Kuzey Atlantik gemi hattında buz dağı istilası
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Kuzey Atlantik gemi hattında buz dağı istilası

Titanik'in battığı sulardaki buz dağı sayısı, son bir haftada 37'den 450'ye çıktı.

07 Nisan 2017 - 04:38

Atlantik Okyanusu'nun kuzeyindeki transatlantik gemi  hattı güzergahı son bir hafta içinde alışılmadık yoğunlukta bir buz dağı  istilasına sahne oldu. 

ABD Sahil Güvenliği'nin buz izleme biriminden alınan bilgiye göre,  bölgede geçen hafta 37 olan buzdağı sayısı bu hafta 450'ye kadar çıktı.

 

Yılın bu zamanlarında olağan koşullarda, bölgede ortalama 80 kadar buz  dağı bulunduğunu kaydeden yetkililer, bölgeye son bir hafta içinde kuzeyden  sürüklenerek gelen 400'den fazla buzdağının Kanada'nın Newfoundland kıyısı  açıklarından geçen hattı işgal ettiğini belirtti.

Saat yönünde esen güçlü rüzgarların buz dağlarını güneye  sürüklemesinin söz konusu yoğunluğa yol açmış olabileceği değerlendirmesinde  bulunan uzmanlar, yoğunluğun oluşmasında küresel ısınma sebebiyle Grönland'dan  kopan buz kütlelerinin artmasının da etkili olmuş olabileceğini ifade etti.

Buz dağı yoğunluğu nedeniyle bölgede seyreden gemiler önlemlerini  artırdı.

Kendi döneminin en büyük transatlantik yolcu gemisi olan Titanik,  1912'de aynı yerde bir buz dağına çarparak sulara gömülmüş, bin 500 kişinin  hayatını kaybetttiği kaza, barış döneminde yaşanan en büyük gemicilik  facialarından biri olarak tarihe geçmişti.

Bu haber 685 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Rus radarları, 'görünmez' Fransız gemisini takip ediyor
Rus radarları, 'görünmez' Fransız gemisini takip ediyor
Rus gemisindeki 6 mürettebat böyle kurtarıldı
Rus gemisindeki 6 mürettebat böyle kurtarıldı