‘Erzurum Liman Kenti oldu’
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

‘Erzurum Liman Kenti oldu’

Doğu ve Güneydoğu’yu Karadeniz’e bağlayan, Erzurum’a liman kenti özelliği kazandıran Dallıkavak, Kırık, Ovit, Kop ve Zigana Tünellerinin ulaşıma açılmasıyla birlikte, bölge illerinde özellikle sınır ticaretinde önemli gelişmeler bekleniyor.

04 Nisan 2017 - 05:32

 

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Mahmut Akdağ’ın da katıldığı Yerel Medya Buluşmasında, yapılan ulaştırma yatırımlarıyla bölgede sınır ticaretinin hız kazanacağına dikkat çekti, Erzurum Başta olmak üzere bölge illerinin dört gözle beklediği Hızlı Tren projesiyle ilgili de önemli bilgilendirmelerde bulundu.

Doğu ve Güneydoğu’yu Karadeniz’e bağlayan, Erzurum’a liman kenti özelliği kazandıran Dallıkavak, Kırık, Ovit, Kop ve Zigana Tünellerinin ulaşıma açılmasıyla birlikte, bölge illerinde özellikle sınır ticaretinde önemli gelişmeler bekleniyor. Ulaştırma Bakanı Ahmet Arslan, Basın Yayın Enformasyon Genel Müdürlüğü tarafından Kars’ta düzenlenen Yerel Medya Buluşması toplantısında bu noktaya dikkat çekti. Bakan Arslan, bölge illerine yapılan ulaştırma yatırımlarının, bölgenin ekonomik kalkınmasına da yol açtığını kaydetti.

HIZLI TREN AÇIKLAMASI

Hızlı trenle ülkeyi bir boydan bir boya birleştirmeyi hedeflediklerini vurgulayan Bakan Arslan, "Ülkemizi yüksek hızlı trenle tanıştırdık. Artık ülkemiz, Avrupa'nın 6'ncı, dünyanın 8'inci yüksek hızlı tren işletmecisi olan bir ülke. Ama 'Ankara, Konya, Eskişehir, İstanbul, Kocaeli'nin bağlanmış olması bize yetmiyor' diyoruz. Bütün çalışmalarımız ve hedeflerimiz şu; hızlı treni ülkenin her yerine yaymak. Yani İstanbul'dan sonra Kapıkule'den Avrupa'ya götürmek ve Ankara'dan bu tarafa. Sivas'ın inşaatı devam ediyor. Erzincan'ın ihalesi devam ediyor. Hemen devamında Erzurum, Kars'ı da hızlı trene kavuşturacak çalışmayı yürütüyoruz."

“YÜKSEK HIZLI TREN DEĞİL, HIZLI TREN ÇÜNKÜ..”

Toplantıda kendisine yöneltilen “Erzincan’a kadar ‘Yüksek Hızlı Tren’, Erzincan’dan Erzurum ve Kars’a kadar ‘Hızlı tren’.. Neden ‘Yüksek Hızlı Tren’ Erzurum ve Kars’a kadar değil? sualine Bakan Arslan, “Yüksek Hızlı trenle yük taşımacılığı yapılamıyor. Erzurum ve Kars’ta yük taşımacılığı yoğun olması sebebiyle “Hızlı Tren” dedik. Aksi takdirde yük taşımacılığına da ayrı bir hat belirlemek gerekir ki bu da doğru bir yatırım olmayacaktır.” cevabını verdi.

İLETİŞİM ALANINDA YAPILAN ÇALIŞMALAR

İletişim alanında önemli çalışmalara imza attıklarını ve projelerinin sürdüğünü söyleyen Bakan Arslan, Özellikle, fiber optik altyapısını çok hızlı bir şekilde artırıp geliştirdiklerini bildirdi. Adil kullanım kotasıyla ilgili düzenleme yaptıklarını da anlatan Bakan Arslan, 1 Mayıs'tan itibaren 02.00-08.00 saatlerindeki kullanımların bu kotadan düşmemesi kararını uygulayacaklarını dile getirerek, şöyle konuştu:

"Adil kullanım kotası dolduğunda kapasite özellikle 1 MB düşüyordu ve inşallah bunu da 3 MB en fazla düşecek şekilde 1 Mayıs itibarıyla uyguluyoruz. Yani, adil kullanım kotası 2018 yılı sonunda tamamen kalkmış olacak ancak, 2018 yılına varmadan biz 1 Mayıs'ta 02.00 ila 08.00 arasında kullanımları kotadan düşmeyeceğiz ve yine şu andaki uygulamada kota dolduktan sonra 1 MB düşen kapasite en fazla 3 MB düşecek. Bu da, bu alandaki kullanıcılarımızın çok daha verimli internet kullanımını sağlamak demek.

