Advert
Advert
Advert
Advert
Advert
Advert

Kuzey Atlantik gemi hattında buz dağı istilası

Titanik'in battığı sulardaki buz dağı sayısı, son bir haftada 37'den 450'ye çıktı.

Kuzey Atlantik gemi hattında buz dağı istilası
Bu içerik 314 kez okundu.

Atlantik Okyanusu'nun kuzeyindeki transatlantik gemi  hattı güzergahı son bir hafta içinde alışılmadık yoğunlukta bir buz dağı  istilasına sahne oldu. 

ABD Sahil Güvenliği'nin buz izleme biriminden alınan bilgiye göre,  bölgede geçen hafta 37 olan buzdağı sayısı bu hafta 450'ye kadar çıktı.

 

Yılın bu zamanlarında olağan koşullarda, bölgede ortalama 80 kadar buz  dağı bulunduğunu kaydeden yetkililer, bölgeye son bir hafta içinde kuzeyden  sürüklenerek gelen 400'den fazla buzdağının Kanada'nın Newfoundland kıyısı  açıklarından geçen hattı işgal ettiğini belirtti.

Saat yönünde esen güçlü rüzgarların buz dağlarını güneye  sürüklemesinin söz konusu yoğunluğa yol açmış olabileceği değerlendirmesinde  bulunan uzmanlar, yoğunluğun oluşmasında küresel ısınma sebebiyle Grönland'dan  kopan buz kütlelerinin artmasının da etkili olmuş olabileceğini ifade etti.

Buz dağı yoğunluğu nedeniyle bölgede seyreden gemiler önlemlerini  artırdı.

Kendi döneminin en büyük transatlantik yolcu gemisi olan Titanik,  1912'de aynı yerde bir buz dağına çarparak sulara gömülmüş, bin 500 kişinin  hayatını kaybetttiği kaza, barış döneminde yaşanan en büyük gemicilik  facialarından biri olarak tarihe geçmişti.

Sende Yorumla... (Yorumlarda fotoğrafının görünmesini istiyorsan ÜYE OL)
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İlkfer Grup Yeni Binasını ve Müzesini 29 Nisan'da Açıyor
İlkfer Grup Yeni Binasını ve Müzesini 29 Nisan'da Açıyor
Türk Loydu Cem Melikoğlu İle Devam Dedi
Türk Loydu Cem Melikoğlu İle Devam Dedi