hayatını kaybeden motoryatın sahibi Çayırlıoğlu'nun İstanbul'da bir gübre distribütörü olduğu, eşi ve çalışanlarını 4 günlüğüne koylarda özel tura çıkardığı öğrenildi

Muğla'nın Marmaris ilçesi Bozburun açıklarında bir motoryat henüz belirlenemeyen bir nedenle batarken, motoryatın altında kaldığı belirlenen 3 kişiden birinin cesedi çıkartıldı.

Alınan bilgiye göre, Marmaris ilçesi Bozburun Mahallesi açıklarında motoryatın battığını görenler, yetkililere haber verdi. Henüz belirlenemeyen nedenle batan motoryatın olduğu bölgeye Sahil Güvenlik Marmaris Grup Komutanlığı ekipleri sevk edildi.

Motoryatta bulunan 11 kişiden, aralarında kaptanın da bulunduğu 8'i, Sahil Güvenlik ekipleri tarafından bota alındı. Yapılan çalışmalarda, motoryatın altında kaldığı belirlenen 3 kişiden birinin cesedine ulaşıldı.

- Kayıp 2 kişiyi arama çalışmaları sürüyor

Muğla Valisi Esengül Civelek, içerisinde 11 kişi bulunan 20 metre uzunluğundaki "Anemone" isimli teknenin Marmaris Bozburun Limanı'nın yaklaşık 200 metre açıklarında battığını ve ilk belirlemelere göre teknedeki 8 kişinin kurtarıldığını söyledi.

Civelek, "Tekne sahibi Ali Doğan Çayırlıoğlu'nun cesedine ulaşıldı, bölgede arama çalışmaları devam ediyor." dedi.

Bu arada tura çıkan motoryatta Ali Doğan Çayırlıoğlu, Zeynep Ağdemir, Mert Ali Ağdemir, Ayhan Ağdemir, Safia Ağdemir, Mustafa Donka (kaptan), Bartu Donka, Yücel Bektaş (gemici), İsmail Turgut, Dilek Çayırlıoğlu ve Giray Donka'nın bulunduğu belirlendi.

Motoryatın altında kaldığı belirlenen 15 yaşındaki Mert Ali Ağdemir ve 40 yaşlarındaki Safia Ağdemir'i arama çalışmaları sürüyor. 7 yaşındaki Bartu Donka ve 50 yaşlarındaki İsmail Turgut'un hastaneye kaldırıldığı ve hayati tehlikelerinin bulunmadığı, diğer kazazedelerin sağlık durumunun iyi olduğu belirtildi.

- 30 metre derinliğe battı

Arama çalışmaları hakkında AA muhabirine bilgi veren Marmaris Kaymakamı Celalettin Yüksel, motoryatın batması sonucu denizde kaybolan 2 kişiyi arama çalışmalarının 30 metre derinlikte güçlükle sürdürüldüğünü söyledi.

Marmaris Sahil Güvenlik Grup Komutanlığına bağlı 10 kişiden oluşan dalış timi ekiplerine takviye olarak 5 kişilik Muğla Emniyet Müdürlüğü dalış timinin de bölgeye gelerek çalışmalara katıldığını belirten Yüksel, "Bize ulaşan bilgilerde deniz dibinde görüş mesafesinin yarım metreden az olduğu yönünde. Çalışmalar bu nedenle güçlükle yürütülüyor." dedi.

Yüksel, batan tekneden kurtarılan ve Marmaris Devlet Hastanesinde tedavi altına alınan 7 yaşındaki Bartu Donka'nın Denizli'ye sevk edildiğini kaydetti.

- "Bir anda suya gömüldük"

Kazadan hafif yaralı olarak kurtulan yat kaptanı Mustafa Donka, olayın aniden gerçekleştiğini söyledi.

Motoryatın su almaya başladığını gemicisinden öğrendiğini ifade eden Donka, "Bir anda oldu. Çocuk bağırmaya başladı. Yat, suyu herhalde arka taraftan aldı. Anlatacak bir şey yok. Limandan çıktık, bir anda suya gömüldük." diye konuştu.

Restoran işletmecisi Salih Okyar ise teknenin sabah limandan ayrıldığını belirterek, "Giderken yavaş yavaş ağırlaşmaya başladı. Motoryatın arkası açık gibi duruyordu. Geriye gelen bir tekne vardı. Bu teknedekiler 'Batıyorsunuz' diye bağırıyordu. Yat 150 metre gitti kadar gitti sonra bir anda denizin içine inmeye başladı." dedi.

- Motoryatın batma anı cep telefonuyla görüntülendi

Bu arada, motoryatın batma anı ve çevredeki teknecilerin botlarla kazazedeleri kurtarmaya çalışması vatandaşlar tarafından cep telefonlarıyla görüntülendi. Görüntülerde arka tarafından batmaya başlayan teknenin kısa sürede sulara gömüldüğü görülüyor.

- Ailesi ve çalışanlarını tatil için tura çıkarmış

Kazada hayatını kaybeden motoryatın sahibi Ali Doğan Çayırlıoğlu'nun İstanbul'da gübre distribütörü olduğu, motoryatı 2 ortağıyla sırayla kullandıkları öğrenildi.

Kendisine sıra gelen Çayırlıoğlu'nun, eşi Zeynep ile şirketinin muhasebecisi Ayhan Ağdemir ile eşi Safia Ağdemir çocukları Zeynep, Mert Ali, Ayhan Ağdemir, motoryat kaptanı Mustafa Donka çocukları Giray ve Bartu Donka, gemici Yücel Bektaş ile İsmail Turgut'u 4 günlük tatil için Bozburun etrafında koyları gezdirmeye çıkardığı öğrenildi.

Çayırlıoğlu'nun personeli her yıl 4 günlüğüne motoryat ile özel tura çıkardığı ifade edildi. Motoryatın Bozburun Limanı'ndan hareket etmesinden 10 dakika sonra arka kısmından su aldığı ve battığı kaydedildi.

Öte yandan, olayda hayatını kaybeden motoryatın sahibi Çayırlıoğlu'nun cesedi sahil güvenlik ekipleri tarafından sudan çıkarılarak Bozburun'daki sağlık ocağına getirildi.

Su altında kalan Safiye ve Mert Ali Ağdemir'i arama çalışması devam ediyor.

Sende Yorumla... (Yorumlarda fotoğrafının görünmesini istiyorsan ÜYE OL)
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bakan Elvan’dan İzmir'e liman sözü
Bakan Elvan’dan İzmir'e liman sözü
Türkiye'nin uçak gemisi
Türkiye'nin uçak gemisi