Bölgemizde GSM operatörlerinin özellikle baz istasyonları kuramadıkları nedeniyle birçok köyümüz kaliteli internet hizmeti ve cep telefonu kullanımı sağlayamıyordu. Bu konuda bakanlık olarak bir uygulama başlatmıştık. Şu ana kadar özellikle, 3G ve 2G olarak hizmet alan yerlerle anlaşma yaptık. Bundan sonra, 4,5G hizmeti alacaklar. Cep telefonlarının ve internetin çekmediği 1472 yeri tespit ettik, bununla ilgili olarak ihaleyi yaptık. Evrensel Hizmet Fonu'ndan parasını karşılayacağız ve buralara 4,5G kalitesinde internet ve kesintisiz GSM operatörleri marifetiyle görüşme sağlamış olacağız."

“GÖREN GÖZ” UYGULAMASI

Görme engelliler için "Gören Göz" adlı bir uygulamalarının bulunduğunu hatırlatan Arslan, bu doğrultuda navigasyon ve özel yazılıma sahip 5 bin cihaz dağıtacaklarını aktardı.

Bu uygulama ile görme engellilerin kendilerine verilen cihazla sanki görebiliyor gibi istedikleri noktaları seçebildiğini kaydeden Arslan, "Ellerindeki cihaz gitmek istedikleri yeri tanımlıyor, 'Yolu geçiyorsun, karşıya geçtin, durağa geldik, kavşağa geldik' gibi uyarılarda bulunuyor. Bununa ilgili daha önce 10 bin cihaz dağıtmıştık, şimdi 5 bin cihazın dağıtılmasıyla ilgili de süreci başlattık. İnşallah, 41 ilde görme engelli vatandaşlarımıza 5 bin navigasyon ve özel yazılımı içinde bulunduran telefonları dağıtmış olacağız ve hayatlarını kolaylaştırmış olacağız." ifadelerini kullandı.

ELEKTRONİK CİHAZ KISITLAMASI

Arslan, ABD ve Birleşik Krallık'a doğrudan uçuşlara getirilen elektronik cihaz kısıtlamasına da değindi.

Yolcuların cep telefonlarından büyük cihazları uçuş sırasında yanlarına alamadığını dile getiren Arslan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bu uygulamanın ortadan kaldırılmasıyla ilgili gerekli girişimlerde bulunuyoruz. Bakanlık olarak teknik gelişmelerde girişimlerde bulunuyoruz, Dışişleri Bakanlığımıza gerekli bilgileri vererek onların da diplomatik yoldan çalışmalarını yürütmesini sağlıyoruz. Ülkemizin bu alandaki güvenlik önlemleri yönünde kullandığı donanım ve cihazların uluslararası otoritelerin istediğinin de üzerinde olduğunu ortaya koyduk ve teknik ekipler şu anda anlaştılar. Yakın zamanlarda onlardan da teknik ekipler gelecek, yerinde incelemeler yapacaklar. Biz kendimizden eminiz, çünkü aldığımız tedbirler dünyanın alması gereken tedbirlerin üzerinde. Bu konuda inşallah İngiltere ile yakın zamanda bu teknik temastan sonra mutabakat sağlar, ilgili problemi çözeriz. Böylece misafirlerimiz ve yolcularımız daha konforlu yolculuk yaparlar."

Arslan, ABD makamlarıyla da benzer çalışmaları yürüttükleri bilgisini verdi.

ABD'li yetkililere de aynı şeyleri söylediklerini bildiren Arslan, şunları kaydetti:

