İhracatta Mart rekorla gelecek
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

İhracatta Mart rekorla gelecek

EKONOMİ Bakanı Nihat Zeybekçi, 1 Nisan’da açıklanacak mart ayı ihracat rakamlarında rekor beklediklerini belirterek “Mart ayında ön tespitlerimize göre ihracat 14.68 milyar dolar olan tarihi rekoru kıracağız, rekor olmasa da yüzde 15-16 civarında artış olacak” diye konuştu.

22 Mart 2017 - 06:28

Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin verilerine göre 1-20 Mart arası ihracat 8 milyar dolar seviyesinde. Zeybekçi, A Haber’de katıldığı yayında ihracat, büyüme, enflasyon ve kurdaki gelişmeleri değerlendirdi. Kurda henüz denge noktasına gelinmediğini söyleyen Zeybekci, önümüzdeki süreçte döviz piyasalarında TL lehine daha pozitif gelişmeler olabileceğini dile getirdi.

Zeybekci, şöyle konuştu: “İlk çeyrekte oldukça iyi bir büyüme gerçekleşecek, 2017’de büyümenin hedefin üzerine çıkacağını düşünüyorum. Türk Lirası, 2015 Mayıs’ta dolar endeksini oluşturan para birimlerine kıyasla oldukça uzakta, bu kapsamda henüz denge noktasına gelmedik, daha pozitif gelişmeler olabilir. 16 Nisan’la beraber dolar/TL çok daha rahatlayarak ilerleyecektir; ancak oluşan dengeyi de çok bozmadan, dış ticareti rahatsız etmemeli. Enflasyonda istediğimiz noktaya gelemedik ancak yıl sonunda enflasyon rahatlıkla yüzde 8’in altına gelir.”

Bu haber 2236 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Karadeniz'den 25 kiloluk levrek çıktı
Karadeniz'den 25 kiloluk levrek çıktı
700 milyon liralık ordino kavgası
700 milyon liralık ordino kavgası