Ankara-Haydarpaşa yolculuğu 3 saate inecek
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Ankara-Haydarpaşa yolculuğu 3 saate inecek

Ulaştırma Bakanı Arslan, “Ankara’dan Pendik’e kadar giden Yüksek Hızlı Tren hattı, 2018’de Haydarpaşa ve Halkalı’ya ulaşacak. Ankara’dan hızlı trene binen vatandaşımız 3 saatte Haydarpaşa’ya, 3.5 saatte de Halkalı’ya ulaşacak” dedi

29 Mart 2017 - 05:33

Ulaştırma Bakanı Ahmet ArslanABD ve İngiltere’nin uyguladığı kabinde elektronik cihaz yasağı konusunda, “İngiltere’ye teknik heyet gitti. Yasağın kalkmasını bekliyoruz” dedi.

CNN Türk’te bakanlığının çalışmaları ve projelerle ilgili açıklama yapan Aslan, ABD ile bu sürenin daha uzun soluklu olabileceğini ifade etti, Ankara-İstanbul yüksek hızlı tren hattıyla ilgili açıklamalarda bulundu. İşte Arslan’ın açıklamaları:

Yolcuların konforu esas...

Hem ABD, hem de İngiltere uçuşlarla ilgili kısıtlama getirdi. Bu konuda Dışişleri Bakanlığımız diplomatik kanallarla görüşerek, gerekli girişimlerde bulundu. Bizim ilgili teknik arkadaşlarımız da her iki otoriteleriyle görüşüyor. Ayrıca, bu konuda iki otorite var. Biri Sivil Havacılık Teşkilatı, ikincisi Dünya Hava Taşımacıları Birliği. Her ikisine de girişimlerde bulunduk. Onlarla yaptığımız görüşme çerçevesinde esas olan, gerekli tedbirlerin alınıp, yolcuların konforlu ulaşımlarını engelleyecek olumsuz girişimlerde bulunmamak.

Ekip bugün İngiltere yolcusu

Bugün teknik bir ekip İngiltere’ye gidecek. ABD ve İngiltere’nin aldıkları tedbirlerin sivil havacılık otoritelerin istediği tedbirlerin üzerinde olduğunu ortaya koyuyoruz. Onlarınd a bunları görmesini istiyoruz. Hem hava yolu şirketlerimizin etkilenmemesi hem de yolcularımızın etkilenmemesi adına gereken işlemleri yapıyoruz. Ayrıca Türk Hava Yolları bekleme esnasında yolcuların laptoplarını kullanmalarına imkan sağladı. Uçağa biniş sırasında alıp paketleyip, özel kutuyla gidecekleri yerde direkt sahibine teslim etti.

İngiltere’nin yasağı kaldıracağını düşünüyoruz. Ancak ABD ile görüşmeler daha uzun olabilir. Dünya Hava Taşımacıları Birliği’nin konumu bu noktada çok önemli. Onlar da görüşmeye başladı. Eğer yasak olcaksa her yer için geçerli olmalıdır. 

YHT ile kesintisiz ulaşım

Ankara’dan Yüksek Hızlı Tren Pendik’e kadar gidiyor, Pendik’ten sonra yolcular otobüslerle taşınıyor. Haydarpaşa’ya kadar gidemiyor. Marmaray var ama Kazlıçeşme’den Halkalı’ya kadar insanlar gidemiyor. Biz Marmaray projesine entegre olacak iki yakadaki banliyö sistemlerini önce metro standartlarına getiriyoruz. İnşaat sürecinde ne yazık ki ihalelerden kaynaklı gecikme oldu ama her iki yakadaki banliyö hatlarında da şu an çok yoğun bir çalışma var. İşler hızlandı. 2018 yılı sonunda her iki banliyö sistemini de Gebze-Haydarpaşa, Kazlıçeşme-Halkalı’yı metro standardına çevireceğiz. Marmaray’da metro araçları çalışacak ve ulaşım kesintisiz hale gelecek. 64 km’lik bir güzergah bu, Marmaray’ı da katarsanız 75 km. Bu İstanbullular açısından önemli.

Ankara-Halkalı 3.5 saat

Ankara’dan kalkan bir Yüksek Hızlı Tren, artık Pendik’te kalmayacak Haydarpaşa’ya kadar bir kısmı da Avrupa yakasına gidebilecek. Bu çok önemli. Ankara’dan veya ülkemizin başka bir yerinden İstanbul’a giden hızlı tren yolcusu ister Asya yakasında ister Avrupa yakasında nereye istiyorsa oraya kadar gidebilecek. Avrupa’ya giden hızlı tren inşaatını da bu sene başlatıyoruz. Yaklaşık 4 yıl sürer. O hat da Avrupa’daki sistemle entegre olacak. Ankara’dan hareket eden bir trende yolculuk Haydarpaşa’ya 3 saat, Halkalı’ya da 3,5 saat sürecek.

İzmir Körfez Geçişi 4 yılda bitecek

Ulaştıma Bakanı Ahmet Arslan İzmirlilere de müjde verdi: İzmir çevre yolunu kullanarak seyahat edenler yaklaşık 55 km’lik bir güzergah kat ediyor ve burada yoğun bir trafik var. İzmir Körfez Geçişi’ni yapmamızla birlikte mesafe 12 km’ye düşecek. Dolayısıyla 1-1.5 saatlik süre 15 dakikaya düşecek. ÇED ve imarı bitti. Amacımız bu yıl içerisinde ihalesini tamamlayarak 4 yılda bitirmek.

Çanakkale Köprüsü

1915 Çanakkale Köprüsü açıldığında Yavuz Sultan Selim ve Osmangazi Köprüsü yani bu üç köprü, Marmara Denizi etrafında bir ring oluşturuyor. Bu ringle ilave trafik oluşacak. Başka zamanlarda taşınması ekonomik olmayan bir takım taşımalar yapılabilir hale gelecek. Daha önemlisi bu köprü ve otoyolların üzerinde olan sanayi büyüyecek. Bu büyümeye bağlı olarak, o havzadaki ticaret de büyüyecek, buna bağlı olarak o bölgede yeni taşımacılık sistemlerini ortaya çıkaracak. Bununla birlikte ilave kapasite oluşacak ve bu ilave kapasiteyle bırakın iki köprünün yükünün azalması tam tersine artış olacak.

 
 
 
 

Bu haber 560 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
İtalyan kılavuz kaptan kazada yaşamını yitirdi
İtalyan kılavuz kaptan kazada yaşamını yitirdi
Son dakika... Arabalarda cam filmi ve renkli cama yeniden yasak geldi!
Son dakika... Arabalarda cam filmi ve renkli cama yeniden yasak...