Advert
Advert
Advert
Advert
Advert
Advert

İhracatta Mart rekorla gelecek

EKONOMİ Bakanı Nihat Zeybekçi, 1 Nisan’da açıklanacak mart ayı ihracat rakamlarında rekor beklediklerini belirterek “Mart ayında ön tespitlerimize göre ihracat 14.68 milyar dolar olan tarihi rekoru kıracağız, rekor olmasa da yüzde 15-16 civarında artış olacak” diye konuştu.

İhracatta Mart rekorla gelecek
Bu içerik 2156 kez okundu.

Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin verilerine göre 1-20 Mart arası ihracat 8 milyar dolar seviyesinde. Zeybekçi, A Haber’de katıldığı yayında ihracat, büyüme, enflasyon ve kurdaki gelişmeleri değerlendirdi. Kurda henüz denge noktasına gelinmediğini söyleyen Zeybekci, önümüzdeki süreçte döviz piyasalarında TL lehine daha pozitif gelişmeler olabileceğini dile getirdi.

Zeybekci, şöyle konuştu: “İlk çeyrekte oldukça iyi bir büyüme gerçekleşecek, 2017’de büyümenin hedefin üzerine çıkacağını düşünüyorum. Türk Lirası, 2015 Mayıs’ta dolar endeksini oluşturan para birimlerine kıyasla oldukça uzakta, bu kapsamda henüz denge noktasına gelmedik, daha pozitif gelişmeler olabilir. 16 Nisan’la beraber dolar/TL çok daha rahatlayarak ilerleyecektir; ancak oluşan dengeyi de çok bozmadan, dış ticareti rahatsız etmemeli. Enflasyonda istediğimiz noktaya gelemedik ancak yıl sonunda enflasyon rahatlıkla yüzde 8’in altına gelir.”

Sende Yorumla... (Yorumlarda fotoğrafının görünmesini istiyorsan ÜYE OL)
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
2 yeni arabalı gemi için daha ihaleye çıkacak
2 yeni arabalı gemi için daha ihaleye çıkacak
Deniz Eraydın'a terleten sorular
Deniz Eraydın'a terleten sorular