Advert
Advert
Advert
Advert
Advert
Advert

İBB'den 'bulanıklık' açıklaması

Cumhuriyet'ten Hazal Ocak'ın haberine göre; Marmara Denizi’ndeki 11 adaya yeni adaların daha eklenmesi planlanıyor

İBB'den 'bulanıklık' açıklaması
Bu içerik 615 kez okundu.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) tarafından Pendik sahiline yapılması planlanan 3 adanın inşaası sırasında denizin kirlenmeyeceği “sadece bulanıklık oluşacağı” belirtildi. CHP’li Meclis Üyesi Tarık Balyalı, projenin takipçisi olacaklarını vurgulayarak “Projede 9 milyon metreküp dolgu malzemesi kullanılacak. Bu devasa deniz dolgusu bile projeye karşı çıkmak için yeterli. Bu proje denizi bitirecek” dedi.

11 adaya 3 adacık daha

Cumhuriyet'ten Hazal Ocak'ın haberine göre; Marmara Denizi’ndeki 11 adaya yeni adaların daha eklenmesi planlanıyor. İBB tarafından inşaa edilecek Pendik Deniz İçi Su Sporları Adası Düzenleme projesi ilk olarak geçen şubatta duyuruldu. Proje Pendik sahilinde Marina ile Pendik Tersanesi arasında ve birbiriyle bağlantılı toplam yüzölçümü 603 bin 500 metrekare olan 3 adacıktan oluşuyor. Adaların toplam kıyı uzunluğu ise 7 bin 460 metreye ulaşacak.

Projeye göre birbiriyle bağlantılı adalarda su sporu alanları, yelken, tekne turları, gezinti ve seyir terasları, dinlenme ve yemek alanları, parklar ve bisiklet parkurları gibi çok sayıda aktivite alanı olacak. Adaya ulaşım için karayla arasında araç trafiğine kapalı bir asma köprü, yat ve çekek alanı, Teleferik İstasyonu ve Su Taksi Terminali inşa edilecek. Adaların arasına da köprüler inşa edilerek bağlantıları sağlanacak. Projeye ilişkin henüz imar planları yok.

İBB ve Pendik Belediyesi’nin CHP’li meclis üyeleri projeye tepkili. Meclis üyeleri Tarık Balyalı, İsa Öztürk ve Ayşe Ayla Tayaroğlu, İBB’den proje hakkında bilgi almak için soru önergesi verdi. Soru önergesine skandal niteliğinde bir yanıt geldi. Yanıtta adaların bir set ile çevreleneceği belirtilerek dolgu faaliyetlerinin bu çevre bandı içinde gerçekleşeceği ifade edildi. Dolgu çalışmaları sırasında oluşacak bulanıklığın bant içinde kalacağı anlatılan yanıtta “Sanılanın aksine bulanıklık kirlilik değildir. Dolgu malzemesi deniz dolguları için uygun, kontemine (kirletici) olmayan özellikte olacaktır. Bu malzeme kirlilik oluşturmayacak ve potansiyel bulanıklık çevre bandı içinde tutulacaktır” ifadeleri kullanıldı.

Sende Yorumla... (Yorumlarda fotoğrafının görünmesini istiyorsan ÜYE OL)
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Gemi yasağının arkasında AB'nin olduğu iddiası
Gemi yasağının arkasında AB'nin olduğu iddiası
Gemi ve yat sektörünün ihracatı  2 katına çıktı
Gemi ve yat sektörünün ihracatı 2 katına çıktı