"Dünya Sivil Havacılık Teşkilatının gerekli kuralları ve istekleri üzerine uygulamalarımız var, bunu yapıyoruz. 'İlgili ekipleriniz, teknik ekipleriniz gelip yerinde inceleyebilir' dedik ancak Dünya Sivil Havacılık Teşkilatı istememesine rağmen biz onun da üzerinde yolcuların körüğe gitme aşamasında; geldiniz, arınmış sahada oturdunuz, uçağınızı beklediniz, tabletinizi, bilgisayarınızı kullandınız artık uçağa geçeceksiniz, bu aşamada kuracağımız tomografi cihazlarının siparişlerini verdik. İki tanesini 28 Nisan'da almış olacağız ve onun devamında iki ay sonra iki tane daha alacağız ki, Amerika ve İngiltere uçuşlarımız için hepsi için yeterli olacak. Tomografi cihazları da, kişilerin çantasından çıkarmadan laptopları ve taşıdıkları sıvıların da tamamının tomografisini çekecek, herhangi bir sıkıntı olmayacağını ortaya koyacak, varsa anında tespit edecek. Dolayısıyla bu cihazların kurulmasıyla birlikte biz bu engellerin de ortadan kaldırılacağını, dolayısıyla bu elektronik cihazlara yönelik sıkıntının ortadan kaldırılacağını bekliyor ve umuyoruz, gereğini de yapıyoruz."

"BUNU BİRİNİN İZAH ETMESİ LAZIM"

Bakan Arslan, uçuşlardaki elektronik cihaz kısıtlaması ile terör tehdidinin sanki İstanbul'dan ABD'ye giderken var, Frankfurt, Amsterdam üzerinden giderken yokmuş gibi bir izlenim oluşturulduğunu belirtti.

Almaları gereken tedbirleri fazlasıyla aldıklarını, güvenlikle ilgili her türlü donanım ve cihaza sahip olduklarını vurgulayan Arslan, "Oradaki güvenlik benim havalimanımdakinden daha iyi olsa diyeceğim ki evet, orada daha üst düzeyde tedbirler var, ondan oradan geçen yolcuya bir şey denilmiyor. Benim tedbirlerim onların hepsinin üzerinde olduğuna göre, Dünya Sivil Havacılık otoritelerinin istediği bütün tedbirleri aldığıma göre, o zaman terör amaçlı, terör niyetli biri İstanbul üzerinden giderken tehlikeli, Frankfurt üzerinden giderken nasıl tehlikeli olmuyor? Bunu birinin izah etmesi lazım." değerlendirmesinde bulundu. (Erzurum Gazetesi)

Bu haber 627 defa okunmuştur.

YORUMLAR

 • 3 Yorum
 • T.C. MÜH.KAPTAN REFİK AKDOĞAN
  7 ay önce
  EH ARTIK ERZURUM'A BİR DE DENİZCİLİK FAKÜLTESİ AÇARSAK TAM BİR DENİZ KENTİ OLUR. GAZİ ANTEP DE OLDUĞU GİBİ. DENİZ KENTLERİ SİVİL DENİZ EĞİTİMİNİ , OKUL GEMİSİ EKSİĞİNİ BİR TÜRLÜ TAMAMLAYAMIYORLAR UMUT KAF DAĞININ ARKASINDA OLAN ERZURUM'DADIR. ALLAH SELAMET VERSİN. www.refikakdogan.com
 • T.C. MÜH.KAPTAN REFİK AKDOĞAN
  7 ay önce
  EH ARTIK ERZURUM'A BİR DE DENİZCİLİK FAKÜLTESİ AÇARSAK TAM BİR DENİZ KENTİ OLUR. GAZİ ANTEP DE OLDUĞU GİBİ. DENİZ KENTLERİ SİVİL DENİZ EĞİTİMİNİ , OKUL GEMİSİ EKSİĞİNİ BİR TÜRLÜ TAMAMLAYAMIYORLAR UMUT KAF DAĞININ ARKASINDA OLAN ERZURUM'DADIR. ALLAH SELAMET VERSİN. www.refikakdogan.com
 • T.C. MÜH.KAPTAN REFİK AKDOĞAN
  7 ay önce
  EH ARTIK ERZURUM'A BİR DE DENİZCİLİK FAKÜLTESİ AÇARSAK TAM BİR DENİZ KENTİ OLUR. GAZİ ANTEP DE OLDUĞU GİBİ. DENİZ KENTLERİ SİVİL DENİZ EĞİTİMİNİ , OKUL GEMİSİ EKSİĞİNİ BİR TÜRLÜ TAMAMLAYAMIYORLAR UMUT KAF DAĞININ ARKASINDA OLAN ERZURUM'DADIR. ALLAH SELAMET VERSİN. www.refikakdogan.com
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Rus radarları, 'görünmez' Fransız gemisini takip ediyor
Rus radarları, 'görünmez' Fransız gemisini takip ediyor
Rus gemisindeki 6 mürettebat böyle kurtarıldı
Rus gemisindeki 6 mürettebat böyle kurtarıldı