Advert
Advert
Advert
Advert
Advert
Advert

Av yasağı başladı, balık fiyatları arttı

Denizlerde 15 Nisan’da başlayan av yasağı, balık fiyatlarında artışa neden oldu

Av yasağı başladı, balık fiyatları arttı
Bu içerik 198 kez okundu.

Sinop-Kastamonu Su Ürünleri Kooperatifleri Birliği Başkanı Ali Bayrak, av yasağının başlamasının ardından özellikle 1 haftalık süreçte balık fiyatlarının yüksek seyretmesini beklediklerini söyledi.

DİP BALIKLARI AZ

Av yasağının başlamasının fiyatların yükselmesinde en önemli etken olduğuna işaret eden Bayrak, bunun yanında "dip balıkları" diye tabir edilen balık türleri avında yaşanan düşüklüğün de fiyatların yükselmesine neden olduğuna dikkati çekti.

TEZGAHLAR EN BOŞ GÜNLERİNİ GEÇİRİYOR

Tezgahların şu an itibarıyla sezonun en boş günlerini geçirdiğini ifade eden Bayrak, "Bilindiği gibi büyük balıkçı tekneleri için av yasakları başladı. Artık 1 Eylül’e kadar kıyı balıkçılarımızın ağlarına takılacak balıkların yolunu gözleyeceğiz. Dolayısıyla bu durum fiyatların bir anda artmasına neden oldu. Fiyatların artmasının diğer bir etkeni de dip balıkları diye tabir edilen ve yılın tamamında avlanabilen istavrit, mezgit ve barbunya gibi balık türlerinde yaşanan azalma. Bu iki tablo bir araya gelince balık fiyatları arttı" diye konuştu.

'BU TABLONUN GEÇİCİ OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORUZ'

Balıkçı İbrahim Gündoğdu ise fiyatların artmasının doğal olduğunu belirterek "Her sezon bitişinde ilk günlerde artışlar yaşanır. Bu tablonun geçici olduğunu düşünüyoruz. Fiyatlar bir hafta sonra tekrar normale dönecektir." dedi.

SİNOP'TA İSTAVRİT, MEZGİT 15 LİRA, BARBUNYA 30 LİRA

Sinop’ta tezgahlarda istavrit ve mezgitin kilogramları 15, az miktarda avlanabilen barbunyanın ise 30 liradan başlayan fiyatlarla satılıyor. 

Sende Yorumla... (Yorumlarda fotoğrafının görünmesini istiyorsan ÜYE OL)
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
KOSDER'den PSC Çalıştayı
KOSDER'den PSC Çalıştayı
Tamer Kıran, adaylığını açıkladı
Tamer Kıran, adaylığını açıkladı