Advert
Advert
Advert
Advert
Advert
Advert

Karadeniz'in Sularına Emanet Edilmiş Sovyet Heykelleri

Sovyetler Birliği yıkıldıktan sonra eski Rus liderlerinin heykellerini saldırılardan korumak için denizin dibine taşıdılar. Ortaya çıkan manzara ise artık dalgıçların uğrak mekanı haline geldi.

Karadeniz'in Sularına Emanet Edilmiş Sovyet Heykelleri
Bu içerik 508 kez okundu.

Karadeniz kıyısından yaklaşık 100 metre uzaklıkta ve yine yaklaşık 12 metre derinliğinde Sovyet dönemine ait 50 heykel yer alıyor.

Dalgıç Vladimir Borumensky, saldırıya uğrayan Sovyet heykellerini Karadeniz'in Kırım kıyısına 100 metre mesafede 12 metre derinliğe emanet etti.

Sovyetler Birliği yıkıldıktan ve Ukrayna'nın bağımsızlığından sonra Ukrayna milliyetçiliği, Ukrayna'nın tüm köy ve kentlerindeki Sovyet izlerini silmek istiyordu. Bunun için ilk elden Sovyet önderleri anısına yapılan heykelleri bir bir ortadan kaldırmaya başladı.

Donetsk'te yerel bir dalış kulübünde eğitmenlik yapan Vladimir Borumensky, 1991 yılında ilk heykeli Kırım'a taşıdı. Burunda kayalık bir yere yerleştirdi. Ama heykele burada da rahat vermediler ve büstü parçaladılar.

Bütün heykelleri bu yolla koruyamayacağını düşünen Vladimir'in bu duruma bir çözüm bulması gerekiyordu. Sonunda heykeli denizin içinde bir yere yerleştirmeye karar verdi.

Dalış ve Sovyet heykeli düşkünleri için, Borumensky'nin heykelleri yerleştirdiği yere her yıl bir kamp düzenlendi.

Böylece Sovyetler Birliği'nin farklı bölgelerinden büstler gelmeye başladı. 8 İşte o heykellerden bazıları;

Sende Yorumla... (Yorumlarda fotoğrafının görünmesini istiyorsan ÜYE OL)
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İlkfer Grup Yeni Binasını ve Müzesini 29 Nisan'da Açıyor
İlkfer Grup Yeni Binasını ve Müzesini 29 Nisan'da Açıyor
Türk Loydu Cem Melikoğlu İle Devam Dedi
Türk Loydu Cem Melikoğlu İle Devam Dedi