TPAO sondaj platformu satın alacak
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

TPAO sondaj platformu satın alacak

Petrol ve doğalgaz aramalarını kendi sismik gemileriyle yapan Türkiye, ikinci önemli bir adımı sondaj platformu konusunda atıyor. Sondaj çalışmaları için platform kiralamaya son vermeye hazırlanan TPAO, satın alacağı platformu ile sondaj faaliyetlerini yürütecek.

29 Mart 2017 - 05:51

Türkiye; petrol ve doğalgaz arama faaliyetlerinde önemli bir adım daha atıyor. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak'ın talimatı üzerine Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO), arama faaliyetlerinde dışa bağımlılıktan kurtulmaya hazırlanıyor. TPAO, petrol ve doğalgaz aramasında gemi ile sismik sondajlı aramalar için platform kiralamaya son verecek.

KİRALAMAYA GÜNDE 1 MİLYON $ GİDİYOR

TPAO daha önce her sondaj için platform anlaşması yaparak faaliyetlerini sürdürüyordu. Kiralanan platformların devlete günlük maliyeti 1 milyon doları aşıyordu. Bu masraftan kurtulmak isteyen bakanlık, satın alacağı platforma ile sondaj işini sahip olduğu platform ile yapacak. TPAO'ya ait Barbaros Sismik Gemisi'nin faaliyetleri Karadeniz ve Akdeniz'de devam ediyor. Bunun devamı olarak sondaj faaliyetlerine yönelik olarak Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak'ın daha önceki açıklamaları doğrultusunda TPAO, bu iki denizde sondaj platformu alımına yönelik hazırlıklara başladı.

FİYATLARI BÜYÜKLÜĞÜNE GÖRE

Söz konusu platformlar; gemi şeklinde ya da zemine ayakları basılı olan modelleri kullanılıyor. Şu anda bunlardan hangisine karar kılınacağı önemli. Denizde sondaj platformunun maddi değerinin ciddi bir maliyeti olduğuna dikkat çekilirken, bu kapsamda bir sondaj platformunun maliyetinin 500 milyon dolardan 1,5 milyar dolara kadar çıktığı belirtiliyor. TPAO ise şu anda kiralama yöntemi ile sondaj platformu kullanılıyor. Bunun günlük tutarının ise 1 milyon doları bulduğuna dikkat çekiliyor.

Dünya genelinde petrol fiyatlarındaki artıştan kaynaklı olarak maliyetli olan derin deniz aramalarında ciddi bir durgun olduğuna işaret ediliyor. Arama yatırımlarının azalması nedeniyle boşta kalan sondaj platformu bulunduğu belirtiliyor. TPAO'nun alacağı kararda bu durumun da dikkate alınacak. Piyasadaki derin deniz çalışmalarındaki durgunluğun şu anda bir platform alımı için oldukça uygun bir zaman olduğu kaydediliyor. Karadeniz'in Akdeniz'e göre daha zor dip arama koşullarına sahip oldu biliniyor. Sondaj platformu özellikleri denizden denize farklılık gösterdiği için TPAO'nun alacağı platformun önemi burada ortaya çıkacak. (YeniŞafak)

Bu haber 696 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Rus radarları, 'görünmez' Fransız gemisini takip ediyor
Rus radarları, 'görünmez' Fransız gemisini takip ediyor
Fitch'in yeni raporuyla İzmir zirvedeki yerini korudu
Fitch'in yeni raporuyla İzmir zirvedeki yerini korudu