Advert
Advert
Advert
Advert
Advert
Advert

İngiliz Savaş Gemisini'nden Tencere Tava Üretilecek!

32 yıl İngiliz donanmasında kullanılan uçak gemisi Lusty'nin son durağı İzmir'in Aliağa ilçesi oldu.

İngiliz Savaş Gemisini'nden  Tencere Tava Üretilecek!
Bu içerik 471 kez okundu.

22.000 tonluk bir dev olan İngiliz donanmasının 32 yıl boyunca kullandığı eski amiral gemisi Lusty, İzmir’in Aliağa ilçesinde sökülüyor. Bir Türk firma tarafından parçalarına ayrılan geminin metalleri, ağırlıklı olarak üretim sanayileri için ham madde görevi görecek.

Bir zamanlar açık denizlerde yüzen uçsuz bucaksız uçak gemisinden tava ve tıraş bıçağı üretmek, oldukça ironik bir girişim. 227 metre uzunluğa sahip gemi, 685 kişilik mürettebatıyla göz korkutuyordu. Şimdi ise tencerelere, menemen yapılan tavalara, üç bıçaklı jiletlere dönüşecek. 

Asıl adı HMS Illustrious olan gemi için İngilizler, aralık ayında canı gönülden bir veda töreni düzenlemişlerdi. Vedanın ardından İzmir’de, ülkemizin en büyük gemi söküm tershanelerinin bulunduğu bir sanayi ve denizcilik kenti olan Aliağa’ya demirleyen gemiden bu hafta sonuna kadar eser kalmayacak. Aşağıda Aliağa da çekilmiş görüntülerden bazılarını göreceksiniz:

Kentteki Leyal Gemi Geri Dönüşüm Ltd.'ye 2.1 milyon lira satılan geminin firma tarafından parçalarına ayrılması işlemi devam ediyor. Daha önce İngiliz donanmasına ait HMS Royal Ark ve HMS Invincible’ı aynı şirket satın alıp parçalarına ayırmıştı.

Çoğu eski donanma gemisinin İngiltere’de vatandaşların ziyaretine açılarak bir süre turistik amaçlı kullanıldığını belirtelim.

 

Sende Yorumla... (Yorumlarda fotoğrafının görünmesini istiyorsan ÜYE OL)
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
2 yeni arabalı gemi için daha ihaleye çıkacak
2 yeni arabalı gemi için daha ihaleye çıkacak
Deniz Eraydın'a terleten sorular
Deniz Eraydın'a terleten sorular