Nokia ve Facebook, deniz altındaki fiber kabloları hızlandıracak...
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Nokia ve Facebook, deniz altındaki fiber kabloları hızlandıracak bir yöntem geliştirdi

İnternet dünyası açısından büyük önem taşıyan deniz altındaki fiber optik kabloların veri aktarım potansiyelinin arttırılması için Nokia ve Facebook birlikte çalışıyor.

24 Mart 2017 - 05:47

Dünyadaki internet trafiğinin dörtte birini karşılayan denizaltı fiber optik kablolar dünyanın çevresini onlarca kez dolaşacak uzunluğa ulaştı.

Bu bakımdan yapılacak güncellemeler binlerce kilometre kablonun değiştirilmesini gerektiriyor. Nokia ve Facebook, buna bir çare bulmuş durumda.  Artış 2.5 kat İki firma bir süredir fiber optik kabloların veri aktarım kapasitelerini artırabilmek için deneyler yapıyor.

New York ve İrlanda arasındaki 5000Km uzunluğundaki denizaltı fiber optik kablolar üzerinde yapılan deneyler başarı ile sonuçlandı.  Nokia, Şekillendirilmiş Modülasyon Formatı adını verdiği ve sinyallerin gönderilmesi ile ilgili teknolojilerin geliştirilmesi sonucu elde edilen bir yöntem kullanıyor.

Bu yöntem uygulandığı bağlantının fiziksel sınırlarını son noktaya kadar zorlayabiliyor. Yapılan deneylerde teorik olarak 250Gbps, pratik olarak ise 200Gbps aktarım hızlarına ulaşılmış.

Bu rakam standart hızların yaklaşık 2.5 katı civarında.  Nokia ve Facebook daha gelişmiş teknolojiler ile fiber kablo başına ve kablonun verimliliğine göre 32Tbps hızlara erişebileceğini düşünüyor. Denizaltında kablolar pek çok dış ortam şartlarından uzak olduğu için potansiyelin zorlanması mümkün.

Bu haber 719 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Karadeniz'den 25 kiloluk levrek çıktı
Karadeniz'den 25 kiloluk levrek çıktı
700 milyon liralık ordino kavgası
700 milyon liralık ordino kavgası