Hamburglu Tersane ve Liman işçileri direniyor!
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Hamburglu Tersane ve Liman işçileri direniyor!

Blohm & Voss ve Hamburg tersane işçileri, dijitalleşmeye bağlı olarak yeni işyerlerinde yeni uygulamalar hakkında işçilerin ve sendikanın neredeyse söz hakkının olmamasına karşı eylem yaptılar.

07 Nisan 2017 - 05:10

Tersanelerde dijitalleşme ileri sürülerek makinaların yenileştirilmesi sonucu 300 işyeri yok edilerek çalışanların sokağa atılacağı ifade ediliyor.

Federal Hükümet tarafından denizcilik alanında dijitalleşmenin yarattığı şanslar adlı 10. Ulusal Maritim Konferansı düzenleniyor. Hamburg’da düzenlenecek olan konferansa sendika ve işveren temsilcileri de katılacaklar.

İşverenlerin yeni planları ve çıkışlara karşı düzenlenen eyleme 1000 civarında işçi katıldı. İşçiler, hem limanda hem de tersanede öğlen iş çıkış saatinde eylem yaptı. Eylemler işyerlerinin önünde başladı. Ardından eyalet parlamentosunun önüne kadar yürüyüş yapan işçileri Hamburg DGB Başkanı Katja Karger, Ver.di Sendikası Hamburg Bölge Yöneticisi Bertholt Bose, IG Metall Küste Başkanı Meinhard Geiken karşıladılar. AIR BUS, Lürssen, HHLA, Diehl ve bazı işyerlerinde sendikacılar ve temsilciler, DİDF Hamburg yöneticileri ve Hamburg Eyalet Milletvekili Deniz Çelik de eyleme katılarak destek verdiler.

IG METAL

İşverenlerin uyarıldığı eylemde Bölge Başkanı Bose ve IG Metall Kuzey Bölge Başkanı Geiken birer konuşma yaptılar.

Bose yaptığı konuşmada, sendikalarla işveren temsilcilerinin yer aldığı birlikte genellikle liman ve tersanelerin durumunu ve geleceğini sözde tartıştıklarını ifade ederek bu toplantılarda aldatıldıkları için bu birlikten ayrıldıklarını söyledi.

Geiken ise konuşmasında işverenlere ve hükümete seslenerek işyerlerinin Almanya içinde kalmasını talep ederek çağrıda bulundu. Farklı işyerlerinden gelen temsilciler de yaptıkları konuşmalarda dayanışma duygularını ifade ettiler.

Eyleme katılan bazı işçiler  yaptıkları açıklamada, sendikanın çok tutarsız davrandığına değinerek eleştirilerde bulundular. Sendika tutarlı olsa işverenlerin bu saldırılarını durdurabileceklerini vurguladılar.

Bu haber 607 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Rus radarları, 'görünmez' Fransız gemisini takip ediyor
Rus radarları, 'görünmez' Fransız gemisini takip ediyor
Fitch'in yeni raporuyla İzmir zirvedeki yerini korudu
Fitch'in yeni raporuyla İzmir zirvedeki yerini korudu